Засновник групи O.Torvald Женя Галич: "Якщо говорити про російсько - та україномовну музику, то я вважаю, що у музики взагалі немає мови"
Женя Галич розповів Styler про музику, плани і про те, яким секретом поділився б з глядачами шоу "Інтуїція"
В Україні стартували півфінали національного відбору Євробачення-2017. Як неодноразово заявляли організатори і члени журі, у складі учасників навмисно виявилися в основному невідомі виконавці. Проте, серед них є і ті, хто давно вже асоціює з собою плейлист української музичної збірки. Серед таких виявилася і група.Torvald, історія якої почалася ще в 2000-х.
Про те, чому хлопці тільки в цьому році вирішили взяти участь у конкурсі, про український шоу-бізнес та музичних віруси Styler говорив з фронтменом групи Женею Галичем.
Фото: "Суперник - це дуже дивне поняття в музиці, ми ж не битися виходимо на ринг" - Женя Галич (РБК-Україна)
Женя, цього року твій гурт нарешті заявив про участь в Євробаченні-2017. Колективу вже більше 10 років, але раніше таких спроб не було. З чим пов'язане таке рішення?
У минулому році була перша адекватна інтерпретація конкурсу в нашій країні. З правильними артистами, правильним продакшном і рейтингами. А навіщо потрібно було раніше брати участь? Для того, щоб з'явитися в ефірі телеканалу УТ-1?
Щоб уявити країну, наприклад...
Для мене важливо підкорення нових ринків. Набагато більша аудиторія почує нашу музику завдяки цьому конкурсу. Нам цікаво її показати, по-перше.
По-друге, якщо говорити про перемогу, то концертний ринок Європи - це дійсно дуже цікаво.
Хто, по-твоєму, ваш основний суперник у відбірковому турі Євробачення в цьому році?
Я не всі пісні чув, та й не можна так судити. Суперник - це дуже дивне поняття в музиці, ми ж не битися виходимо на ринг.
Мені подобається Panivalkova, Вів'єн Морт, Detach Kadnay.
Хто переможе? Тут все теж дуже суб'єктивно. Переможе для кого? Для глядачів, які голосують, або для журі? Для мене це взагалі не має ніякого значення.
Набагато цікавіше побачити, наскільки круто молоді артисти розкриваються на великій сцені. Це ж величезна відповідальність. Ось ти все життя граєш в шинках і пабах (як це було з гуртом Про.Torvald), а потім тебе запрошують грати на якийсь глобальний фестиваль.
Тут питання в тому, наскільки ти крут, наскільки у тебе великі яйця. Наскільки ти зможеш завоювати аудиторію, яка до цього тебе ні разу не чула. Для мене перемога кожного з учасників буде рівно такий, наскільки круто вони виступлять.
Ти неодноразово говорив, що в гурті виконуєш роль менеджера, тому що нікому не довіряєш? Чому так?
Я не поділяю роботу менеджера, продюсера, адміністратора, музиканта. Це мій гурт. Тобто група, яку я створив ще 22 роки тому, в 1994-му разом з другом Денисом. Денис у нас відповідає за творчу частину, у нього завжди величезна кількість музичних ідей. Ми сідаємо з ним і пишемо. Він для альбому може принести 30-50 різних ідей. А я ще 22 роки тому взяв на себе функцію організатора всього цього процесу.
Адміністративна частина?
Це стосується не тільки адміністративної частини, це стосується і творчої частини в тому числі – адміністративної складової творчої частини. Якщо Денис прийшов з якоюсь ідеєю, мені потрібно зробити так, щоб ця музична ідея була реалізована. За 22 роки, мені здається, у мене накопичилася достатня кількість досвіду для того, щоб все це діло продюсувати, адмініструвати та обслуговувати, назвемо це так.
Фото: "Наша країна, наш шоу-бізнес знаходиться в становленні, як було з європейським, американським шоу-бізнесом 40 років тому" - Женя Галич (РБК-Україна)
При цьому у мене є люди, з якими я працюю. От є якісь моменти, в яких я профан: промоушн, припустимо. Але з часом я починаю в цьому розбиратися, починаю розуміти куди, на які важелі натискати. Скоро я, швидше за все, буду працювати і піар-менеджером (сміється). Ні, звичайно, зараз у нас велика команда, я можу собі дозволити наймати людей і радитися з ними і не робити якісь речі один.
Так чи інакше, ти взяв на себе частину менеджменту. І так само неодноразово ти говорив, що такий проект як "Гриби", наприклад, успішний саме завдяки йому.
Було три, як на мене, досить вдалі композиції з відмінними відеокліпами, назвемо це "вірусом" - точним попаданням в аудиторію.
"Вірус" в чому проявляється?
У пісні, в іміджі, атмосфері навколо групи.
Тобто, судячи, з їх прикладу, те, про що співаєш, відходить на другий план: важливо як ти це подаси?
Не завжди. Гурт "Гриби" не збирає стотисячний стадіон "Олімпійський", а група "Океан Ельзи" збирає.
