Київ у міжнародному путівнику On the Grid: чим столиця може здивувати дизайнерів?
Спальні райони Києва стомлено пасують: підкорювати увагу закордонних гостей їм поки нічим. Дивувати іноземних дизайнерів буде центр
В кінці минулого року Київ став першим містом України, який додали в міжнародний дизайнерський путівник On the Grid. Онлайн-гід орієнтований в першу чергу на людей творчих професій - дизайнерів, графіків, креативників. Людей, які перебувають у пошуках постійного натхнення. А таких брукованими вулицями і перепічкою на Хмельницького не здивуєш. Досвідчений турист радий побалувати себе відвідуванням нестандартних кафешок, арт-просторів, розглянути міські закутки "для своїх".
За задоволення таких запитів взялася київська компанія MacPaw, яка, пройшовши модерацію у власників путівника, отримала статус "амбасадора міста". MacPaw відповідає за наповнення онлайн-сторінки Києва, виступаючи посередником між засновниками On the Grid і кураторами різних районів столиці.
Про принцип підбору столичних пам'яток для дизайнерів, об'єктивності, курйози і "слабких" місцях Києва розповідають київські куратори On the Grid.
Арт-майданчик G13 project studio - "острів надії" Оболонського району
Фото: Майданчик G13 project studio (indie48.gestaltgames.com)
Зараз у путівнику представлено 6 столичних районів: Андріївський Узвіз і Воздвиженка, Поділ, Університет, Липки, район "Олімпійський", Старе Місто. Незабаром до них приєднається район Золотих Воріт та Лук'янівка (чекає свого куратора).
Поки що MacPaw не планує додавати нові райони. Але якщо ви упевнені, що компанія втратила щось важливе для дизайнерів, можете відписати свої пропозиції на сторінці проекту онлайн.
До того ж, не всі райони Києва зможуть зацікавити столичних гостей.
"Приміром, хотілося додати в гід майданчик G13 project studio, але в Оболонському районі це єдиний заклад, про який хотілося б розповісти. За правилами, якщо додають нову територію, то вона має включати хоча б 15 місць. Сподіваюся, що в майбутньому Оболонь буде розвиватися і ми зможемо набрати достатню кількість цікавих місць, щоб представити район в гіді", - пояснює куратор ініціативи з боку MacPaw Наталія Бохонко.
Поділ. Куратор - MacPaw
Поділ пропонує закордонним дизайнерам розглянути барвисті мурали, побродити по арт-причалу, познайомитися з конструктивізмом на прикладі кінотеатру "Жовтень". Без кав'ярень і кондитерських також не обійшлося. MacPaw виділили: Pink Freud, Еѕргеѕѕо Holic, Call me Caca, винний бар "Ялівець".
"Бути об'єктивними і не намагалися. Суть якраз в тому, щоб вибирати місця через суб'єктивне бачення дизайнера. Спроби "підкупу" траплялися, але не багато. Зрештою, такі заклади так і не потрапили в гід", - зазначає Наталія Бохонко.
Фото: Елементи інтер'єру кафе-кондитерської HONEY, Pink Freud, Call me CACAO (onthegrid.city)
"Під час роботи над проектом, мене здивувала велика кількість відмінних місць Києва, про яких навіть місцеві часом не знають. Дуже приємно, коли знайомі кажуть: "класний проект, Наталя, я і не знав, що поруч зі мною є така чудова кафешка" або "класний проект, Наталя, я на вихідних погуляю по Подолу з гідом".
Київ "чіпляє" низькими цінами, хорошою їжею і атмосферою
"А ще у нас просто нереально смачний кави. І класні бармени! Київські бармени - дійсно справжні професіонали", - ділиться своїми спостереженнями Наталія Бохонко.
Липки. Куратор - DepositPhotos
Традиційна локація для туристичних прогулянок приверне увагу творчо налаштованих людей Національним художнім музеєм України, колоритом Бессарабського ринку, широкою панорамою стадіону "Динамо". Не залишилися без уваги "Шоколадний будиночок", простір PinchukArtCentre, кінотеатр "Україна" і навіть магазин Roshen на розі вулиці Хрещатик. Місце в онлайн-гіді знайшлося і для виробників чоловічого взуття ручної роботи - CIRCUL mark.
"Ми обирали лише ті місця, де самі буваємо і які вважаємо важливими. Те, що робить цей район несхожим на інші. Навіть якщо ти згадуєш "Рошен на Хрещатику", то це вже дуже примітний орієнтир, майже як сам Бессарабський ринок неподалік. Вибрати цікаві місця було нескладно. Це ж Бессарабка - серце міста! Там купа нових і вже перевірених місць", - розповідає PR-директор Depositphotos Олексій Педосенко.
