ru ua

Лікарі повернули до життя людину, яка провела у комі 15 років

Лікарі повернули до життя людину, яка провела у комі 15 років Фото: Лікарня (pixabay.com/ru/users/vitalworks)

Знайдено спосіб, за допомогою якого можна "розбудити" людину з коми

Вченим завдяки електричній стимуляції блукаючого нерва вдалося "розбудити" людину, яка пролежала 15 років у комі після важкої черепно-мозкової травми. Про це розповіли в статті, опублікованій в журналі Current Biology.

"Стимулюючи блукаючий нерв, нам вдалося показати, що ми можемо поліпшити стан пацієнта і повернути його в "наш світ" вже тоді, коли здається, що все втрачено. Мозок зберігає здатність формувати нові зв'язки і лагодити себе навіть у настільки критичній ситуації", - заявила Анжела Серігу з Інституту когнітивних наук в Ліоні (Франція).

Інсульти та різні травми голови часто вводять людину у стан, який медики називають "смертю мозку", - коли тіло хворого ще живе, якщо підтримувати його за допомогою апаратів штучного дихання і виведення відходів життєдіяльності, однак мозок вже не функціонує. Людину в такому стані фактично можна визнати мертвою, оскільки самостійно жити вона не може.

Більшість вчених переконані, що люди, які пролежали в комі більше місяця, назавжди втрачають шанси прийти до тями. Проте багато пацієнтів живуть так десятки років, перш ніж вони помирають або їх родичі приймають рішення відключити людини від систем підтримки життя.

Серігу з групою спеціалістів в одній з клінік Ліона працювали з пацієнтом, який у 20 років потрапив в автокатастрофу і з тих пір провів у комі більше 15-ти. Він не міг вийти з коми через пошкодження особливих ділянок мозку, що зв'язують його нижні відділи, що керують життєдіяльністю, з корою та іншими частинами нервової системи, які відповідають за роботу мозку.

За словами дослідників, ці частини мозку пов'язує між собою так званий блукаючий нерв – один із найдовших і найскладніших зв'язків нейронів в тілі людини, що з'єднує десятки окремих органів з мозком. Вчені припустили, що цей зв'язок можна використовувати для стимуляції "ізольованих" частин нервової системи в мозку коматозних пацієнтів і формування нових зв'язків між ними.

Дослідники встановили в черевній порожнині пацієнта особливий електростимулятор, який був підключений до одного з закінчень блукаючого нерва і постійно посилав до нього особливі набори імпульсів, частота і потужність яких з часом мінялася.

Результати цього експерименту в рази перевершили песимістичні очікування вчених – чоловік вийшов з коми і почав реагувати на слова та дії оточуючих. Відзначається, що він заново набув здатності стежити за предметами очима, навчився рухати шиєю і перестав засинати, коли доглядальниця або його мати читали йому книгу. Пацієнт почав реагувати на різкі рухи і виявляти інші нехарактерні для людей в комі реакції.

За словами дослідників, позитивні зміни проявлялися й на рівні електричної активності мозку. На ЕЕГ пацієнта з'явилися так звані "тета-ритми", які свідчать про наявність рудиментарної свідомості, а число активних зв'язків між різними відділами мозку помітно зросло.

Тепер фахівці готуються провести нові клінічні випробування з великою кількістю добровольців, які зможуть підтвердити або спростувати отримані результати і допоможуть зрозуміти, що потрібно зробити для подальшого поліпшення стану людей в комі.

До речі, знаменитий Нобелівський лауреат в Києві розкрив секрети вивчення раку.