ua en ru

В атмосфері Землі виявили надзвукові потоки плазми

В атмосфері Землі виявили надзвукові потоки плазми Фото: Північне сяйво

Вчені знайшли в атмосфері величезні струми електричної енергії

В Канаді вчені з Університету Калгарі з'ясували, що у верхніх шарах атмосфери Землі течуть надзвукові "річки" плазми, температура яких складає до 10 тисяч градусів Цельсія. Їх породжують великі електричні поля, які генеруються в іоносфері. Про дослідження повідомляє Science Alert.

У 1908 році норвезький учений Крістіан Біркеланд припустив, що при взаємодії сонячного вітру і магнітного поля Землі виникають величезні струми електричної енергії, які знаходяться в іоносфері (шар атмосфери планети, сильно іонізований внаслідок опромінення космічними променями). Існування струмів Біркеланда, існуючих на висотах від 80 до 1000 км, які відповідальні за виникнення полярного сяйва, було підтверджено в 1970-х роках.

Вчені проаналізували дані, отримані трьома супутниками Swarm, чия орбіта знаходиться між іоносферою та магнітосферою. Вони з'ясували, що струми Біркленда утворюють великі електричні поля, які, в свою чергу, направляють потоки плазми, що досягають надзвукових швидкостей.

Вчені стверджують, що подібна система існує у зовнішньому ядрі Землі. Європейським космічним апаратам Swarm вдалося виявити річку розплавленого заліза, поточну на глибині три тисячі кілометрів під Аляскою. За останні два десятиліття швидкість цього потоку стала в тричі вищою. Течію також породжують магнітні поля планети.

До речі, вчені знайшли на Сонці хвилі, які зустрічаються на Землі.