Фото: PinchukArtCentre однозначно здивує дизайнерів-туристів. До речі, до 17 квітня тут буде проходити виставка художника Карлоса Мотти "Патріоти. Громадяни. Коханці..." (pinchukartcentre.org)
Серед кавово-ресторанних закладів Depositphotos виділили: ресторан "Собака з'їла голуба", кав'ярня "Чашка", бар "Буду пізніше", вегетаріанський та веганські ресторан Vegano Hooligano.
"Ми не прагнули до об'єктивності. Це ж повністю суб'єктивний гід. При цьому ми не спілкувалися з власниками або піарниками закладів. Та й навіщо? Це наша особиста оцінка місць", - пояснює вибір пам'яток Олексій Педосенко.
Забіяк депутатів іноземцям краще не показувати
Фото: No comments! (ru.golos.ua)
"Ми хотіли додати будівлю Верховної Ради як "те саме місце, звідки ви бачили ролики з мужиками вони б'ються в костюми Brioni" і бульвар на Липській як відмінне місце для тихої прогулянки. Ради вирішили не додавати - це і правда не дуже релеватно аудиторії, а Липську ще додамо, коли відзнімемо її навесні у всій красі", - додає Олексій Педосенко.
Олімпійський. Куратор - дизайнер Євген Шилов
Район "Олімпійський" надихає творчих людей масштабами та архітектурними особливостями однойменного спортивного комплексу, готичними обрисами Миколаївського костьолу. Столичний планетарій з його урбаністичним внутрішнім декором також може підштовхнути до нових ідей.
Однак найбільше цей київський район надихає великою кількістю концептуальних закладів, кожен зі своїм індивідуальним характером. До таких місць дизайнер Євген Шилов зараховує вже стала легендарною кав'ярню One Love espresso bar, "дітище" Андрія Чуковського Whitebeard Blackbird, кав'ярню-кондитерську Cherry coffee roasters & cakes, затишну пекарню "Галицький Штрудель", конкуренцію якої складе пекарня "Волконський" з її витіюватими булочками.
Фото: Елементи інтер'єр пекарні-кондитерська "Волконський", кав'ярень Cup & Cake і Whitebeard Blackbird (onthegrid.city)
"На мене дивилися, як на шарлатана"
У питанні, чи зверталися власники столичних закладів з настійними проханнями додати їх у гід, Євген категоричний - ні, не зверталися.
"Більше того, кожен раз мені доводилося розповідати власникам і менеджерам закладів про переваги участі у проекті. У нашої людини встиг виробитися "імунітет" проти різного роду зазивав і шахраїв. І я бачив, як люди губилися в здогадах. Якщо проект такий цінний, то чому знімаю безкоштовно, а якщо і безкоштовно, то чому має вийти качестенно? На мене дивилися, як на шарлатана, - "хлопець явно щось не договорює". Люди звикли, що за подібні послуги зазвичай просять грошей. Але потім в хід йшли головні аргументи - я діставав телефон із заздалегідь завантаженої сторінкою On the Grid і давав подивитися соковиті фотографії готових гайдів від Сан-Франциско до Стокгольма. Запевняючи, що для рідного міста ми хочемо зробити так навіть краще", - розповідає куратор Євген Шилов.
Фото: Дизайнер Євген Шилов віддав перевагу аналогової фотографії (onthegrid.city)
Жарти аналогової фотографії
Зверніть увагу, що місця району "Олімпійський" відзняті на старий плівковий Nikon. Характерна зернистість аналогового фото надає проекту ще більшої унікальності. Однак без сюрпризів не обійшлося.
"Під час першої фото-вилазки я неправильно зарядив плівку і відзняв перший день фактично вхолосту. Про те, що щось йде не так, я здогадався до кінця дня. Пам'ятаю своє здивування, як знявши 36-й кадр, я вже було приготувався міняти плівку, але несподівано для себе прокрутив її на 37-й, потім на 38-й, 39-й кадр і зрозумів, що взагалі нічого не зняв... Закладу я таки перезняв, правда вже з вечірнім світлом", - ділиться курйозами Євген Шилов.
Старе місто. Куратор - Zajno
Історичний Старе місто (межа Міста Ярослава від Золотих воріт проходила через нинішню вулицю Ярославів вал до Львівської площі) прихистив на своїх невеликих вуличках неймовірне безліч таких же маленьких і затишних кав'ярень, тематичних барів і ресторанчиків. Куратор цієї частини столиці, компанія Zajno, включили в гід наступні заклади: ресторан кубинської кухні La Bodeguita del Medio, кондитерську Paul, хлібну майстерню "Буланжері", арт-бар Podval, кав'ярню Turka та інші "смачні" місця.
"Ми намагалися бути досить об'єктивними у виборі місць. Вибирали цікаві, непересічні або незвичайні локації. Ми скористалися досвідом наших західних колег по проекту і сконцентрувалися на місцях відпочинку, дозвілля і спілкування. Це кав'ярні, кілька барів, кафе і ресторани, а також концепт-стори з речами від українських дизайнерів. Насправді, концепція гіда допускає практично все, аж до каменя у дворі. Лише б локація була досить цікавою і "мала душею", - розповідає куратор проекту всередині команди Zajno Ліна Леусенко.
