Чому марафон стає улюбленим спортом українців
Про розвиток та перспективи бігової культури в Україні
Біговій 2017-ий
Вже можна з упевненістю сказати, що новий 2017 рік настав не тільки в економіці і політиці, а й у всіх сферах життя українських громадян. Новий рік - це завжди очікування, плани і, звичайно ж, переважно вони пов'язані зі спортом, здоров'ям і позитивними емоціями. Тут хотілося б зупинитися на бігові.
Біг сьогодні - вид спорту, який активно розвивається серед аматорів. За останні п'ять років кількість бігунів на вулицях, парках, лісах збільшилася таким чином, що цього просто неможливо не помічати, навіть тим, хто не в темі.
У Києві, та й в усій країні, з'явилися десятки різних бігових заходів, що сприяють популяризації цього виду спорту серед населення. Можна навіть спостерігати певну еволюцію цих зусиль: якщо раніше це були проекти, в яких основною ідеєю було їх проведення, то тепер питання стоїть вже інакше – провести так, щоб учасники залишилися задоволені! А це ой як не просто!
У рамках зимового забігу Йоль, який проводить біговий клуб 42195 (вельми цікаве назву для тих, хто не відразу зрозумів, це повна дистанція марафону - 42 км 195 м) компанія NOKs fish ES провела дослідження переваг бігунів, щоб наблизитися до розуміння того, "навіщо і як?"
"Навіщо?" - одвічне питання: навіщо взагалі потрібні ці групові заходи під назвою "змагання"? Адже це завжди подолання себе, вихід із зони комфорту (тим більше, якщо це відбувається в холодну погоду). Ну і, звичайно, "Як?" - як організувати ці "зустрічі" так, щоб люди (іноді тисячі людей) отримали винагороду за свої зусилля. А це не обов'язково медалі або призи, а, як правило, атмосфера розуміння, теплоти і дружби.
Цілком можливо, що результати допоможуть організаторам і учасникам переосмислити свої плани на цей біговій рік.
Дослідження
В рамках проекту були опитані виключно бігуни (понад 100 осіб). Як правило, це учасники й інших подібних заходів, так би мовити, "бігова тусовка".
Як бачимо, основний вік - 30-40 років. І жінок набагато менше ніж чоловіків!
Основний біговій стаж від 2 до 6 років – 57% опитаних.
Переваги бігунів також вельми сфокусовані. Найбільш привабливий біг – ґрунтовою рівною поверхнею і на природі (середній бал - 4,2 і 3,9 бала з 5 можливих).
При цьому в переважній більшості переваги бігунів до довгих дистанціях: 10-20 км - влітку і взимку, більше 20 км – навесні і восени.
Учасник Сергій Ведмідський (громадський діяч, учасник забігу) пояснює такий тренд тим, що "це найбільш оптимальні дистанції для того, щоб подумати, сконцентруватися, медитувати. Вони заспокоюють і заряджають енергією надовго, так як бігати не виходить щодня. У такому розкладі важлива візуальна картинка, добре якщо це - ліс, поле, море або парк".
Що ж стосується ставлення близьких (друзів, співробітників, батьків і дітей), то думки трохи розділилися. В цілому (приблизно 30%-40%) багато людей схвалюють заняття бігом і підтримую спортсменів. Хоча 23% опитаних вважають, що друзі жартують над їх участю у масових забігах, але діти і батьки беруть приклад і пишаються, що дуже важливо.
У ході дослідження були задані такі питання: що важливо в організації подібних заходів, як "свято бігу". І 43% опитаних зазначили, що для них важлива організація місць, де можна випити кави, чаю, відпочити тим, хто прийшов повболівати. Більше 50% опитаних зазначили, що послуги трансферу (особливо, якщо захід проводиться не в центрі міста) теж дуже важливий.
Що ж стосується самого свята, то тут всі хочуть музичного супроводу, їжі та видовищ в прямому сенсі цього слова!
Важливість (за п'ятибальною шкалою) присутності на таких заходах ТБ оцінили на 3,75 бала.
"Однак наші канали не сильно приділяють цій темі увагу. Воно й зрозуміло, адже за це ніхто не платить. Краще зняти як м*даки б'ються в парламенті або взяти інтерв'ю у олігарха, а показати, як люди практично самостійно організовуються сотнями і тисячами, щоб довести собі і показати своїм близьким у цей складний час приклад альтруїзму і сили волі, це не наш формат" - говорить учасник забігу (аналітик) Кононенко Олег.
Втім, не тільки телеканали песимістично налаштовані. На думку учасників опитування, держава теж не дуже готова проводити свята бігу та подібні заходи. Внесок влади в організацію і підтримку таких свят був оцінений 60% опитаних 1 і 2 балами (з 5 можливих).
Приблизно так виглядає оцінка сенсу організації бігових змагань, які проводяться як свято для любителів і їх близьких.
"Дуже приємно спостерігати, як бігова культура продовжує вриватися в українське суспільство. Якщо кількома роками раніше для багатьох біг був способом підтримання форми або давав можливість відволіктися від щоденної рутини, то зараз це вже спосіб життя. І, мабуть, найголовніше - здоровий спосіб життя вибирають цілими сім'ями, а бігові заходи поступово перетворюються в майданчики для проведення часу з рідними та друзями. Як організатори, ми плануємо і далі створювати атмосферу справжнього родинного свята на своїх івентах і в 2017, і в 2027. Буде багато цікавого", - каже один з організаторів Павло Морозов.
Резюме
Звичайно, можна багато говорити про важку ситуацію. Але той факт, що люди не здаються і борються, знаходять в собі сили нести цінності здорового і щасливого життя і стає прикладом для своїх дітей і близьких, може надихнути, якщо не держава, то хоча б організаторів подібних заходів на нові подвиги в 2017 році. Зробіть людям свято і ви станете його частиною!
"Йоль - це один з тих забігів, який чекаєш з нетерпінням. Для мене хвилююча сама ідея проведення в останню неділю року і його локація. Відчуваю себе дуже круто в компанії людей, захоплених бігом і з почуттям гумору, в костюмах, без віку та статусу. Забіг - свято, одним словом! Хочу закривати їм кожен рік!" – каже Влада Бабич, фрілансер (учасник забігів).