ua en ru

"Цілий букет хвороб": відома дієтолог розповіла про шкоду сумнівних дієт

"Цілий букет хвороб": відома дієтолог розповіла про шкоду сумнівних дієт Фото: Сумнівні дієти (pixabay.com - Pezibear)

Багато дієт несуть небезпеку для організму

Помилкові дієти часто вигадуються людьми, які поняття не мають про фізіологію організму людини. Таку думку в інтерв'ю для Styler висловила відома українська дієтолог Оксана Скиталінська.
За її словами, сумнівних дієт, які обіцяють швидку, і часом навіть разюче швидку втрату ваги, дуже багато. Велика кількість з них насправді приносять серйозну шкоду організму і можуть спровокувати цілий букет захворювань, зазначає Оксана Скиталінська.
"Наприклад, низкожирова, коли їдять тільки овочі і фрукти. При цьому організм відчуває дефіцит білка і жиру. А ось при дефіциті жиру застоюється жовч у жовчному міхурі, розвиваються запальні явища, формуються камені ", - пояснює лікар.
Якщо людина споживає менше 1200 ккал на день більше ніж тиждень, у неї швидко розвивається слабкість, сонливість, випадає волосся, ламаються нігті, людина мерзне, у неї порушується робота серця. Тому харчування повинно бути збалансоване.
"Цілий букет хвороб": відома дієтолог розповіла про шкоду сумнівних дієт
Фото: Оксана Скиталінська (facebook.com/O.Skytalinska)
"Також є дієта кефірна, яка обмежує прийом інших продуктів, крім цього кисломолочного. Насправді ж розвантаження травної системи можуть бути, але не більше як один день. Можуть бути навіть дієти дуже модні, так звані "авторські". Дієти з виключенням жиру, овочів і вживанням тільки білкових продуктів ", - сказала вона.
"Зараз модною є кетогенна дієта, з вживанням великої кількості жиру і меншою кількістю білків, з дуже низьким вмістом вуглеводів. Вона ефективна лише на короткий час, але небезпечна через утворення шкідливого побічного продукту - метилгліоксалю, який має геннотоксичні ефекти, тобто руйнує ДНК. Було проведено багато досліджень на цю тему. Ця дієта довгий час використовується для лікування епілепсії, але з недавніх пір її стали застосовувати і в зниженні маси тіла", - роз'яснила Скиталінська.
Тому краще харчування для активації генів, пов'язаних з довголіттям, - це збалансоване, протизапальне харчування, з включенням продуктів, що мають геропротекторні властивості, в щоденний раціон, обмеження червоного м'яса після 40 і 50 років, додала дієтолог.