Думаєш популярність гурту - це короткочасний ефект?
Я сподіваюся, що ні. Мені дійсно подобається цей гурт. Я вважаю, що це феномен української музики. "Гриби" - то такий собі "мальчишник" 2010-х. І якщо з часом ми зможемо ідентифікувати себе з хіп-хоп культурою в особі гурту "Гриби", я не проти. Чому б і ні? Це ж ціла культура. Наша країна, наш шоу-бізнес знаходиться в становленні, як було з європейським, американським шоу-бізнесом 40 років тому.
Як думаєш, зіграла роль у цьому війна і подальша політика ізоляціонізму від російського шоу-бізнесу, зокрема?
Навпаки. Зауваж, найпопулярніші артисти, що знаходяться на пострадянському просторі, це українські артисти. Наприклад, Софія Ротару, Іван Дорн, Монатік, група "Гриби", "Океан Ельзи", група "Бумбокс".
Ось назви мені будь-яку російську групу як таку "Бумбокс". Ні! "Quest Pistols", перший склад. Тобто зараз жоден російський співак: Сергій Лазарєв, ні Діма Білан, ні... Я просто не всіх знаю (сміється). Вони не можуть зрівнятися з тим, що роблять Монатік або Дорн.
Фото: "Зараз ідентифікація нас самих відбувається набагато швидше і глобальніша, ніж до Евромайдана" - Женя Галич (РБК-Україна)
Проте в період, коли ми стали розділяти українського і російського виконавця, став український шоу-бізнес більш самодостатнім?
Зараз ідентифікація нас самих відбувається набагато швидше і глобальніше, ніж до Євромайдану.
Щоб привести людину до тями, її іноді потрібно обдати окропом. На жаль, це призводить і до трагічних наслідків. На превеликий жаль, багато людей ідентифікують себе українцями тільки зараз, через 26 років.
Торкнемося тему впливу політики на шоу-бізнес. Наприклад, те, що до нас заборонений в'їзд багатьом російським виконавцям, а українців засуджують за те, що вони виступають там. Наскільки правильно змішувати ці поняття?
Не можна однозначно сказати, правильно це чи ні. Для деяких людей, які відверто підтримують політику Путіна, це, звичайно, правильно. Їм ні в якому разі не можна перебувати на території нашої країни і давати концерти - з одного боку. З іншого боку, якщо вони сюди їдуть, значить є українці, які готові платити гроші за квитки і готові приходити на їхні концерти. Де правда?
Женя Галич вокаліст, Женя Галич телеведучий, тепер ще й актор. Як тобі дався цей досвід? У картини "Правило бою" дуже різні відгуки. А як вона тобі? Виправдалися сподівання?
Ні, звичайно ж ні. Як і з будь-яким творчим проявом – запис пісні, зйомки кліпу, зйомки фільму – я чекаю набагато більшого від того, що виходить. Більш цікавого, краще змонтованого, краще відіграв.
Фото: "Як-то так склалося, що музика, створена в нашій країні, завжди порівнювалася із західними аналогами" - Женя Галич (РБК-Україна)
Якщо говорити про фільм... Коли мені було 12 років я дивився бойовики з Жан-Клод Ван Даммом, Брюсом Лі і подібні. Зараз я не став би їх переглядати. А тоді мені здавалося, що дивлюся історії справжніх героїв, які рятують світ. Пам'ятаєте "Міцний Горішок"? Завжди побитий Брюс Вілліс, і ти за нього переживаєш всім серцем. Зараз, звичайно, смішно дивитися цей екшн. Зараз мені смішно дивитися фільм "Правило бою". Але я розумію, що для якихось хлопчаків, українські актори стануть своїми Брюсами і Ван Даммами.
Смішно чому? Не вдалося зробити це екшном?
Це досить банальна історія, класична для екшену. Там дуже смішні постановочні моменти на рингу. Ти бачиш якісь кіноляпи, помилки, які відбувалися на знімальному майданчику. Але цим і цінний перший досвід.
Ну, хто до цього знімав у нас в країні екшн? Його побачили 133 зали кінотеатрів. Більше мільйона показів. На киномаркете цим фільмом зацікавилася 15 країн. Його може приміряти на себе будь-яка країна. Це класична історія про хлопця з вулиці, який стає бійцем.
Це не останній твій фільм?
Сподіваюся, що ні! Але це залежить від українського глядача. Якщо він не буде ставитися занадто претензійно до того, що відбувається в нашій країні.
Як-то так склалося, що музика, створена в нашій країні, завжди порівнювалася із західними аналогами. І програвала. Тому що нашим людям дуже важливо порівняти і знайти якісь мінуси.
Мені здається, зараз все інакше. Навпаки, схиляються у бік вітчизняного.
Так, ось тому дуже багато залежить від українського глядача. Якщо він підтримає це кіно в прокаті, то природно, кінематограф буде розвиватися.
У вас є альбом з Андрієм Хливнюком. З ким хотіли б ще записати? З російськими може бути?
