ua en ru

Світла особистість: 10 найкращих фільмів Михайла Свєтіна

Світла особистість: 10 найкращих фільмів Михайла Свєтіна Фото: У фільмі Марка Захарова "12 стільців" Михайло Свєтін, уродженець Києва, знявся у вишиванці

Народжений у Києві Михайло Соломонович Гольцман грав героїв з українськими прізвищами і носив вишиванку

Темне царство Росії покидають останні промені світла". Недільного ранку на кінець серпня від нас пішов ще один улюблений з дитинства людина - Михайло Свєтін. Народився актор (справжнє ім'я - Михайло Соломонович Гольцман) у місті Києві, 11 грудня 1930 року, закінчив Київське музичне училище.

Його герої в кіно і театрі майже завжди відповідали обраній прізвища: чарівно прості, позитивні, забавні і викликають симпатію. На світлу пам'ять про себе Свєтін залишив понад 80 фільмів - з тих, що переглядають для підняття настрою в періоди смутку і апатії, - а також безліч яскравих ролей у виставах.

Styler пропонує вшанувати пам'ять Михайла Свєтіна і згадати щасливі миті, переглянувши фільми з його участю:

1) "Не може бути"

Один з кращих фільмів радянського майстри комедії Леоніда Гайдая, знятий за творами Михайла Зощенка. Стрічка складається з трьох новел, в першій з яких Михайло Свєтін зіграв надзвичайно просту і велику роль "наївного сусіда" Віталія Борисовича.

У новелі описуються складності нечистого на руку завідувача магазином, що живе в кінці 1920-х років. Будучи викликаним в прокуратуру як свідка, головний герой (Михайло Пуговкін) небезпідставно вважає, що його чекає арешт. Ті ж думки відвідують його дружину (Ніна Гребешкова) і заповзятливого шурина (В'ячеслав Невинний). Щоб уникнути конфіскації майна, розторопні родичі за пару годин розпродають все майно в будинку і видають героїню Гребінцевої заміж за простакуватого сусіда - героя Свєтіна. Нещасний зведующий після допиту повертається до себе додому, де його чекає грандіозний сюрприз.

2) "Афоня"

Про цю всенародно улюбленої комедії Георгія Данелії можна було б нічого і не розповідати, адже її давно вже розібрали на цитати і ввібрали з молоком матері.

У доброю, смішний і трохи сумної історії про недолугої життя і спасительної любові сантехніка Жеку Афанасія Борщова (Леонід Куравльов) Михайло Свєтін зіграв нехай невелику, але дуже запам'ятовується роль водія Воронкова.

Репліка героя Свєтіна на адресу Борщова - "Його виправиш! Легше з шимпанзе людини зробити, ніж з цього джигіта!" - давно увійшла в перелік крилатих виразів, обов'язкових до вживання.

3) "12 стільців"

У 4-серійному телевізійному художньому фільмі 1976 року, знятому Марком Захаровим за однойменним романом В. Ільфа і Є. Петрова, Михайла Свєтін дісталося забавна роль інженера Брунса.

Це друга повна екранізація роману в Радянському Союзі (перша - Леоніда Гайдая), і шоста в світі. До речі, саме роль Брунса Свєтін зіграв в красивій українській вишиванці.

4) "Чародії"

Сценарій до веселої музичної кіноказки режисера Костянтина Бромберга, без який Новий рік не Новий рік, написали брати Стругацькі.

Місце дії (НДІ в глухій провінції, де вивчають чари і магію), деякі імена і інші деталі фантасти запозичили з власної повісті "Понеділок починається в суботу". Тим не менш, "Чародії" не вважаються екранізацією книги і являють собою цілком самостійну історію.

Незважаючи на те, що одним з найяскравіших символів "Чародіїв" режисер Бромберг зрештою назвав пару Килимів-Бриль у виконанні Віторгана-Свєтіна, на роль Бриля спочатку претендували такі різні за своїм апмлуа актори, як Михайло Боярський, Спартак Мішулін, Олег Анофріев і навіть Юрій Нікулін.

5) "Безіменна зірка"

Радянський двосерійний художній телефільм був знятий в 1978 році режисером Михайлом Козаковим - за однойменною п'єсою румунського письменника Михаїла Себастьяна. Головну роль в ньому виконала витончена Анастасія Вертинська, дочка легендарного шансоньє Олександра Вертинського.

Начальник вокзалу пан Іспас, чию роль блискуче виконав Михайло Свєтін, відтіняє своєю простотою богемні замашки головної героїні і в якійсь мірі символізує собою румунську провінцію.

6) "Сільва"

Несерйозне амплуа Михайла Свєтіна завжди приваблювало режисерів популярних в СРСР фільмів-мюзиклів. "Сільва" - радянський двосерійний музичний художній телефільм, знятий на кіностудії "Ленфільм" в 1981 році режисером Яном Фрідом.

У картині Михайлу Свєтін дісталася роль графа Вільгельма фон Эгенберга, батько однієї з головних героїнь.

Світла особистість: 10 найкращих фільмів Михайла Свєтіна

7) "Улюблена жінка механіка Гаврилова"

Сумна і щаслива історія від режисера Петра Тодоровського охоплює всього один день з життя 38-річної красуні Ріти (Людмила Гурченко). Зате який день це був! У фільмі, наповненому емоціями від відчаю до повного щастя, Михайло Свєтін зіграв одного з зустрілися на шляху Рити чоловіків - театрального музиканта.

8) "Людина з бульвару Капуцинів"

У комедії-вестерні режисера Алли Сурикової за сценарієм Едуарда Акопова, який став останнім фільмом великого Андрія Миронова, Михайло Свєтін постав у ролі аптекаря. Незважаючи на епізодичну участь, герой Свєтіна додає картині іронії та гумору. Чого тільки варта його фраза "І не забудьте! 10 крапель перед стріляниною! 10!"

9) "Трест, який лопнув"

Цей радянський трисерійний художній фільм режисера Олександра Павловського був знятий за мотивами збірки оповідань американського письменника О. Генрі "Шляхетний шахрай".

Дія фільму відбувається в США на початку XX століття. Енді Таккер (Регімантас Адомайтіс) і Джефферсон Пітерс (Микола Караченцов) - благородні злодії. Вони не займаються насильницьким відбиранням цінностей у громадян. Принцип Джефа - щось віддати взамін отриманих грошей: фальшивий діамант, срібний самородок з свинцю або віру в завтрашній день. Вони розробляють афери, щоб заробити грошей і здійснити свої мрії. Енді Таккер хоче відкрити бібліотеку, а Джефф Пітерс - повернутися в рідний штат Юта і зустрітися з першим коханням.

Михайло Свєтін зіграв у фільмі епізодичну роль портьє Кляйна.

10) "Світла особистість"

В ностальгічному фільмі-фантазії, знятому в 1988 році режисером Олександром Павловським за мотивами відразу кількох творів І. Ільфа і Є. Петрова, Михайла Свєтін дісталася роль радянського службовця Кістки Пташнікова.

Картина, знята на Одеській кіностудії, складається з двох частин: "Темне минуле" і "Світле майбутнє".

Нагадаємо, що з 1980 року і до останнього дня Михайло Свєтін був актором Санкт-Петербурзького академічного театру комедії імені М. П. Акімова. Прощання з Михайлом Свєтіним відбудеться 2 вересня у стінах рідного театру. Поховають актора на Серафимівському кладовищі в Петербурзі.