ua en ru

Свята у вересні: обряди, традиції і прикмети

Свята у вересні: обряди, традиції і прикмети Фото: 21 вересня вважалося святом, коли на полях зав'язувався останній сніп. Наші предки вірили, що він володіє величезною силою (mir-animashki.com)

Дивовижні традиції народних свят змушували наших предків спалювати одяг, обливати водою дітей, починати день з голосного плачу і навіть відмовлятися від борщу

Православних свят у вересні значно менше, ніж влітку або навесні, однак перший місяць осені все ж ознаменований важливими датами. День усікновення глави святого Іоанна Предтечі, Церковне Новоліття, Різдво Пресвятої Богородиці, Воздвиження, День Віри, Надії, Любові та матері їх Софії - історія цих шанованих українцями свят йде корінням в глибоку старовину, в язичницькі часи.

Styler зібрав найбільш важливі й знакові свята вересня і дізнався, як їх традиційно відзначають в народі.

11 вересня, неділя

День усікновення глави святого Іоанна Предтечі, найбільшого пророка Хрестителя Господа Ісуса Христа

Це особливий день в житті Церкви. Святий Іоан Хреститель (Передвісник) або "посланець" Христа, який передбачив його прихід, що знаменує собою сполучну ланку між Старим і Новим Завітами. Ця людина – останній із старозавітних пророків і перший святий Нового Заповіту, в якому розповідається його історія.

В Євангелії від Марка детально описана історія страшну мученицьку смерть Іоана Предтечі - попередника Ісуса Христа. Цар Ірод, у часи якого жили Іоан Хреститель та Ісус Христос, покохав дружину свого брата Пилипа і одружився з нею. Ірод боявся Іоана, бо бачив у ньому людину праведну і святу, у багатьох випадках він його слухався. Іоан відверто говорив йому, що він здійснив ганебний вчинок, пов'язавши своє життя з дружиною брата.

Такі відверті і сміливі слова не подобалися і Іродіаді, колишній дружині Пилипа, яка хотіла вбити Іоана. І ось врешті така нагода випала. У день народження Ірода запросили багато гостей, вони співали й танцювали. Особливо захопив царя танець дочки Іродіади, настільки, що за насолоду, яку вона йому подарувала, він пообіцяв їй все, що вона попросить. Дівчина, порадившись з матір'ю, попросила у царя голову Іоана Хрестителя на блюді. Ірод не відмовив, і голова Іоана була принесена, йдеться в переказі.

Служба в церкві, обряди і традиції в День усікновення

В цей день служиться всеношна: віруючі проводять день у молитві, намагаючись відігнати від свого серця роздратування і гнів на ближнього. 11 вересня віруючі виключають гучні веселощі. Це день суворого посту, коли не можна вживати в їжу м'ясо, молочні продукти, рибу.

Хлеб и колосья

Фото: У день Усікновення наші предки картоплю варили "в мундирах", а хліб відламували руками (bm.img.com.ua)

Століттями в народі поширювались забобони, пов'язані з цим днем. Багато з прикмет не мають відношення до церкви. Наприклад, кажуть, що в цей день не можна вживати їжу круглої форми – картоплю, капусту, яблука, червоні помідори і кавуни, бо вони нагадують голову мученика-святого. Священики радять не надавати цій прикметі ніякого значення.

Кілька століть тому в День усікновення глави святого Іоанна Предтечі дня не варили борщ. Це був єдиний день, коли є борщ було гріхом. Картоплю варили в "мундирах", гарбузи пекли, хліб відламували руками. Їли тільки пісні страви або й зовсім не їли. Ті, хто мучився головними болями, саме в цей день просили про зцілення. Крім того, в цей час у лісі збирали лікарські коріння. Зараз ці традиції значно менш поширені.

14 вересня, середа

Церковне Новоліття

Церковні свята вересня 2016 року ознаменований ще однією подією - Церковним Новоліттям. Цей день з давньої константинопольської традиції також називають "початком індикту". Імператор Костянтин Великий наказав закінчувати військову службу після закінчення 15 років, після чого забезпечувати відставникам державна допомога за рахунок індикту (латинською - данини, податку, який збирали 1 вересня, закінчення збирання врожаю.

С 1492 года на Руси отмечали Новолетие как церковно-государственный праздник

Фото: З 1492 року на Русі відзначали Новоліття як церковно-державне свято (ortodokstrondheim.files.wordpress.com)

На Русі индиктом називали і кожен новий рік п'ятнадцятирічного проміжку, і саме п'ятнадцятиріччя.

З 1492 року на Русі відзначали Новоліття як церковно-державне свято. Сенсом богослужіння в Новоліття було спогад проповіді Спасителя в Назаретської синагозі, коли Ісус Христос сказав, що Він прийшов "перев'язати зламаних серцем... проповідувати літо Господнє сприятливе". Після прийняття християнства цивільний рік аж до XV століття починався з березня. З 1 березня вели початок року всі давні руські літописці, включаючи преподобного Нестора.

