ua en ru

Kyiv Art Week: будні шахтарів, цифровий вітер і емоції в портретах

Kyiv Art Week: будні шахтарів, цифровий вітер і емоції в портретах Фото: Робота Олега Тимченка на Kyiv Art Week (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

З 15 про 20 червня в Києві вперше проходить Тиждень мистецтва, організована за сучасного міжнародного формату. Пройти по оригінальному маршруту і побачити роботи молодих та іменитих художників - прекрасна ідея для вихідного дня

Масштабна подія у сфері мистецтва - Kyiv Art Week - об'єднало виставкові, музейні та галерейні проекти, галерейний форум і конференцію за участю міжнародних експертів.

За словами куратора проекту Євгенія Березницкого, для зручності відвідувачів був складений культурний маршрут по центру столиці, вперше об'єднав безліч локацій.

"Мета проекту — пожвавити українську арт-сцену і стимулювати ринок в цілому. Формат Тижня мистецтва у всьому світі не є новим. Він існує в багатьох країнах світу. Але ось на пострадянському просторі подібні події ще не проходили, і ми вирішили стати піонерами. Особлива гордість Kyiv Art Week — колекція Національної галереї сучасного мистецтва Грузії, куратором якої є всесвітньо відомий мистецтвознавець Чарльз Меревезер. Я з гордістю запрошую всіх у Мистецький Арсенал, який також приєднався до програми проекту і став майданчиком для грузинської колекції", - каже Євген.

 Kyiv Art Week  одновременно проходит на многих локациях (fr.ill.in.ua)

Фото: Kyiv Art Week одночасно проходить на багатьох локаціях (fr.ill.in.ua)

За кілька годин до відкриття культурного проекту журналісти Styler побували в D12 - однієї з ключових і найбільш великих локацій Kyiv Art Week, де зібрали найцікавіші з представлених робіт художників.

Передчуття Майдану: мафія, силовики і рейдерські захоплення

Міжнародний галерейний форум, який розташувався на трьох поверхах арт-холу D12, став відправною точкою Kyiv Art Week. А якщо враховувати той факт, що тільки експозиція в цьому галерейному просторі займає більше 3500 квадратних метрів, масштаб проекту приємно дивує. Правда, це також означає, що встигнути подивитися всі роботи треба дуже постаратися.

На одному з поверхів D12 представлені роботи художників, з якими арт-хол співпрацює практично від початку свого існування - з 2013 року. Приміром, тут можна побачити "Сучасний український ландшафт" і "Катапульту" від художника Микити Шаленного.

Окремий інтерес на Kyiv Art Week представляють роботи Микити Шаленного з циклу "Де твій брат?". Багато говорять, що ця тема у художника виявилася пророчою. У роботах, створених ним у 2013 році, ще до подій Майдану, багатьом вгадується майбутнє, вірніше вже сьогодні. Сам же автор говорить, що цей проект – просто гарний збіг обставин, але і без передчуття подій не обійшлося.

Силовики и рейдеры в картинах Никиты Шаленого (Виталий Носач, Styler.rbc.ua)Фото: Силовики і рейдери в картинах Микити Шаленного (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Проект "Де твій брат?" присвячений силовикам, української мафії і одвічним кривавих конфліктів. Більше того: Микита Шаленний порівнює рейдерські захоплення заводів і кримінальні розбірки з військовими походами давніх князів, адже в українському народному мистецтві збереглося багато свідчень про самих різних конфліктах різних епох.

За словами художника, природа проекту була пов'язана з його рідним містом Дніпром. Він хотів розповісти про рейдерів, основним інструментом яких у той час був "Беркут". Роботи про політиків чи громадських діячів художник створювати не збирається, адже, на його думку, створювати твір на злобу дня – безглуздо. Такі картини, швидше за все, будуть жити рівно стільки, скільки існує інформаційний привід. Завдання художника – показати картину світу, щоб через десятки років сучасник вловив посил і відчув час.

Вітри, у кожного з яких є своє ім'я

У колекції арт-институтции Zenko Art Foundation, заснованої в 2015 році, налічується понад 200 творів сучасних вітчизняних художників. "Візитна картка" їх виставки Kyiv Art Week – три різних циклу робіт Степана Рябченка, якого часто називають медіа-художником. У своїй творчості він використовує сучасні комп'ютерні технології, але при цьому і від художньої традиції не відходить.

Ветер в цифровом мире от художника Степана Рябченко (Виталий Носач, Styler.rbc.ua)Фото: Вітер в цифровому світі від художника Степана Рябченко на виставці Kyiv Art Week (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

"У нас представлені як старі, так і нові роботи Рябченка. Наприклад, вперше показана серія робіт, присвячена вітрам. У них автор намагається показати, як у віртуальному світі може виглядати вітер. Тут кожен вітер має свою назву. Ми живемо у світі, який глобалізується і оцифровується. І в світлі цього художник представляє свою думку про те, що сили природи є не тільки у фізичному світі, але й у віртуальному", - розповідає співзасновник Zenko Foundation і Zenko Gallery Адріан Афтаназів.

Роботи Степана Рябченка, за словами критиків, балансують на межі віртуального і реального, розмивають кордони між класичною картиною і цифровим зображенням. До того ж, у Рябченко є і цілий список інсталяцій та архітектурних проектів. У своїх роботах велике значення він надає ідеї та образу, експериментуючи зі всіма доступними засобами.

Емоції, які на картині неможливо відрізнити

Олег Тимченко - знаковий художник, роботи якого привезла в Київ на виставку Kyiv Art Week грузинська галерея Gamrekeli з Тбілісі. Киянам показують картини з проекту "Кульмінація": виразні портрети демонструють позитивні і негативні емоційні стани, показуючи найвищі точки людських почуттів — біль і задоволення.

