ua en ru

Сергій Жадан: "Хочеш зробити щось для країни – звикай, що буде не завжди комфортно"

Сергій Жадан: "Хочеш зробити щось для країни – звикай, що буде не завжди комфортно" Фото: Сергій Жадан перед виступом на поетичному фестивалі "Київські Лаври" (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Styler зустрівся з всенародно улюбленим класиком, щоб поговорити про його новій книзі, про людей Донбасу та культурні події, яких так не вистачає в маленьких містах

Жадан зізнається, що втрачається, коли йому ставлять питання "Хто ви?". "Письменник - мабуть, найбільш лаконічна відповідь". Він завжди залишається чесним з собою і з читачами. Нерідко поміщає героїв своїх книг в тісні орендовані комуналки різних міст, в яких вгадуються куточки Донбасу. Хоча сам ніколи не порівнює себе з персонажами, яких придумав. “Мої герої, зазвичай, моральні покидьки. До мене вони відношення не мають".

Ми зустрілися з Сергієм в п'ятницю ввечері перед його виступом на поетичному фестивалі "Київські Лаври". Повернувшись з чергової поїздки по Донбасу, Жадан виглядав все ж дуже енергійно, а його привітність миттєво перетворювалася на посмішки на обличчі у всіх, хто на секунду підходив до нього привітатися.

Сергію, розкажіть про ваш новому збірнику, який вийде в кінці літа у видавництві Meridian Czernowitz. Чому вирішили назвати книгу Тамплієри?

"Тамплієри"- для мене це одна з метафор війни і людей, включених у структуру війни. Адже хто такі тамплієри в історії? Це лицарський орден, що виник під час хрестових походів. Вони охороняли каравани християн-паломників, які рухалися в Азію. Пізніше тамплієри стали дуже впливовим орденом, ну а потім були ліквідовані королівською владою. На них повісили всі можливі гріхи і порушення законів.

alt

Фото: "Тамплієри охороняли каравани християн-паломників, які рухалися в Азію" - Сергій Жадан (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Їх зробили головними винуватцями...

Так, і мені здається, війна – це така річ, яка жере людей, які її ведуть. На превеликий жаль, навіть ті, хто веде війну за свою батьківщину, за абсолютно щирим переконанням, теж стають легко уразливими і безпорадними, опинившись поза полем військових дій. На фронті вони всім потрібні, але після повернення додому про них швидко забувають.

На жаль, це відбувається під час більшості війн...

Так, і під час російсько-української війни теж. Ви ж самі бачите, що відбувається з нашими фронтовиками. Цей важкий поствоенный синдром – явище досить універсальне, може статися скрізь. Просто раніше хотілося вірити, що ми, українці, трохи дорослішими. Що ми можемо до цього готові. А вийшло зовсім не так. У той час як деякі роблять все можливе і навіть неможливе для допомоги армії, деякі продовжують ставитися до солдатів як до людей, які з'явилися тут незрозуміло навіщо.

Може, це тимчасово, і Україна в цьому сенсі проходить еволюційний етап?

Взагалі таке ставлення до армії є не скрізь. Я б сказав, це типова українська ситуація, пов'язана з свідомістю суспільства, з настроями в ньому. Такі полярно різні підходи до базових речей я б пов'язав ще й з трансформаціями, які у нас відбуваються. Адже три роки тому у нас ще не було армії, ні митниці, ні міліції.

І не тільки їх не було...

Та не було нічого взагалі. Фактично існувало якесь віртуальне держава, причому хіба що тільки в нашій уяві. І ось коли з'явилася загроза втрати незалежності, з нізвідки почали з'являтися ті речі, яких зараз дуже необхідно в суспільстві закріпитися. Але всі ці зміни відбуваються не так швидко, як хотілося б.

altФото: "Фактично існувало якесь віртуальне держава, причому хіба що тільки в нашій уяві" - Сергій Жадан (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Оптимісти дотримуються думки, що процес трансформації в суспільстві вже не зупинити...

А я б не був таким легко оптимістичним. Так, зрозуміло, ті процеси, які запустилися, вже не зупинити. З цим я згоден. Але точно так само переконаний, що в майбутньому з'явиться ціле безліч чинників – і зовнішніх, і внутрішніх, які будуть всіляко заважати. І просто сидіти в очікуванні змін було б дуже легковажно. Можна дочекатися такого камбеку, такого повернення в минуле, що просто страшно буде.

У цьому сенсі багато говорять, що критичної маси тих, хто хоче змін, в нашій країні весь час не вистачає...

А мені здається, їх достатньо. Я не рахував, скільки таких людей, звичайно. Але впевнений, що їх достатня кількість, щоб можна було впливати на владу, і щоб з ними рахувалися. Адже Так у світі скрізь: чистих і ідейних людей ніде не більшість. Навіть якщо в Україні їх не так багато, то вони готові йти до кінця, і багато чим готові заплатити за реалізацію задуманого.

