ua en ru

Навіщо кішкам потрібні вуса та чому не можна їх підстригати?

Навіщо кішкам потрібні вуса та чому не можна їх підстригати? Для чого кішкам вуса та чому їх не можна підстригати (фото: freepik.com)

У кішок вуса виконують кілька важливих функцій, допомагаючи розуміти навколишній світ та краще орієнтуватися у просторі.

РБК-Україна (проект Styler) пояснює, яку функцію виконують котячі вуса та що може статися, якщо їх підстригти.

Для чого котам вуса?

Котячі вуса - це важливі сенсорні інструменти, які допомагають кішкам у повсякденному житті.

Основні функції котячих вусів:

  • Виявлення об'єктів поблизу. Допомагають кішкам виявляти предмети, які знаходяться близько, завдяки чутливості до вібрацій.
  • Орієнтування у темряві. Вуса виявляють вібрації в повітрі, що допомагає кішкам полювати у сутінках.
  • Оцінка відстані. Пропорційні ширині тіла, вуса діють як вимірювальна стрічка, дозволяючи кішкам зрозуміти, чи можуть вони пройти через вузький простір.
  • Визначення положення тіла. Спеціальні датчики на вусах допомагають кішкам оцінювати своє положення щодо землі.
  • Захист чутливих зон. Вуса, розташовані біля очей, носа та рота допомагають захистити ці чутливі місця від небезпеки чи травм.
  • Передача настрою. Вуса можуть вказувати на емоційний стан кішки: розслаблені свідчать про спокій, а висунуті вперед - про цікавість або хвилювання.

Котячі вуса - це важливий сенсорний орган, який допомагає кішкам пристосовуватися до навколишнього світу. Кожен власник кота повинен розуміти, як вуса впливають на поведінку та емоції його улюбленця.

Скільки вусів у кішки?

У більшості кішок є 24 вусики, по 12 на кожній щоці. Вони розташовані у чотири горизонтальні ряди, по три вусики в кожному ряду. Кішки завжди мають парну кількість вусів, які симетрично розміщені по обидва боки.

Цей особливий орган допомагає краще оцінювати навколишнє середовище, виявляти об'єкти та орієнтуватися в просторі. Вуса є важливими сенсорними інструментами, що надають кішкам інформацію про їх оточення і допомагають уникати перешкод.

Чи відростають вуса?

Цілком нормально, якщо у кішки час від часу випадає один або два вуса. Вони відростають знову, якщо фолікул не було пошкоджено. Кішки можуть скидати вуса так само як вони скидають шерсть. Зазвичай вуса відростають від шести тижнів до трьох місяців.

Якщо у вашої кішки одночасно випадає багато вусів, вони пошкоджені чи не відростають, це може говорити про хворобу. Якщо ви помітили тривожний симптом, зверніться до ветеринара, щоб виявити причини та почати лікування у разі необхідності.

Чи можна підстригати вуса?

Ніколи не підстригайте, не вищипуйте і не обрізайте вуса вашій кішці. Хоча стрижка не буде болісною, а вуса з часом відростуть, в цьому немає жодної користі.

Вуса є важливими сенсорними органами, які допомагають кішкам орієнтуватися у просторі та грають ключову роль у сприйнятті навколишнього середовища. Стрижка буде викликати у кішки лише почуття дезорієнтації і стресу, поки не відростуть нові.

Цікаві факти про котячі вуса

Вуса - це не просто миле доповнення до вашої кішки. Вони відіграють важливу роль у її житті, допомагаючи орієнтуватися у просторі. Ось кілька цікавих фактів, які можуть вас здивувати:

  • Латинська назва. Вуса у кішок мають офіційну назву - vibrissae. Це слово походить від латинського "vibrio", що означає "вібрувати", оскільки вуса відчувають вібрації.
  • Склад вусів. Вуса зроблені з кератину - того ж білка, з якого складаються людське та котяче волосся, а також нігті й кігті. Вони набагато довші і товщі, ніж котяча шерсть, але при цьому тонші й гнучкіші за кігті.
  • Довжина вусів. Довжина вусів у кішок варіюється, оскільки вони пропорційні ширині тіла. В середньому, вони становлять 5-10 сантиметрів. Рекорд Гіннесса за найдовші вуса серед кішок належить мейн-куну на ім'я Міссі - 19 сантиметрів.
  • Кішки народжуються з вусами. Усі кошенята народжуються з короткими вусами, які ростуть разом з ними. Очі та вуха відкриваються у віці близько двох тижнів, а вуса дають кішкам можливість відчувати навколишній світ з першого тижня життя.
  • Колір вусів. Більшість котячих вусів білі, оскільки зазвичай не містять меланіну (речовини, що відповідає за колір шерсті). Проте у деяких кішок вуса чорного кольору. Крім цього, з роками вуса можуть ставати темнішими.
  • Сфінкси не мають вусів. Коти породи сфінкс не мають ні шерсті, ні вусів, ні вій. Ці кішки покладаються на інші почуття, такі як зір і нюх.