Я про це не думав. Я не знайомий з Тіною Кароль. Якщо приводом для знайомства буде запис нового треку, я б із задоволенням з нею познайомився. Передайте Тіні, якщо ви її побачите (сміється).
Фото: "Мовлення державних телеканалів має бути українською мовою, але якщо ви позиціонуєте себе як альтернативне видання або телеканал, то це ваш вибір" - Женя Галич (РБК-Україна)
Мовні квоти. В одному з інтерв'ю ти казав, що в країні не може бути дві мови, офіційна мова має бути одна - українська. Але ти говориш російською.
Ви робите підміну понять. Є державна мова. Ось, припустимо, видання "Урядовий кур'єр" має бути українською мовою, тому що це офіційне видання Кабміну. А видання ".net" може вибирати мову комунікації з читачем, тому що вони позиціонують себе як альтернативний портал, тож вони можуть писати будь-якою мовою - англійською, російською. А ось державна мова має бути одна. Документи повинні бути складені українською мовою. Якщо людина російськомовний, він повинен не полінуватися і навчитися заповнювати документи українською.
Мовлення державних телеканалів має бути українською мовою, але якщо ви позиціонуєте себе як альтернативне видання або телеканал, то це ваш вибір.
А якщо говорити про російсько - та україномовну музику, то я вважаю, що у музики взагалі немає мови.
Для мене важливо, щоб музика була створена в нашій країні. Ось The Maneken не співає українською мовою. Але Женя - це один з найяскравіших представників української музики. Чому ми повинні забороняти його пісні на українських радіостанціях?
Для гурту O.Torvald", напевно, був відчутний ефект від законопроекту, адже у вас майже всі пісні українською?
Так, звичайно. Пісні, які ми написали в 2007 році активно транслюються на радіостанціях. Ще я тепер чую на радіостанціях абсолютно неадекватні ремікси своїх же пісень, які раніше ніколи в житті не чув.
Ось у нас, знаєте, яка зараз завдання? Не віднести свою музику на радіо, а замінити свою музику на радіо. Тобто ми зараз склали список з 12 україномовних треків, останніх років, які відповідають дійсності, того, що відбувається з групою зараз. І ми їдемо на радіостанцію і питаємо: "що з o.torvald у вас в ротації?". Часто там грають пісні, починаючи з 2007 року і закінчуючи 2009. І все. У них більше музики нашої немає. А пісні 2007-2009 років не мають нічого спільного з тим, що ми робимо зараз.
Фото: "От у нас, знаєте, яка зараз завдання? Не віднести свою музику на радіо, а замінити свою музику на радіо" - Женя Галич (РБК-Україна)
Квоти - добре, я за квотування. Але для того, щоб квотування адекватно працювало, потрібно програмним директорам радіостанцій, телеканалів, журналістам бути на чеку. Бути адекватними до того, що відбувається в українській музиці. Не можна перефарбувати всі паркани у жовто-синій колір і бути патріотом. Потрібно пишатися всім, що проводиться в твоїй країні.
Ось на конференції з приводу фільму "Правило бою" поставили запитання: "А що у фільмі українського, чим ви пишаєтеся?". А що має бути? Шаровари на боксерах або вишиванки? Що у фільмі українського? Режисер Олексій Шапарєв – українець, родом з Донецької області. Оператор, Діма Іщенка - колишній боксер. Влад Никитюк – киянин, Женя Галич - полтавець. Владислав Боклан, Олексій Горбунов, Паша Лі та інші. Тобто всі українські актори, весь продакш, постпродакшн – українські. Фільм знятий за прикладом боїв Василя Ломаченка – українського спортсмена, одного з найбільш видатних бійців сучасності. Немає яскравіше зараз боксера, ніж Василь Ломаченко. З Білгород-Дністровського осіб.
Всім нам треба менше звертати уваги на те, хто на якій мові говорить, або неправильно або не з тим (на нашу думку) пісню пише, а робити свою роботу добре, тоді прогрес країни буде очевидніше.
Фото: "Людина, яка рано вставав" - Женя Галич (РБК-Україна)
І невеликий бліц наостанок, якщо ти не проти. Отримувати подарунки чи дарувати?
Дарувати.
Якщо б ти став учасником шоу "Інтуїція", який невідомий факт розповів би про себе?
Я терпіти не можу дивитися на себе в дзеркало.
Який предмет ти міг би вести в школі?
Сексуальне виховання.
якби ти повернувся в минуле, ніж про себе попередив би?
Про те, що Андрію (Кузьмі Скрябіну) не потрібно сідати за кермо, коли вони їхали з Кривого Рогу.
Три твоїх життєвих принципу.
Не обманювати себе, не приміряти образи на інших, зручні тобі, навіть якщо несила; доводити почате до кінця.
Сніданок з Полом Маккартні або гітара Курта Кобейна?
Гітара Курта Кобейна
Якщо б у тебе була суперсила, що це було б?
Відмова від шопінгу.
Байопік про Дружину Галичі як би він називався?
Людина, яка рано вставав.