ua en ru

Уляна Супрун розвіяла міфи про психічне здоров'я

Уляна Супрун розвіяла міфи про психічне здоров'я Фото: Уляна Супрун (kmu.gov.ua)

У будь-який час на планеті 1 з 10 людина страждає депресією

Виконуюча обов'язки міністра охорони здоров'я Уляна Супрун розвінчала шість міфів про психічне здоров'я людини. Про це вона написала на своїй Facebook-сторінці.

Вона вважає, що саме психічне здоров'я дозволяє людям реалізувати свій потенціал, досягати своїх цілей, справлятися з щоденними стресами, продуктивно і плідно працювати і вносити вклад у свою спільноту.

Міф 1. Люди, які мають психічні розлади є "психами", "неадекватами", вони небезпечні, їх потрібно ізолювати від суспільства

Насправді ж поняття "психічний розлад" містить широкий діапазон порушень: тривожні розлади, обсесивно-компульсивний розлад, залежності, розлади особистості, біполярні розлади, шизофренія, деменції та інші, повідомила Супрун

У більшості випадків поведінка людей, які мають психічні розлади, мало чим відрізняються. Вони намагаються вести нормальний спосіб життя, працювати, займатися улюбленими справами, але вони дуже страждають від незвичних відчуттів, думок чи емоцій, що не дозволяє їм повноцінно функціонувати, а стигма, яка оточує тему психічних порушень, стає на перешкоді звертанню за допомогою.

Міф 2. Психічні розлади не виникають у дітей та підлітків. Всі ознаки, які можуть бути в них - це лише "особливості віку, вони переростуть"

Щонайменше одна дитина з п'яти має періодичні проблеми з психічним здоров'ям. 70-75% психічних розладів починаються в дитячому або підлітковому віці - депресія, тривожні розлади, розлади харчової поведінки тощо.

Міф 3. Депресія - це ознака ліні, поганого характеру і небажання щось робити. "Треба просто взяти себе в руки і вирватися з неї".

Численні дослідження показують, що депресія не має нічого спільного з лінню або слабкістю характеру. Це стан, яке зумовлене порушенням хімічних процесів в мозку і змінами в його функціонуванні. Психотерапія або медикаментозне лікування, а найкраще поєднання обох видів допомоги, сприяють одужанню.

Міф 4. Залежність (алкогольна, наркотична) - це вибір людини, його спосіб життя, який свідчить про відсутність сили волі.

Залежність або адикція - це складний феномен, який охоплює багато факторів, серед яких генетичні передумови, особливості середовища чи соціального оточення, в якому росте і проживає людина, навички справлятися зі стресами, а також наявність інших психічних розладів, наприклад, депресії. Подолання залежностей вимагає комплексних втручань і багатопрофільної допомоги.

Міф 5. Всі люди, які хворіють на психічні розлади, є агресивними і небезпечними.

Дуже мало людей, які мають психічні розлади вчиняють насильницькі правопорушення, порівняно з особами, які не мають психічних розладів. Частіше, про чим менше говориться в мас-медіа, люди з психічними розладами є жертвами злочинів або насильницької поведінки. Найчастіше це спостерігається в закритих установах - психіатричні лікарні, будинки-інтернати.

Міф 6. Людям з психічними розладами ніколи не стане краще, їх неможливо вилікувати

У наш час лікування психічних розладів є набагато кращим порівняно з попередніми десятиліттями. Дослідники та фахівці постійно розробляють нові методи та можливості лікування. Широкий спектр психофармакологічних препаратів, методів психотерапевтичних втручань, організації служб допомоги та послуг значно розширюють можливості одужання.

Читайте також Супрун розповіла, що не можна робити при опіках.

Топ-10 розвінчаних міфів від Уляни Супрун