ua ru

Стрітення Господнє: історія та традиції свята

Стрітення Господнє: історія та традиції свята Фото: Стрітення Господнє 15 лютого (pixabay.com/MyriRoet)

15 січня відзначається одне їх найголовніших християнських свят - Стрітення Господнє. Про традиції і народні прикмети, пов'язані з цим днем - в матеріалі Styler

Свято Стрітення Господнє (15 лютого) - один з найважливіших днів у православному календарі, який символізує зустріч Старого і Нового Завіту, а в народі цей день вважають межею між зимою і весною.

Якого числа Стрітення Господнє 2018

На відміну від багатьох інших перехідних православних свят, Стрітення Господнє не змінюється за календарем і завжди відзначається 15 лютого - через 40 днів після Різдва. Католики святкують його за григоріанським літочисленням - 2 лютого.

Історія виникнення свята та його значення

У стародавніх іудеїв існувала традиція, заповідана самим Мойсеєм: коли в родині народжувалася дитина, її мати через сорок днів повинна була принести в церкву очисну жертву. Якщо це був хлопчик, після його появи на світ, батько і мати приходили з немовлям в храм на обряд посвячення Богу.

Стрітення Господнє вважається межею між зимою і весною

Фото: Стрітення Господнє вважається межею між зимою і весною (pixabay.com/grbaker)

Саме так і зробили Марія і Йосип - батьки Ісуса. Пречиста Діва пожертвувала двох голубок, і коли родина вже попрямувала до виходу з церкви, вони помітили древнього старця Симеона. Це був один з найбільш шанованих мешканців Єрусалиму, якому було довірено перекладати Святе Письмо. Згідно з переказами, на момент зустрічі з Сином Божим, Симеону виповнилося 300 років.

Праведник побачив немовля, зрадів і звернувся до Всевишнього з вдячною молитвою. Цього моменту він чекав з тих пір, коли під час перекладу книги Ісаї, до нього з'явився Святий Дух і передрік зустріч з Христом. Цей день настав, і Симеон умиротворено і спокійно зустрів свою смерть.

У православних писаннях в особі старця представляють Старий Завіт, який поступається місцем новому християнству. У Стрітення Господнє молитви звертають до Пресвятої Богородиці та Ісуса Христа, славлять їх жертву і просять дарувати здоров'я і благополуччя рідним і близьким.

Стрітення Господнє: прикмети і народні звичаї

З давніх часів у святкуванні Стрітення змішалися православні та язичницькі звичаї. Традиція запалювати свічки в цей день прийшла з Риму, де в середньовіччі активно боролися з єретиками і проводили хресні ходи з палаючими смолоскипами, щоб відволікти людей від язичницьких свят. Вважається, що стрітенські свічки захищають оселю від пожеж та ударів блискавки. Їх зберігають протягом року і запалюють під час домашньої молитви.

В народі свято Стрітення Господнє 15 лютого завжди вважалося днем зустрічі зими і весни. Сільські жителі по погоді цього дня судили про майбутній врожай, про те теплою або холодною буде весна.

На Стрітення популярні погодні прикметиФото: На Стрітення популярні погодні прикмети (pixabay.com/AlainAudet)

Деякі прикмети на Стрітення:

  • На Стрітення вранці сніг - урожай ранніх хлібів; якщо в полудень - середніх; якщо до вечора - пізніх.
  • Сонце на літо - зима на мороз.
  • На Стрітення вітер - до родючості фруктових дерев.
  • Якщо на Стрітення сніг через дорогу несе - весна пізня і холодна.
  • Капель на Стрітення - до хорошого урожаю пшениці.
  • Якщо в Стрітення на небі багато зірок, вена буде пізньою і затяжною.
  • Якщо на Стрітення йде сніг, весна буде затяжною, а погода - дощовою

Господині в Стрітення Господнє пекли млинці, які символізували сонце, і закликали ними весну. Худобу годували бубликами, щоб оберегти її від хвороб.

Кажуть, що в це свято сумувати не можна, тому що Бог все бачить, і на радість відповідає радістю.

Стрітення 2018: погода

За народними повір'ями, на Стрітення зима з весною борються, а погодні прикмети вважаються найбільш точними. За прогнозом синоптика Наталки Діденко, 15 лютого почнеться відлига. Вдень потеплішає, тільки в західній частині країни буде холодніше (до -3-4 градусів). "Але ще не йдеться про весняне потепління, звичайні синоптичні коливання", - про це написала синоптик на своїй сторінці в Facebook. До того ж, на Стрітення в цьому році відбудеться сонячне затемнення, також очікуються магнітні бурі. Тому варто уважніше поставитися до свого здоров'я, уникати стресів і нервового напруження.

Скриншот постаСкріншот поста (facebook.com/tala.didenko)