STOP eating Ukraine: у Києві відкрилася виставка опозиційного російського художника
Росіянин SAVA створив 11 полотен про події в Криму і на Донбасі, щоб привернути увагу до російської агресії в Україні
19 липня в Музеї історії Києва відкрилася виставка STOP eating Ukraine, присвячена одному з найбільш актуальних для нашої країни питань: скільки ще української території необхідно "з'їсти" нашому східному сусідові, щоб нарешті втамувати свій Голод?
Організатори підкреслюють, що виставка несе благодійний характер. Усі кошти від продажу виставлених картин отримають сім'ї українських політв'язнів, які незаконно утримуються в російських в'язницях.
Сам автор представлених полотен - художник SAVA, покинув Росію з політичних мотивів, - на відкриття виставки не прийшов, побоюючись переслідувань. Зате важливе для нього подію вшанували своєю увагою по-справжньому почесні гості, такі як лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв і кримськотатарський громадський діяч Рефат Чубаров.
За словами представника художника Михайла Кирейто, SAVA – це псевдонім, створений спеціально для виставки STOP eating Ukraine. Почесні гості експозиції зізналися, що не знають, як виглядає художник. Цілком може бути, що автор робіт виступив у ролі уважного глядача.
STOP eating Ukraine: всепоглинаюче істота і морок свідомості росіян
Фото: Російський художник SAVA стурбований "голодом" своєї країни, яка перетворилася в жахливого монстра, що пожирає чужі території (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)
Експозиція виставки включає 11 робіт, які розділені на два цикли.
Перший цикл складається з трьох картин, на кожній з яких зображено істота червоного кольору, пожирає українські території (Крим і Донбас), а також велике жовто-блакитне серце – символ розбитих сердець українців, покалічених доль і назавжди зруйнованих планів.
Художник SAVA ставить риторичні запитання: скільки ж потрібно цьому червоному суті вбити людей, щоб закріпити свій рейтинг; скільки готовий з'їсти той, хто вічно голодний?
Друга серія робіт – це вісім чорних полотен з білими цифрами. Кожна цифра символізує важливу дату або число у військовому конфлікті.
- 20.02.2014 – загострення Кримського кризи, яке сталося внаслідок російської інтервенції в Крим з подальшою окупацією півострова;
- 10 000 – кількість загиблих під час воєнних дій людей. Знаки перекреслені чорною смугою, що символізує постійне збільшення цієї жахливої цифри;
- 366 – офіційна кількість загиблих українських бійців під час Илловайского "котла";
- 1 000 000 000 000 – масштаб економічної катастрофи. Грошовий еквівалент втрати Криму;
- 2 000 000 – саме стільки людей втратили свої будинки під час воєнного конфлікту;
- 283 15 – символізує катастрофі Boeing 777 в Донецькій області. На борту перебувало 283 пасажири і 15 членів екіпажу.
Фото: Картина "Бездомні". За два роки військового конфлікту 2 млн людей залишилися без даху над головою, рідного дому, в якому вони будували своє майбутнє. Люди, які втратили все, опинилися внизу (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)
Фото: Картина "Ув'язнені". З політичних мотивів в російських в'язницях перебуває 11 українців. І все ж автор радить не забувати про 340 росіян, у яких вистачило сміливості, щоб виступити проти російського режиму. На момент відкриття виставки кількість українських зросла до 29 осіб (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)
Фото: Картина "Ти". Автор звертається окремо до кожного з нас. Він закликає не боятися, не стояти на місці, а боротися. "Ти – учасник усіх цих подій, і кожна з них торкнулася, вплинула, змінила і продовжує змінювати тебе і твоє життя" (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)
Рефат Чубаров: "Автор робить роботу за сотні мільйонів російських громадян, які повинні самі знайти відповіді і зупинити своїх правителів"
Фото: Рефат Чубаров красномовно розповів про своїх переживаннях і відчуттях (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)
Гості виставки STOP eating Ukraine розглянули всі полотна, подовгу зупиняючись біля робіт з жахливими цифрами.
"Я думаю, що кожен чоловік, який жив або живе в окупованому Криму, який жив і був змушений покинути місце свого проживання в Донецькій і Луганській областях, має свої особисті відчуття від того, що з ним сталося. Вони про це кожен день думають. Вони прокидаються з тим, що намагаються зрозуміти, що з ними і людьми навколо відбувається. Розглядаючи деякі картини, я зловив себе на тому, що вони відповідають моїм деяким почуттям, питань, на які я намагаюся знайти відповіді. Ці питання стосуються Росії. Я теж не знаю, скільки можна бути голодному, щоб нападати на своїх сусідів. Я не знаю, скільки можна, говорячи одне, здійснювати іншу, намагаючись приспати весь світ своїми закликами до миру, справедливості, закону. І в той же час просто руйнувати і випалювати все навколо себе. Мені здається автор теж знаходиться у пошуках відповідей на ці питання. Як на мене, автор не поділяє російське свідомість. Він показує, що в російській свідомості він бачить поки що темряву. Він намагається знайти в цій темряві якийсь вихід. Я думаю, що автор робить роботу за сотні мільйонів російських громадян, які повинні самі знайти відповіді на ці питання і зупинити своїх правителів, щоб вони не несли цю темряву на інші території інших народів", - каже кримськотатарський політик і громадський діяч Рефат Чубаров.
Фото: Мустафа Джемілєв також відвідав виставку STOP eating Ukraine (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)
Мустафа Джемілєв в цей вечір був мовчазний. Його дуже вразили побачені полотна, тому лідер кримськотатарського народу від усього серця подякував анонімного художника за його сміливість.
"Мені дуже приємно бути присутнім на виставці художника з такою відкритою громадянською позицією. Мені приємно, що виставка проходить у Києві. Сподіваюся, що таких людей в Росії буде багато. І настане день, коли ми поїдемо на його виставку в Москві", - висловив свою пошану художникові Мустафа Джемілєв.
STOP eating Ukraine: про художника
Фото: Кожне полотно з серії робіт STOP eating Ukraine окремо звертається до глядача, змушує його замислитися і зробити правильні висновки (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)
Російський художник SAVA був членом ряду опозиційних громадських організацій в РФ. Він покинув Росію з політичних мотивів. У РФ SAVA займав активну громадянську позицію. У своїй суспільно-політичній діяльності займався темою виборів у Росії, послідовно доводив, що фальсифікації на виборах створюють прецедент нелегітимності влади. Був прихильником діяльності відомого російського опозиціонера Бориса Нємцова, який свого часу допоміг художнику сформувати тверді опозиційні погляди, спрямовані на боротьбу за свободу вибору. SAVA рішуче виступає проти окупації Криму і військової агресії РФ на сході України.
Виставка STOP eating Ukraine триватиме до 28 липня в Музеї історії Києва (вул. Б. Хмельницького, 7). Вхід на виставку вільний.