У своїй авторській колонці ви якось писали, що ні суспільство, ні влада, ніяк не визначаться, як ставитися до окупованого Донбасу. Чому така невизначеність загрожує в майбутньому?

Я не політолог, і навряд чи зможу запропонувати на цей рахунок якусь теорію або можливу стратегію. А якщо і зміг би, то це було б думка політологічного профана. Але в той же час залишаються однозначними базові речі: для мене Донбас завжди був, є і буде невід'ємною частиною України. Однозначно, що має відновитися територіальна цілісність країни. А як саме це буде відбуватися – нехай скажуть експерти, які добре розбираються.

Я просто їжджу на Донбас з благодійними акціями, презентаціями, і просто так теж їжджу. І люди, які там живуть – для мене такі ж громадяни, як і жителі інших регіонів. Я навіть не знаю, що повинно статися, щоб таке моє ставлення до них змінилося.

alt

Фото: "Для мене Донбас завжди був, є і буде невід'ємною частиною України" - Сергій Жадан (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

А як знаходите спільну мову з людьми, у яких зовсім інша позиція? Адже не зі всіма буває комфортно...

Ну, люди навколо – це ж не колектив з психоаналізу. З ким-то комфортно, з ким-то немає. Всі люди скрізь різні. Іноді буває некомфортно навіть з тим, хто у всьому з тобою погоджується. Якщо шукаєш комфорту, краще піти в монастир і сидіти там одиночної келії. Хочеш зробити щось для країни – звикай, що комфортно буде не завжди.

Буквально кілька днів тому ми їздили в Донбас, спілкувалися там з людьми. І ті, кого ми там зустрічали, були дуже доброзичливі. З такими як раз дуже комфортно. Медики, педагоги, деякі представники влади. Це були ті, хто хоче щось робити. Хоча й говоримо ми з ними на різних мовах, хоч в чомусь не згодні з політичних питань. Але в цілому ми з ними дуже навіть сходимося.

Давайте повернемося до вашої творчості, а точніше, до одного цікавого культурної події, яка відбудеться вже скоро. Розкажіть трохи про фестивалі Meridian Odessa.

Зараз в Одесі дуже активно оновлюється Зелений Театр на території парку імені Шевченка. І ось одесити звернулися до літературної корпорації і видавництву Meridian Czernowitz з проханням зробити літературно-музичну програму. Вони розробили програму на три місяці, і з самого початку літа події стартують в цьому оновленому місці.

3 червня фестиваль розпочнеться великим ввечері Леся Подерев'янського. Будуть також виступати Юрій Андрухович, Оксана Забужко, Ірена Карпа, Ада Роговцева та інші. Ну і ми з "Собаками" (музична група "Жадан і Собаки", заснована 2000 році в Харкові – ред.).

altФото: "Якщо шукаєш комфорту, краще піти в монастир і сидіти там одиночної келії" - Сергій Жадан (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

А як організатор ви там приймаєте участь?

Я перебуваю в наглядовій раді Meridian Czernowitz. Цей фестиваль для мене – не просто фестиваль. Видавництво видало мою книгу "Життя Марії", а через декілька місяців вийде друком книга "Тамплієри". Це мої друзі, яким я теж допомагаю, як можу. Це ще й великий family business.

Радує, що в нашій країні це може бути бізнесом...

Може, звичайно. Україна – велика країна, в якій живе близько 40 мільйонів людей. Відповідно, це сорок мільйонів потенційних читачів, потенційних слухачів, потенційних відвідувачів концерту, вистави або презентації книги. Треба тільки не боятися працювати, не боятися ризикувати.

А тим часом в невеликі міста з концертами та презентаціями мало хто їздить...

Частина наших представників культури регулярно буває на Донбасі. Є така популярна фраза, що якщо б туди частіше їздили до війни, то зараз була б зовсім друга ситуація, інша свідомість. Це все правильно. Але давайте зізнаємося собі в тому, що не їздили раніше не тільки на Донбас. Взагалі ніхто нікуди не їздив. Культура у нас існує абстраговано, у великих містах.

alt

Фото: "Культура у нас існує абстраговано, у великих містах" - Сергій Жадан (Віталій Носач, Styler.rbc.ua)

Якщо мова йде про районних центрах, то там взагалі ніхто не буває. Поїздки на Донбас – не менш важливі, ніж присутність там держустанов і українських військових. Але при цьому забувають, або навіть не думають побувати з презентацією в містечку в 80 кілометрах від Києва. Донбас відвідують хоча б з огляду на те, що там лінія фронту. А ось хто поїде на Черкащину, Чернігівщину або Сумщину? Думаю, що туди і не будуть їздити.

Чому не будуть їздити?

В нашій країні немає державної культурної політики. У нас відсутня стратегія того, що з цим всім робити. Покладатися на держструктури в наш час – безнадійно і наївно. Держава в теперішньому вигляді просто не здатне щось робити з цим суспільством. Усі надії – на приватні і громадські ініціативи, на людей, які горять бажанням щось змінювати і будуть це робити до останнього.