ua en ru

День визволення України від фашистських загарбників: історія свята

День визволення України від фашистських загарбників: історія свята Фото: пам'ятник визволителям в Києві (pixabay.com/theSOARnet)

28 жовтня відзначається річниця визволення України від німецько-фашистських загарбників під час Другої світової війни

День визволення України від німецько-фашистських загарбників щорічно святкується 28 жовтня. Про історію цієї пам'ятної та важливої дати - в матеріалі Styler.

Історія свята на честь визволення України

Дата 28 жовтня знаменує остаточне звільнення територій України від німецьких військ в ході Другої світової війни. Саме в цей день у 1944 році завершилася Східно-Карпатська операція, і армія Гітлера була вигнана з українських земель. 27 жовтня війська Першого і Четвертого Українських фронтів Червоної армії в ході наступу зайняли Ужгород, а наступного дня вийшли на територію сучасних кордонів України.

солдати Радянської армії Фото: солдати Радянської армії (facebook.com/ourRODINA)

В результаті 40 місяців військових дій на території України було задіяно близько 2,3 млн. осіб у чотирьох українських фронтах, десятки мільйонів українців загинуло. Звільнення України почалося в 1943 році. З цього часу протягом року війська Радянської армії здійснили більше десяти успішних наступальних операцій, в ході яких німці втрачали свої позиції. Серед них Білгород-Харківська, Донбаська операції, Битва за Дніпро, Дніпрово-Карпатська, Кримська операції.

Вирішальною у звільненні УРСР стала Східно-Карпатська операція, що почалася 8 вересня 1943 року. Проти німецько-угорських фашистських окупантів боролися війська Першого і Четвертого Українських фронтів а також чехословацький армійський корпус. Незважаючи на запеклий опір підрозділів гітлерівців, які мали вигідні оборонні позиції в горах, нашій армії вдалося домогтися успіху і поступово захопити село за селом, поступово звільнити селища та міста Закарпаття. 26 жовтня 1944 року звільнили Мукачево, 27 жовтня радянські війська увійшли до Ужгорода, а 28 числа наступальна Східно-Карпатська операція закінчилася повним звільненням українських територій від німецьких окупантів.

освобождение Украины от немецких оккупантов - 28 октября 1944 года Фото: звільнення України від німецьких окупантів - 28 жовтня 1944 року (facebook.com/nashpolkukraine)

Сучасне свято, День визволення України від німецько-фашистських загарбників, було засноване відповідним Указом президента Віктора Ющенка в 2009 році. З того часу свято відзначається у річницю закінчення Східно-Карпатської операції, 28 жовтня. В цей день традиційно проходить вшанування ветеранів, покладання квітів до пам'ятників Другої світової війни, виставки військової техніки, концерти.