Вчені з Гарварду створили металевий водень
Відкриття може стати початком технологічної революції
Американським фізикам вдалося створити новий ефективний провідник електрики при кімнатній температурі, отримавши металевий водень експериментальним шляхом.
Результати дослідження опубліковані в Science, передає Mail Online.
"Це перший у світі зразок металевого водню на Землі, тому, коли ви дивитеся на нього, ви дивитеся на те, що ніколи не існувало", - сказав один з авторів відкриття фізик Ісаак Сільвера.
Дослідження вперше підтвердило теорію Хантінгтона та Вігнера, згідно якої водень при надвисокому тиску може перейти в металевий стан. Вчені Ісаак Сільвера (Isaac Silvera) і Ранга Діас (Ranga Dias) стиснули водень тиском в 495 гігапаскалів – це більше тиску, існуючого в центрі Землі.
Новий елемент буде метастабільним та існуватиме при кімнатній температурі. Це означає, що коли тиск буде знято, водень так і залишиться металом, подібно до того, як при високому тиску алмази із графіту залишаються алмазами і при знятті навантаження.
Однак отримані дані ще необхідно дослідити та підтвердити.
Отримати надпровідний металевий водень намагаються декілька команд вчених по всьому світу. Надпровідники, які використовуються зараз, наприклад, у приладах МРТ, повинні охолоджуватися рідким гелієм, що робить їх використання дуже дорогим.
Дане відкриття може зробити переворот в технології. Новий матеріал можна застосовувати в дуже багатьох сферах: від поїздів Magkev, томографів і акумуляторів до космічних кораблів.
На думку вчених, використання металевого водню в якості ракетного палива дозволить побудувати найпотужніший в історії двигун, який можна встановлювати на міжпланетні кораблі. Металевий водень при переході назад в молекулярний стан вивільнить колосальну кількість енергії, яку можна використовувати в двигуні.
"Найбільш потужні види палива, які використовуються сьогодні, характеризуються "питомим імпульсом" (міра, в секундах, як швидко пропелент виходить із задньої частини ракети) 450 секунд. Питома імпульс для металевого водню, шляхом порівняння, теоретично буде 1,700 секунд", - зазначається в публікації.
Якщо використовувати металевий водень як матеріал для провідників електрики -відбудеться технологічна революція: втрата енергії при передачі складе всього 15%.
U. S. scientists create metallic hydrogen, a possible superconductor, ending quest https://t.co/FJSKVpw0lz pic.twitter.com/Nppn00JuQw
— Reuters Top News (@Reuters) 27 січня 2017 р.