ua en ru

Цукор, інсулін і генетика: лікарі розвіяли головні міфи про діабет

Цукор, інсулін і генетика: лікарі розвіяли головні міфи про діабет Фото: Лікарі розвіяли головні міфи про діабет (РБК-Україна)
Автор:

Чи дійсно діабет з'являється від надмірного вживання цукру та чи завжди передається спадково – роз'яснили лікарі

Цукровий діабет – хвороба, яку називають пандемією 21 століття. Про неї чув кожен хоча б раз у житті. А багатьом довелося зіткнутися з цыэю серйозною недугою і випробувати на собі всі обмеження і наслідки.

В Україні 1,2 млн людей поставили діагноз діабет. І приблизно стільки ж людей знаходяться у зоні ризику і навіть не підозрюють про це, а діабет поступово прогресує.

Убезпечити себе просто? Досить виключити цукор зі свого раціону? А якщо серед родичів немає хворих на діабет, то зовсім не варто хвилюватися? Це не так. Та існує ще далеко не один міф про діабет і його профілактику, які вводять в оману.

У рамках Всеукраїнського проекту з профілактики діабету "Почни сьогодні" лікар-ендокринолог вищої категорії, асистент кафедри діабетології НМАПО ім. П. Л. Шупика Ольга Орлик спростувала головні міфи про це захворювання.

Міф №1. Діабет виникає через надмірне вживання цукру.

Це тільки один із чинників ризику. Діабету також сприяють надмірна вага, зловживання жирними продуктами, нестача фізичної активності, спадковість, вік понад 40 рокыв, високий артеріальний тиск, порушення механізму засвоєння глюкози, гестаційний діабет або діабет вагітних. До захворювання призводить комплекс факторів, а не тільки один.

Інфографіку можна подивитися у збільшеному варіанті, клікнувши на зображення.

Цукор, інсулін і генетика: лікарі розвіяли головні міфи про діабетФото: Діабету сприяють надмірна вага, зловживання жирними продуктами (Інфографіка надана проектом "Почни сьогодні")

Це так само не означає, що людині необхідно повністю відмовитися від вживання солодкого. Тут важливо дотримуватися балансу. Рекомендована добова норма споживання цукру – 20-25 грамів. Тому одна зефіринка в день або кілька квадратиків шоколаду до чаю не завдадуть непоправної шкоди здоров'ю.

Міф №2. Хворим на діабет потрібен інсулін

Існує 2 тип цукрового діабету. І тип, або інсулінозалежний, зазвичай викликаний аутоімунним порушенням в організмі. Це призводить до того, що захисна система організму атакує клітини, що виробляють інсулін. В результаті інсуліну в організмі недостатньо або зовсім немає. Людям з цукровим діабетом І типу дійсно необхідні щоденні ін'єкції інсуліну, для контролю рівня глюкози в крові. Але таких пацієнтів всього 10%. У решти 90% діагностують цукровий діабет ІІ типу, або інсуліннезалежний.

Він характеризується інсулінорезистентністю або відносною інсуліновою недостатністю. Це призводить до порушення засвоєння глюкози в організмі. При цьому у пацієнтів спостерігається підвищення рівня цукру у крові. Терапія для таких пацієнтів починається із таблетованих форм, згідно з результатами аналізів.

Міф №3. Діабет передається спадково

Наявність родичів з діабетом відноситься до факторів високого ризику, але не є обов'язковою умовою розвитку хвороби. У спадок передається схильність до діабету, а не саме захворювання.

Цукор, інсулін і генетика: лікарі розвіяли головні міфи про діабетФото: У спадок передається схильність до діабету, а не саме захворювання (РБК-Україна)

Крім того, мова йде про близьку спорідненість: батьки, діти, сестри і брати. Є фактори, які найбільше впливають на розвиток діабету, в тому числі і спадковість, а також зайва вага. За цим принципом був створений сучасний видеотест doitnow.com.ua, де користувач проживає один день свого звичайного життя. На основі прийнятих учасником рішень спеціальний алгоритм обчислює схильність до діабету. Якщо вона є, людині запропонують записатися на аналіз. Ініціатива повністю соціальна і покликана привернути увагу до проблеми.

Міф №4 Хворим на діабет не можна займатися спортом

Заняття спортом часто асоціюються з виснажливими відвідуваннями тренажерного залу або тривалими пробіжками. Але це не так. Можна вибрати підходящий вид спорту і займатися в задоволення і з користю. Все залежить від сили волі.

Для людей з діабетом заняття спортом не заборонені, але мають ряд обмежень. Так, фізичні вправи можуть неоднозначно вплинути на рівень глюкози в крові у пацієнтів з І типом діабету, тому обов'язкове спостереження і контроль лікаря.

Цукор, інсулін і генетика: лікарі розвіяли головні міфи про діабетФото: Для людей з діабетом заняття спортом не заборонені, але мають ряд обмежень (РБК-Україна)

Фізичні навантаження при діабеті ІІ типу сприяють зниженню інсулінорезистентності, але консультація з лікуючим фахівцем -обов'язкова. Не рекомендуються інтенсивні тренування з використанням важкої ваги. Дозволяються аеробні навантаження – спортивна ходьба, біг, велоспорт, тощо.

Міф №5 Діабет можна вилікувати

Вилікувати цукровий діабет не можна, але його можна і потрібно контролювати. І жити повноцінним життям. Після встановлення діагнозу підтримувати здоров'я навчають у школах діабету, а лікар призначає спеціальне лікування.

Але якщо своєчасно дізнатися про ризик виникнення хвороби, то їй можна запобігти. У 2 з 3 діагностованих випадків діабету зміна способу життя зупинила його розвиток.

Нагадаємо, раніше лікарі пояснили шкоду та користь купання у крижаній воді на Водохреща.