Що робили на Русі в день Церковного Новоліття

Здавна вважалося, що в цей день між собою з'єднуються часи і простору - це особливо сприятливий час для боротьби зі злом у будь-яких його проявах. У день Церковного Новоліття окидывали уявним поглядом прожитий рік і, якщо щось було зроблено неправильно, то подумки ж можна було виправити ситуацію або попросити вибачення.

21 вересня, середа

Різдво Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії

Цей важливий церковний свято, що відзначається щороку 21 вересня, відноситься в православ'ї до дванадцяти найважливіших після Пасхи. Він був встановлений церквою ще в далекому IV столітті.

Згідно з переказами, батьки Марії, праведні Іоаким і Анна — довгі роки були бездітні. І тільки в старості, після багатьох років молитов, Бог послав їм доньку. За переказами, подружжя прожили разом п'ятдесят років, але дітей у них не було. Це дуже засмучувало Іоакима і Анну, і вони невпинно молили Бога дарувати їм сина, обіцяючи присвятити йому дитину.

Рождество БогородицыФото: У день Різдва Богородиці наші предки обновляли вогонь в хатах — старий гасили, а новий запалювали (days.pravoslavie.ru)

Одного разу в храмі чоловік, що стояв поруч із Іоакимом, почав докоряти йому, що бог не благословив його дітьми за якісь таємні гріхи. Засмучений Іоаким вийшов з храму і, не повертаючись додому, пішов у пустелю, де паслися його стада. Там він довго молився і просив Бога дарувати йому дітей і зняти з нього ганьбу перед людьми.

Ганна, бачачи, що її чоловік не повертається додому, почала плакати. Але тут вона побачила перед собою ангела, возвестившего, що молитва її почута: "У тебе народиться дочка і ти назвеш її Марією". (В перекладі з єврейського це ім'я означає "надія".) Ангел зник, і Ганна, давши обіцянку присвятити Богові свою дочку, відправилася в Єрусалим. Тоді ж з'явився ангел і Іоакиму, повідомивши йому ту ж звістку. Слова посланника справдилися: 8 вересня (за старим стилем) у престарілих подружжя народилася дочка — Діва Марія, — і щасливі батьки принесли в Єрусалимський храм дари.

Традиції і вірування на Різдво Богородиці

21 вересня вважалося святом, коли на полях зав'язувався останній сніп. Наші предки вірили, що він володіє величезною силою. З його колосків робили сильні обереги і амулети. На Різдво Пресвятої Богородиці жінки і дівчата рано вранці виходили до берегів річок, озер і ставків, щоб вмитися. Вважалося, якщо це зробити, то можна зберегти свою красу до самої старості.

У цей день наші пращури обновляли вогонь в хатах — старий гасили, а новий запалювали. Щоб уникнути псування від лихого ока і хвороб палили стару одяг і взуття. А дітей обливали на порозі водою.

27 вересня, вівторок

Воздвиження Хреста Господнього

Церковні свята у вересні тривають і в другій половині місяця. 27 числа віруючі згадують, як у 326 році в Єрусалимі був дивом знайдений хрест, на якому розіп'яли Ісуса Христа. Повна назва свята — Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього.

Згідно Священного Переказами, хрест був знайдений в 326 році в Єрусалимі. Сталося це близько гори Голгофи, де був розп'ятий Спаситель. Друга подія, що відзначається в цей день, — повернення Животворящого Хреста з Персії, де він перебував у полоні. У VII столітті повернув його в Єрусалим грецький імператор Іраклій.

Свята у вересні: обряди, традиції і прикметиФото: У день Воздвиження не можна їсти рибу, м'ясо і молочні продукти (wallpaperawesome.com)

Обидві події об'єднувало те, чтокКрест перед народом споруджували, тобто піднімали. При цьому звертали його до всіх сторонах світу по черзі, щоб люди могли вклонитися йому і розділити один з одним радість набуття святині.

Церковні обряди, народні прикмети і традиції у день Воздвиження

Ця дата у православних знаменує строгий піст. Не можна їсти м'ясо, рибу, яйця і молочні продукти. Їжу можна приправляти лише рослинною олією. У день Хрестовоздвиження також покладено здійснювати Всенічне бдіння та божественну Літургію. Але зараз всю ніч служать рідко, тому центральним стає святкове Богослужіння напередодні свята — чування.

Кажуть, на Воздвиження останню копицю прибирають. Це означає, що як раз в цей час селяни намагалися якомога швидше зібрати весь урожай і закінчити польові роботи. Пояснювалося це тим, що вранці вже спостерігалися заморозки, які могли знищити все те, що росло в полях і городах.

Також з 27 вересня і приблизно до середини жовтня було прийнято саджати яблуню і смородину. Вважалося, що саме 27 вересня птахи починають відлітати в теплі краї.

В народі свято називали Капусником і готували пиріжки з капустою. 27 вересня влаштовували вечірні посиденьки, які могли тривати протягом двох тижнів.