"В центрі робіт Тимченко – розмаїття людських емоцій. Автор дуже любить спостерігати за людьми і досліджувати міміку в самих різних проявлених почуттів людини – від болю і прикрості до подиву, захоплення і екстазу. Адже саме в емоціях повною мірою розкривається внутрішній світ людини", - розповідає Марія Вторушина, менеджер Kyiv Art Week.

Олег Тимченко исследует мимику и эмоции, изображая их в своих картинах (Виталий Носач, Styler.rbc.ua)Фото: Олег Тимченко досліджує міміку і емоції, зображуючи їх у своїх картинах (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Художник переконаний, що біль і пристрасть мають більше спільного, ніж здається. За словами Тимченка, найцікавіше в дослідженні міміки полягає в тому, що вираз обличчя при різних сильних емоціях майже неможливо відрізнити. На картині видно портрет, але в той же час справжня причина стану залишається для глядача таємницею.

Життя шахтарів у вітражах від Романа Мініна

У минулому році Роман Мінін увійшов в десятку найбільш продаваних українських художників за останні п'ять років: влітку 2015-го його роботу "Генератор донецького метро" купили на sotheby's за $11 500. На виставку Kyiv Art Week ексклюзивні роботи Мініна представили BuyArt.Gallery.

Гірнича справа - основна характеристика Донецької області, де народився Роман Мінін. Для жителів регіону це не тільки індустрія, але і спосіб життя. Мінін взяв цю тему за основу своєї живопису і вітражів, як метафору закритої соціальної системи, яка забороняє вихід. У "Плані втечі з Донецького регіону" Мінін створив власну схему порятунку з ув'язнення.

"Закат Донбасса" от Романа Минина (Виталий Носач, Styler.rbc.ua)Фото: "Захід Донбасу" від Романа Мініна (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

На виставці Kyiv Art Week представлені, зокрема, роботи Мініна "Килим Обіцянок" і "Захід Донбасу". За словами художника, подібною тематикою він займається вже досить давно, але інтерес суспільства до "шахтарської" теми закономірно виник нещодавно в силу нового історичного контексту.

"Тут представлені роботи дуже різні, без особливого кураторського відбору. Взагалі, виставка - це такий позитивний творчий експеримент, який ми з радістю підтримали, і виставили ті роботи, які були в наявності", - розповідає Роман Мінін.

"В сложные времена люди начинают ценить жизнь" - художник Роман Минин (Виталий Носач, Styler.rbc.ua)Фото: "У складні часи люди починають цінувати життя" - художник Роман Мінін (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Художник намагався надати робіт максимум виразності, використовуючи мінімум коштів. За словами Романа, вітражі, монументальне декоративне мистецтво і великі проекти, пов'язані з такою темою – це те, чим йому найбільше хотілося б займатися надалі. Він просить розглядати виставлені на Kyiv Art Week картини як ескізи для монументально-декоративних панно, але при цьому кожна з робіт самодостатня, - на виставці їх можна купити.

"З одного боку, зараз не зовсім вдалий час для ярмарків, адже в країні складні часи, а для розвитку арт-ринку навколо повинна бути благополучна і стабільне життя. Тоді люди будуть ходити по виставках і підбирати собі предмети мистецтва. Але, з іншого боку, за останні два роки ми спостерігаємо великий сплеск інтересу до мистецтва. У складні часи люди починають цінувати життя. Можливо, це одна з причин, чому ми спостерігаємо позитивну тенденцію, якої не було раніше", - пояснює Роман.

"Шахтерская" тематика в работах Романа Минина (Виталий Носач, Styler.rbc.ua)Фото: "Шахтарська" тематика в роботах Романа Мініна (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Радянське минуле очима грузинських художників

За словами організаторів Kyiv Art Week, гарячу підтримку у підготовці до такої масштабної події їм зробила Грузія. Можливо тому, що грузини дуже близькі нам ментально. Тепер у D12 представлені три грузинських галереї.

Інноваційний культурний стартап — пересувна галерея Art Beat з Тбілісі - багато в чому може стати прикладом для інших виставкових комплексів. Art Beat була заснована в 2014 році, але в своєму розвитку вже досягла дійсно великих успіхів навіть порівняно з тими, які існують не одне десятиліття. Вони брали участь у виставках по всьому світу. Роботи художників, які тут представлені, демонструються у багатьох всесвітньо відомих галереях і музеях, серед яких Saatchi Gallery (Лондон), National Museum (Атланта), the Hollows (Нью-Йорк).

Советское прошлое глазами грузинских художников (fw-daily.com)Фото: Радянське минуле очима грузинських художників (fw-daily.com)

В рамках Kyiv Art Week грузинська галерея представляє роботи Левана Миндиашвили, Маки Батіашвілі, Іраклі Бугиани. Це художники-вихідці з Грузії, які пережили неспокійний період розпаду СРСР і пострадянську епоху. Образи, які вони створюють, засновані на життєвому досвіді в різні часи. Цих сучасних художників об'єднує спільне радянське минуле, яке відбилося в їх творчості.

Грузинський художник Іраклі Бугиани живе в Німеччині, але не в Берліні, а в Дюссельдорфі. В його картинах часто можна бачити пейзажі з будівлями радянської архітектури, які, на думку художника не псують старий Тбілісі. Іраклі більше 10 років вивчав мистецтво в різних містах і країнах. У нього є дипломи Академії мистецтв Тбілісі, французької школи Ecole des Beux Arts в Руані (Франція), Академії прикладних мистецтв в Карлсруе (Німеччина) і Університету Генріха Гейне в Дюссельдорфі.

До речі, любителі тривалих прогулянок вихідного дня можуть відправитися на Інститутську вулицю у Ківі, скориставшись гідом Styler по знаковим місцям.