Фото: Елементи декору бару "Під Асфальтом Пляж", пекарні "Буланжері" (onthegrid.city)
"Ті заклади, які увійшли в наш список, виявилися ще й найбільш адекватними"
Столичні власники кава-барів-ресторанів не турбували Zajno проханнями додати їх гід. Однак і вибрані агентством закладу радіти не поспішали.
"Спочатку обраних нами місць було більше. Але на стадії створення фотографій ми кілька разів зазнавали невдачі. Нам не дозволяли робити фото і просили піти. Говорили, мовляв "ми не хочемо, щоб про нас знали", і ще всякі безглузді фрази. Так що, напевно, ті заклади, які увійшли в наш список, виявилися ще й найбільш адекватними", - ділиться досвідом Ліна Леусенко.
Фото: Ресторан La Bodeguita del Medio (onthegrid.city)
Ставлення до української столиці у хлопців під час роботи не змінилося. Тільки от хотілося б додати побільше багаторівневих парковок.
"Ми знали, що Києву є що показати і чим здивувати. І не помилилися. Ми знайшли правильні місця, які приємно показувати і які не соромно порекомендувати як киянам, так і гостям столиці... Однак хочеться, щоб у Києві з'явилися багаторівневі парковки. Ні, ну правда! Припарковані на тротуарах у центрі Києва автомобілі - це справжня проблема", - підсумувала Ліна Леусенко.
Золоті ворота. Куратор - Аimbulance
Фото: Туристичний район "Золоті ворота" зовсім скоро повинен з'явитися на сторінках онлайн-гіда (kyivcity.travel)
Сторінка "Золоті ворота" чекає свого наповнення. Агентство Аimbulance (куратор зазначеного району) повний перелік рекомендованих місць опублікує протягом місяця. Першими додадуть улюблену книжкову крамницю "Хармс", кав'ярню The Blue Cup і магазин вінілових пластинок Diskultura.
"Принцип цього гіда - дружні поради, засновані на особистих преференцій. Ми будемо описувати улюблені місця так, як ніби хочемо запросити туди своїх знайомих з закордону. В наш гід по Києву потраплять як важливі пам'ятки, які не можна не відвідати, так і просто заклади, в яких ми любимо бувати. У цьому випадку об'єктивність - в нашому власному досвіді. Ми б не радили своїм друзям ходити в місця, в яких жодного разу не бували самі. Тому і в On The Grid будуть фігурувати ті кав'ярні/ресторани/клуби, за які можна ручатися.
Власники поки до нас не зверталися, але з іншого боку, закладу, про яких ми напишемо, і без гіда популярні і затребувані", - розповідає арт-директор діджитал-агентства Aimbulance Настя Пташок.
Фото: Кав'ярня The Blue Cup coffee shop з оновленим дизайном також буде надихати зарубіжних творчих особистостей (Facebook/TheBlueCupCoffee)
Побільше чистоти і затишку
Aimbulance до питання про можливе благоустрій Києва підійшли дуже серйозно. Навіть про логотип столиці мова зайшла.
"Ми точно зрозуміли, що крутих місць в Києві дуже багато. Однак хотілося б чистоти і затишку, просторих тротуарів, рівних доріг і усміхнених перехожих. А ще Києву точно потрібен фірмовий стиль, логотип, крутий арт-дирекшн, а також гайдлайн для розміщення зовнішньої реклами", - уточнює Настя Пташок.
Передісторія прямо з Брукліна
On the Grid був створений дизайнерами з бруклінського агентства Hyperakt. Перебуваючи в абсолютному захваті від розкішних нових місць в районі Гованус, куди Hyperakt недавно переїхали, хлопці створили невеликий інсайдерський гід, в якому зібрали кращі знахідки району. Згодом з'явилася ідея запросити дизайнерів з інших районів. Так і виник On the Grid.
"Амбассадор Києва", компанія MacPaw, зазначає, що після оголошення інформації про запуск незвичайного проекту в українській столиці, кількість бажаючих стати кураторами столичних районів перевершила всі очікування.
"Нам писали не тільки компанії, але і самостійні дизайнери, фотографи, екскурсоводи. Однак більшість наших кураторів - це саме дизайн-агентства. Хоча у нас є два винятки. Перше - куратор в особі Жені Шилова, він дійсно хороший дизайнер. Друге - "Секретний дворик", проект екскурсовода Юлії Бевзенко, який нам дуже подобається і вписується за стилем з нашим", - розповідає куратор ініціативи з боку MacPaw Наталія Бохонко, яка на власному досвіді перевірила всі переваги On the Grid.