Свята у вересні: обряди, традиції і прикметиФото: 27 вересня починали садити яблуню і смородину (supersadovod.ru)

На Воздвиження намагалися на планувати важливих справ, оскільки вони могли закінчитися невдало. Також заборонялося відправлятися в ліс, так як, згідно з повір'ями, у цей день ведмеді влаштовували собі барліг і могли напасти на людину. Також вірили, що зараз і лісовик своє царство оглядає, а йому на очі краще не потрапляти.

В давнину селяни 27 вересня займалися заготовками капусти на зиму і часто робили це разом, організовуючи так звані капустяні вечірки. Роботу супроводжували жартами. Вважалося, що якщо дівчина, збираючись на вечорниці, прочитає спеціальний змову, вона зустріне хлопця, якого полюбить.

30 вересня, п'ятниця

День святих мучениць Віри, Надії, Любові і матері їх Софії

У вересні 2016 року церква вшановує пам'ять мучениць Віри, Надії, Любові та матері їх Софії, а жінки з цими іменами відзначають свій день ангела.

Віра, Надія, Любов та матір їх Софія – ранньохристиянські мучениці, які жили в II столітті нашої ери в Римській імперії. Відомо, що Софія була родом з Мілана. Вона рано овдовіла, після чого переїхала в Рим. Своїх дочок Софія виховувала в християнській вірі і навіть дала їм імена на честь головних християнських чеснот – Віра, Надія і Любов.

У ті роки римське держава жорстоко переслідувала віруючих у Христа. Маленьких дівчаток (старшої Вірі тоді було всього 12, а молодшій Любові - лише 9) заарештували, піддали катуванням, а потім вбили на очах їх матері. Сама Софія померла на наступний день біля могили своїх дочок. Але трагічна доля на землі обернулася для мучениць вічною славою в іншому світі. Церква зарахувала їх до лику святих і сьогодні за молитвами до них відбуваються чудеса.

Цікаво, що в російській традиції ім'я Софія (що по-грецьки означає "Мудрість") так і залишилося без перекладу, а ось імена її дочок Пістіс (Віра), Елпіс (Надія) і Агапе (Любов) прижилися у нас уже в російському перекладі.

До речі, всупереч традиційним уявленням, далеко не всі володарки цих прекрасних імен святкують іменини саме в цей день: у деяких День ангела припадає на іншу дату.

Дні Ангела для Віри:

26 лютого, 14 червня, 30 вересня, 14 жовтня, 15 грудня, 31 грудня.

Дні Ангела для Надії:

14 березня, 20 березня, 30 вересня, 21 жовтня.

День Ангела для Любові:

30 вересня.

Дні Ангела для Софії:

28 лютого, 1 квітня, 4 червня, 17 червня, 14 серпня, 30 вересня, 1 жовтня, 29 грудня, 31 грудня.

Звичаї, прикмети і традиції

В народних традиціях день 30 вересня називають ще "вселенськими бабиними іменинами" або "бабським святом". Згідно з повір'ями, ранок цього дня всі жінки повинні починати з голосного плачу, який служить своєрідним оберегом. Дійсно, за звичаєм належало плакати навіть тим, кому на долю гріх було скаржитися. Плакали якщо не про свою долю, про долю рідних і близьких, адже "жіноча доля не буває одна".

Традиція такого плачу з'явилася не випадково, тому що 30 вересня згадували не лише Віру, Надію і Любов, але і матір їхню Софію, що страждала на і плакавшую про своїх дочок. Взагалі, сльози в народній традиції – це не тільки вираз природного горя чи смутку, але і форма ритуального поведінки. Так, наприклад, наречена завжди "плакала" перед весіллям, прощаючись з рідним домом.

Свята у вересні: обряди, традиції і прикметиФото: 30 вересня відзначають іменини жінки з іменами Віра, Надія, Любов (s0.tchkcdn.com)

У народі вважається, що якщо 30 вересня оплакати всіх своїх близьких і свою власну частку, то протягом року нічого поганого не трапиться. Тобто, з одного боку, плач нагадував про страждання Софії, яка втратила дочок, але з іншого – в цьому обряді був тонкий розрахунок.

Заміжні жінки, щоб забезпечити спокійну атмосферу в домі, в цей день купували в церкві три свічки, з яких дві ставили там же, у храмі, перед ликом Христа, а третю притримували для дому. Опівночі свічку встановлювали в середині хлібного короваю, спеціально для цього виставленого на стіл, запалювали й вимовляли цілих 40 разів поспіль заповітні слова про те, щоб всяке зло зникало, а спокій в родині прибував. Вранці ж цим хлібом годували домочадців (тільки їх і нікого зі сторонніх, навіть гостей), і ні в якому разі не викидали ні крихти.

Прикмети на Віру, Надію, Любов

Цього дня наступають перші заморозки.

Якщо журавлі полетять у цей день, то на Покров буде мороз, а ні, то зима буде пізня.

Хто вранці сльози проливає - той сім'ю свою оберігає.

Якщо грім прогримів - осінь буде теплою і довгим, а зима пізньої.