Шпаргалка для мами: запам'ятайте, напишіть собі на видному місці!
Пам'ятка для дбайливих батьків
Ніколи не давати антибіотик до того, як на руки не отримаєте аналіз крові з лейкоформулой.
Запам'ятайте, напишіть собі десь на видному місці:
- ПІДВИЩЕННЯ лейкоцитів, ШОЕ, лімфоцитів - ВІРУС
- ПІДВИЩЕННЯ лейкоцитів, ШОЕ, нейтрофілів сегметоядерних і паличкоядерних + ЗНИЖЕННЯ лімфоцитів - БАКТЕРІЯ без підвищення нейтрофілів бактеріальної інфекції НЕ БУВАЄ.
Запам'ятайте це
Якщо вам зробили аналіз без лейкоформули, але ви бачите, що лейкоцитів, приміром, 15,4, а лімфоцитів 15-20, то вже з великим ступенем імовірності можна говорити про бактерыальні інфекції. Якщо ж лімфоцитів і лейкоцитів багато - це привід послати лікаря з антибіотиком самі розумієте куди.
"Нещодавно я була в шоці. До мене прийшла одна мама "по знайомству" з аналізом дитини... Причина звернення - постійна температура під 40, а там... лейкоцити - 234. Це лейкоз, на жаль, у нас дуже мало хто знає, що настільки підвищені лейкоцити - це вже взагалі не до педіатра, це до гематолога і дитячого онколога", - каже лікар-лор Ілона.
Все! Не треба навіть мати супер-пупер медосвіту, щоб діагностувати природу інфекції.
Але після того, як ви дізналися, що ж стало причиною інфекції, звертайтеся за призначенням:
- вірусна інфекція - рясне питво, провітрювання, зволоження повітря, промивання носа, симптоматична терапія;
- бактеріальна - зверніться до лікаря за антибіотиком в потрібній дозі.
Табличка норм
Табличка норм
Табличка норм
Отже, запам'ятайте правила:
Температура 4-5 днів - це нормально! До шостого дня захворювання (без серйозних підстав) антибіотики не призначаються.
Погано збивана температура - ознака спазму судин і потрібно додати но-шпу до жаропонижуючого, а не колоти цефалоспорини.
Якщо є підозри, здається терміновий аналіз крові (розгорнутий) - розглядаємо кількість нейтрофілів (т. я. ШОЕ і лейкоцити підвищуються від чого завгодно), рівень лімфоцитів підвищується при вірусних захворюваннях, при бактеріальних РІЗКО збільшується кількість палочко- і сегментоядерних нейтрофілів.
У дітей до 3 (а то і до 6 років) майже не буває гайморитів і т. п. У них не сформовані ні гайморові, ні фронтальні пазухи.
Тривалі соплі (будь-якого кольору!) - це в 90% випадків запалення глоткової мигдалини, тобто аденоїдит, аденоїди, або реактивний, вторинний нежить (якщо "залікували" дитину).
При підтверджених бактеріальних інфекціях антибіотик дається суворо по курсу і ніяк інакше. При наявності блювоти - в уколах, в інших випадках - суспензія.