ua en ru

Кесарів розтин: вчені розповіли, чому ця операція небезпечна для мам і малюків

Кесарів розтин: вчені розповіли, чому ця операція небезпечна для мам і малюків Фото: Мама з новонародженим (afcent.af.mil)

Вчені просять не вдаватися до операції без потреби

Британські та австралійські вчені прийшли до висновку, що процедура кесарів розтин при пологах небезпечна не тільки для здоров'я матері і її можливості виробляти потомство в майбутньому, а й впливає на здоров'я дитини і може призвести до астми та ожиріння. Результати досліджень були опубліковані в журналі PLoS Medicine.

Як відомо, процедуру кесарів розтин застосовують у тих випадках, коли існує ризик для матері або новонародженої дитини. Наприклад, якщо у жінки занадто вузький таз або є певні хронічні захворювання. Але останнім часом кесарів розтин використовують ті жінки, які не мають прямих показань до цієї процедури.

За статистикою, в Північній Америці за 2016 рік до процедури кесарів розтин вдалися до 32% від усіх пологів, у Східній Європі -24,5%, а в Південній Америці – цей показник вище всього – 41%.

Вчені стурбовані цим явищем та провели дослідження, яке показало, що ця процедура може мати негативні наслідки як для здоров'я матері, так і для новонародженої дитини.

Дослідники попереджають, що не варто вдаватися до кесаревого розтину без необхідності, так як є два види наслідків: короткострокові та довгострокові.

Короткострокові - це різні інфекції, крововиливи, пошкодження внутрішніх органів, тромбоз глибоких вен. У більш розвинених країнах такі наслідки вдалося мінімізувати, хоча медики продовжують обговорювати багато нюансів. Наприклад, до цих пір не доведена ефективність профілактичного переливання крові.

Для того, щоб систематизувати довгострокові наслідки кесаревого розтину доктор Сара Сток з університету Единбурга разом з колегами провела систематичний огляд досліджень на цю тему і провела аналіз серед 30 мільйонів випадків, у яких жінкам застосовували дану процедуру.

Дослідження показали, що у жінок, яким застосовували процедуру кесаревого розтину, зростає ризик нетримання сечі, опущення внутрішніх статевих органів. А у дітей зростає ризик виникнення астми і появи ожиріння в ранньому дитячому віці.

Крім того, у жінок, які перенесли таку операцію, зростає ризик викидня при наступній вагітності, ризик передлежання плаценти або аномального прикріплення плаценти до стінки матки і її відшарування.

Дослідники попередили, що дана статистика заснована на аналізі переглянутих історій і не може бути точною. Ще один фактор – дослідження проводилися в країнах з високим рівнем доходу, в менш благополучних – картина може істотно відрізнятися.

До речі, вчені розповіли, наскільки зміниться тривалість життя через 15 років.