ua en ru

30-я річниця аварії на Чорнобильській АЕС: дата

30-я річниця аварії на Чорнобильській АЕС: дата Фото: пам'ятник жертвам аварії в Чорнобилі

У цьому році виповнюється 30 років з трагічного дня аварії в Чорнобилі

Навесні 1986 року сталася страшна трагедія, після якої весь світ дізнався про українському місті Чорнобиль. Дата річниці аварії на Чорнобильській атомній електростанції 26 квітня. Минуло вже три десятки років з моменту катастрофи, але пам'ять про неї живе досі у серцях тисяч людей.

30-я річниця Чорнобиля - історія та наслідки катастрофи

Міф про те, що атомні електростанції абсолютно безпечні був зруйнований квітневої ночі 1986 року, коли із-за недоліків в конструкції і некваліфікованих дій працівників вибухнув 4-й блок Чорнобильської АЕС.

30-я річниця аварії на Чорнобильській АЕС: дата

Фото: вид на Чорнобильську АЕС

Найбільша в історії людства аварія забрала життя сотень людей. Ліквідатори, які брали участь у гасінні пожежі на покрівлі будівлі і в машинному залі, загинули від сильного радіаційного зараження в перші три місяці після трагедії, і були нагороджені за свій подвиг посмертно. Променева хвороба забрала життя дуже великої кількості людей і багатьох залишила інвалідами.

Загальна площа радіаційного зараження склала понад 160 тис. кв. км. На даний момент це території України, Росії і Білорусі. Сільгоспугіддя зазнали забруднення цезієм і стронцієм, період напіврозпаду яких становить кілька десятків років. Майже півмільйона осіб були переселені із заражених територій, а 30-ти кілометрова зона навколо атомної станції була оголошена "зоною відчуження".

30-я річниця аварії на Чорнобильській АЕС: дата

Фото: кладовище сіл зони відчуження

Після аварії над пошкодженим блоком було зведено захисний саркофаг, 1-й, 2-й і 3-й енергоблоки були введені в експлуатацію до 1987р. У 2000р. Чорнобильська станція повністю припинила генерацію електроенергії.

В 2004р. був проведений тендер і визначено компанію, яка буде займатися спорудженням нового саркофага. На даний момент на території Чорнобильської АЕС реалізується проект "Укриття" по перетворенню станції в повністю безпечну систему.

30-я річниця аварії на Чорнобильській АЕС: дата

Фото: будівництво нового саркофага

Річниця трагедії в Чорнобилі – день пам'яті жертв катастрофи

Глави країн СНД, а потім і генеральна асамблея ООН у 2003р. прийняли рішення увічнити пам'ять людей, загиблих під час трагедії в місті Чорнобиль. Дата 26 квітня стала Міжнародним днем пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Крім цього, в Україні щорічно проходить День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС – 14 грудня. Саме в цей день було завершено будівництво саркофагу над 4-м енергоблоком.

Роковини Чорнобиля: заходи до пам'ятного дня

За указом Президента України № 702/2015 "Про заходи у зв'язку з 30-річчям Чорнобильської катастрофи", 2016 р. оголошено роком пам'яті жертв Чорнобильської катастрофи. Також уряду доручено розробити перелік заходів регіонального та державного рівня. Крім цього, згідно з цим указом, необхідно розробити пропозиції щодо створення Чорнобильського біосферного заповідника і до 01.07.16 р. переглянути межі "зони відчуження".

Річниця аварії на ЧАЕС стала головною темою аудієнції Папи Римського, яка пройшла у Ватикані 20 квітня. На ній була присутня делегація ветеранів трагедії з України, Росії та Білорусі. Панахида по жертвам Чорнобильської катастрофи пройшла в римській базиліці Santa Maria Maggiore.

25 квітня у Києві відбудеться Асамблея донорів ядерної безпеки за підтримки ЄБРР, а 26 квітня делегація відвідає Чорнобильську станцію.

У музеї Києва в пам'ятний день Чорнобильської трагедії відбудеться прем'єра проекту "Місто-привид". Захід представляє собою віртуальну екскурсію по містах Прип'ять і Чорнобиль. 30 років минуло після катастрофи, але відправившись у інтерактивне подорож, відвідувачі музею зможуть дізнатися всі подробиці того дня і побачити наслідки трагедії.

26.04.16 р. о 18:30 на Михайлівській площі столиці у пам'ять про жертви Чорнобиля запалять свічки, а в 19:00 відбудеться хвилина мовчання.

30-я річниця аварії на Чорнобильській АЕС: дата

Фото: свічки на Михайлівській площі в знак пам'яті про жертв трагедії на ЧАЕС

Про те, як виглядає Чорнобиль через 30 років після катастрофи дізнайтеся з ексклюзивного фоторепортажу Styler.