ua en ru

Ховати по-новому: в Україні набувають чинності нові правила поховання

Ховати по-новому: в Україні набувають чинності нові правила поховання Фото: Поховання (ритуалколомна.рф)

Нові правила можуть призвести до шквалу претензій від родичів померлих

З 15 березня в Україні вступають нові правила поховання померлих. Морги не зможуть прийняти тіло без проведення судово-медичної експертизи трупа. Про це пише "Інформатор".

З 15 березня 2018 року вступають в силу так звані "поправки Лозового" кримінально-процесуального кодексу. Згідно з цими поправками, без дозволу судді не можна буде поховати людину навіть у тому випадку, якщо людина померла вдома.

Мета внесення цих поправок – змінити строки розслідування справ. На особливо тяжкі кримінальні справи тепер відведено 18 місяців, на розслідування справ середньої тяжкості – 12 місяців, а на дрібні злочини - 6 місяців.

Раніше, якщо людина помирала у власному будинку, то викликали швидку медичну допомогу та слідчо-оперативну групу. Медики констатували смерть людини, а слідчі відкривали кримінальне виробництво і відправляли тіло в морг з постановою на проведення судово-медичної експертизи. Без такої постанови морг не може прийняти тіло.

У випадках, коли померлий був похилого віку, довго хворів, перебував під наглядом лікаря в домашніх умовах – лікар просто виписував довідку про відсутність слідів насильницької смерті і можна було обійтися без розтину.

З 15 березня цей порядок зміниться. Слідчим заборонять призначати експертизу, але зобов'яжуть звертатися за дозволом на проведення експертизи в суд. Час, відведений на отримання такого дозволу -72 години.

Як стверджує екс-замглави головного слідчого управління МВС України Григорій Мамка, вступ в силу цих поправок викличуть шквал скарг родичів померлих.

"Що робити з трупом? Ніхто не розуміє, де він лежатиме. В домашніх умовах це неможливо. Без рішення суду морги приймати тіло для проведення розтину і першочерговим судово-медичної експертизи не будуть. Якою б смертю не помер чоловік: природною чи насильницькою. Якщо людину вбили, взагалі завал: поки будуть чекати дозвіл на експертизу, втратять докази. Думаю, що отримаємо великий шквал скарг родичів, які будуть ображені тим, що тіла не приймають в морги", – стверджує Мамка.

Юристи вважають, що тіло за будь-яких умови повинні відправляти в морг. А ось розтин повинні робити вже за рішенням судді.

"І що робити в цей термін? Не думаю, що труп буде лежати вдома. Я на це сподіваюся. Його мають повезти в морг. Але там не зможуть приступити до розкриття, поки не отримають рішення суду. Тому морги будуть переповнені", – вважає юрист Олександр Климчук.

До речі, в Україні може з'явитися зоополиция.