ua en ru

"Бандерівці, геть!": українці Польщі скаржаться на утиски й переслідування

"Бандерівці, геть!": українці Польщі скаржаться на утиски й переслідування Колаж РБК-Україна

Ситуацію посилив так званий "антибандерівський закон"

Українці, які працюють у Польщі, схвильовані прийнятим нещодавно "антибандеровским законом". Про це повідомляє strana.ua.

Повідомляється, що в Польщі працює близько 1,5 мільйона українців. Експерти агентства по працевлаштуванню Personnel Service підрахували, що в кожній другій польській фірмі є уродженець України.

Українці бояться, що після прийняття скандального закону, ставлення до них погіршиться ще більше.

"Цей закон доводить, що в польському суспільстві зростає хвиля національної, расової та релігійної агресії. З цим треба щось робити. Разом з іншими нацменшинами ми будемо домагатися переговорів з урядовою партією про його скасування. А громади не часто об'єднуються в одному питанні", - сказав голова об'єднання українців у Польщі Петро Тима.

Віце-прем'єр Павло Розенко вважає, що проголосований закон може негативно позначитися на українських трудових мігрантів.

"Неконкретні норми або норми, які вимагають додаткового трактування, насправді можуть представляти загрозу для наших співгромадян, які працюють у Польщі або намагаються просто поїхати в Польщу для туристичної екскурсії або який-небудь бізнес-поїздки", - заявив віце-прем'єр Розенко.

Українці кажуть, що і до того поляки погано ставилися до них, а закон може ще більше загострити ненависть до наші громадянам.

"Якщо раніше на українців нападали переважно радикали, то тепер змінюється ставлення пересічних поляків. За тим настроям, які я спостерігаю, швидше за все, далі буде тільки гірше. Їхала в автобусі, розмовляла по телефону з подругою по-українськи, так один пристойний з вигляду чоловік років 50-ти зробив зауваження. Мовляв, у Польщі потрібно говорити по-польськи, а не подобається - їдьте назад. І додав так зло: "Бандерівка", - розповіла про інцидент Галина Федів зі Львова, яка працює швачкою під Варшавою.

"Бандерівцями" обзивають і в транспорті, і дітей у змішаних класах. І почалося все це ще до закону, два роки вже, як влада в Польщі змінилася. А особливо коли Волинську трагедію визнали геноцидом. Поліція закриває очі на напади на українців. Наше посольство відсторонюється", - каже інша заробітчанка Оксана Гузар.

"У мене 12-річний син носить футболку з тризубом (знаєте, такі, які стали популярними під час Майдану), йому в школі вчителі порадили не носити її. Вона, мовляв, бандерівська. Так, може, вже за тризуб в Польщі будуть заарештовувати? Дожилися", - додала вона.

За словами Гузар, у її подруги-українки, яка теж живе і працює в Польщі, почалися проблеми з-за проукраїнських постів в соцмережі.

"Після того як прийняли цей закон, їй почали сотнями приходити повідомлення в лічку, смски з погрозами від поляків. Пишуть: "Бандерівці, геть з Польщі!", "Ти відповіси за Бандеру". Приятелька тепер без супроводу не виходить на вулицю. Сама вона не хоче про це публічно розповідати, боїться помсти", - розповідає Гузар.

Петро Тима, який очолює українську громаду, також говорить, що і деякі поляки вважають навіть тризуб і вишиванку бандерівськими символами.

"Як-то прикордонники змусили юнака зняти футболку з тризубом", - говорить Тима.

"Коли я влаштовувалася на попередню роботу на м'ясокомбінат, і роботодавець дізнався мій домашній адресу у Львові (я живу на вулиці героїв УПА), єхидно запитав, що і як, мовляв, живеться на вулиці "забойцев" (вбивць)? А потім - штраф випише на рівному місці, то отматерит. А тепер боюся, як би на новому місці не кинули по грошах. Деяким вже не доплатили", - нарікає заробітчанка Галина Федів.

Раніше повідомлялося, що значить для України прийняття польським парламентом "антибандеровского" закону.