День залізничника: історія свята

STYLER LIFE 04.11.2017 - 09:00
Фото: День залізничника (pixabay.com/rebcenter) Фото: День залізничника (pixabay.com/rebcenter)

Історія залізниць України почалася у Львові в 1861 році

День залізничника в Україні 2017 відзначається 4 листопада. Професійне свято машиністів поїздів, провідників, інженерів, обслуговуючого персоналу і всіх тих, чия робота пов'язана зі сферою залізничного транспорту має давню історію. Про те, коли з'явився День залізничника і інші цікаві факти про свято - у нас на Styler.

День залізничника в Україні: дата свята

З 2002 року професійне свято працівників сфери залізничного транспорту відзначається 4 листопада. До цього його відзначали в першу неділю серпня, як і за часів Радянського Союзу.

Історія свята День залізничника України: перший поїзд

Сучасна дата святкування була встановлена ​​указом президента Леоніда Кучми в честь події 4 листопада 1861 року. Саме в цей день у Львові було відкрито перший вокзал, а о 14:30 на його перон прибув міжнародний потяг "Ярослав". Пасажирський потяг проїхав по новій ділянці дороги, прокладеної згідно з програмою будівництва шляхів залізничного сполучення в Королівстві Галичина і Лодомерії (Австро-Угорська імперія).

Перон Львівського вокзалу, куди 4 листопада 1861 прибув перший поїздФото: Перон Львівського вокзалу, куди 4 листопада 1861 прибув перший поїзд (facebook.com/aviabiletinfo)

Галицькі залізниці ім. Карла Людвіга проходили по території на північ від Капат і починалися в Кракові. У 1861 році була відкрита ділянка від Перемишля до Львова завдовжки майже 100 км. У листопаді того ж року поїзда зі Львова почали відправлятися до Відня і Кракова.

Залізниці і вокзали України: цифри і цікаві факти

На даний момент протяжність залізничних шляхів країни становить близько 30 тис. км - це 6-е місце в Європі і 12-е місце в світі. В Україні більше 1,5 тис. станцій і 120 основних вокзалів, а День залізничника 2017 відзначать більш ніж 350 тис. працівників сфери залізничного транспорту.

Вокзал - "обличчя" будь-якого міста. В Україні більшість великих залізничних станцій мають свою історію та можуть похвалитися гарною архітектурою і оригінальністю. Найбільшим вважається вокзал в Дніпрі. На його перони щорічно прибуває близько 15 млн. пасажирів, а історія вокзалу починається ще в 1884 році. У ті роки головна станція міста називалася "Катеринослав".

Головна станція Дніпра на початку ХХ ст.Фото: Головна станція Дніпра на початку ХХ ст. (facebook.com/I Love Dnepr)

Вокзал Кривого Рогу чимось нагадує казковий пряниковий будиночок. Будівля споруди середини 20-го століття стоїть в оточенні червоних троянд. Перша станція "Долгінцево" в місті з'явилася ще в 1884 році, і тільки через майже сотню років змінила назву на "Кривий Ріг-Головний".

Залізничний вокзал Кривий РігФото: Залізничний вокзал Кривий Ріг (facebook.com/ludapv)

Жмеринський вокзал був побудований в 1865 році. За задумом архітекторів, будівля була виконана в баварському стилі. На відкриття станції приїжджав сам Микола II. До наших днів вокзалу не вдалося зберегти свій первинний зовнішній вигляд, але в 2011 році пройшла масштабна реконструкція будівлі. Вокзал Жмеринки є пам'ятником архітектури.

Жмеринський вокзалФото: Жмеринський вокзал (facebook.com/SeyyahiSohbet)

Чернівецька залізнична станція була зведена через кілька років після відкриття львівського вокзалу. Будівля в стилі модерн містить елементи архітектури, що нагадують і язичницькі святилища, і християнські символи. Вокзал в Чернівцях реконструювали два рази: після Першої світової війни і в 1999 році.

Вокзал у ЧернівцяхФото: Вокзал у Чернівцях (facebook.com/Павел Сабельников)

Вокзал Харкова був одним з найбільших за часів Російської Імперії і зараз займає друге місце за пасажиропотоком в Україні (9 млн. пасажирів на рік). Перша будівля станції була побудована в 1869 році, а сучасний зовнішній вигляд вона набула після реконструкції в 1952 році.

Вокзал ХарковаФото: Вокзал Харкова (facebook.com/Kharkov.City)

Головна  станція столиці України з'явилася в 1870 році. З роками вона росла і розширювалася. Перебудовували вокзал 7 разів. У 2001 році до Центрального прибудували Південний вокзал та об'єднали їх пішохідним переходом.

Центральный вокзал Києва Фото: Центральный вокзал Києва (facebook.com/citykiev)

Цікаво, що проект Південного вокзалу був створений ще на початку 20-го століття, але реалізували його тільки через 100 років.