ua en ru

За 100 років ситуація не змінилася: головні уроки бою під Крутами для українців

За 100 років ситуація не змінилася: головні уроки бою під Крутами для українців Фото: Бій під Крутами (Інститут національної пам’яті)

Що варто знати й розуміти про історичну битву під Крутами - пояснює Павло Подобєд

29 січня Україна згадує студентів та курсантів, які героїчно загинули у бою з Червоною армією під Крутами у 1918 році. Тоді українці вступили у нерівний бій із більшовицькими військами, стримуючи їх наступ на Київ.

Павло Подобєд, співробітник Українського інституту національної пам'яті у коментарі для Styler нагадав про важливість пам'яті про цю подію. Також він розповів про те, які уроки несе бій під Крутами для українців сьогодні.

“Маємо боронити цінність української державності”

“Ці герої боронили українську столицю від наступу російського окупаційного більшовицького контингенту. Основний урок боїв під Крутами сьогодні полягає у наступному: основна цінність, яку ми маємо зараз захищати - це цінність української державності. Цю цінність дуже добре усвідомлювали і вояки військ Центральної Ради, які виходили на захист Києва”, - коментує Павло.

Він нагадує: розуміння, що саме це - першочергова і основна задача, невдовзі підтвердила історія, коли українці втратили українську державність.

Адже саме у 1921 році населення України могло відчути на собі, що таке бездержавність і окупація.
За 100 років ситуація не змінилася: головні уроки бою під Крутами для українцівФото: Річниця бою під Крутами (Facebook.com/Володимир В’ятрович)

За словами Павла Подобєда, під час окупації у своїй власній державі було що завгодно: і нічні обшуки, і карткова система, і примусове вилучення продуктів.

“Також були і розстріли інтелігенції, і масової втечі українських інтелектуалів за кордон. І, власне, головний урок бою під Крутами - це те, що ми маємо відкинути внутрішні розбіжності серед українців, зрозуміти, що популізм - це головне зло для української державності. Як, власне, і популізм є ворогом української держави сьогодні”, - каже він.

“Росія є для України головним ворогом”

Окупація країни значною мірою стала можливою завдяки тому, що українці свого часу повірили гаслам більшовиків, які казали, що ті хотіли почути: "земля - селянам", "заводи - робітникам", "вся влада - народу".

“Повіривши в ці гасла й не ставши чисельно на захист України, люди вже невдовзі змушені були їсти своїх власних дітей під час штучно організованого голоду. І останній висновок, який нам підносить бій під Крутами, полягає в тому, що Росія є для України головним ворогом, який не визнає самого факту існування незалежних держав на своїх кордонах. Росія хоче нас знищити, а ми як держава хочемо існувати. І тут відсутній простір для компромісу. На жаль, ця ситуація за сто років так і не змінилася”, - додає співробітник Українського інституту національної пам`яті.

“Українська держава - це абсолютна цінність”

За словами Павла, про подвиг героїв Крут треба якомога частіше розповідати усім українцям.

Зокрема, доносити інформацію про цю історичну подію школярам, студентам - тим, хто представляє молоде покоління.

За 100 років ситуація не змінилася: головні уроки бою під Крутами для українцівФото: Річниця бою під Крутами (Facebook.com/Володимир В’ятрович)

“Безперечно, це чергове нагадування про те, що українську державу потрібно боронити, тому що українська держава - це абсолютна цінність. Якщо нам вдасться відстояти українську державність сьогодні, то пізніше буде можливість займатися дуже важливими справами - реформами, боротьбою з корупцією, тощо. Якщо ж не вдасться її відстояти, то нас спіткає доля, яка спіткала захисників України 1917-1921 років - вояків армії УНР, які всі масово опинилися на інтернуванні за кордоном за колючим дротом і розвивали українську політичну думку вже в еміграції”, - каже Павло.

Щоб цього не сталося, за його словами, треба робити висновки і згуртуватися, щодня робити щось для щодо захисту нашої країни від російських окупантів.

Нагадаємо, раніше в Україні пройшли зйомки важливої історичної драми про бій під Крутами.

Також президент України присвоїв Військовому інституту телекомунікацій звання "імені Героїв Крут".