"Зникають цілі вулиці": в Одеській області назріває екологічна катастрофа
У деяких населених пунктах області зникають великі шматки території
В декількох районах Одеси, а також в Одеській області було зафіксовано понад 5000 зсувних ділянок. Про це повідомляє "Сьогодні".
Небезпечні зони були відзначені в Одесі, на Фонтанці, а також у Чорноморську. Як повідомляють в ДСНС, небезпечні ділянки займають п'яту частину Одеської області, а за останні роки, зсуви "з'їли" 66 квадратних кілометрів території.
За останні два роки в регіоні сталося п'ять серйозних зсувів, наслідки яких відчуваються до цих пір. Наймасштабніший стався в жовтні 2016 року в Чорноморську. Обвалення знищили цілу вулицю. У 2017 році зсуви знову зруйнували частину берега і було прийнято рішення почати берегоукріплювальні роботи. Однак закінчити їх не змогли з-за нестачі грошей.
"Ми ще не закінчили навіть утримуючі споруди, крім них є ще багато роботи. Через відсутність коштів ми не можемо виконати все до кінця, не встигаємо зробити щось одне, як в іншому місці знову повзе, — розповіла нам заступник голови управління капбудівництва Чорноморська Валентина Антонюк. — Вулиця Морська вже вся пішла, вулиці Тіниста, Приморська та Берегова під загрозою. Там поблизу висотки, магістральний міський колектор — все під великими ризиками".
Валентина Антонюк додала, що на ці роботи з міського бюджету було витрачено 67 мільйонів гривень. Тепер чекають 91 мільйон гривень з державної скарбниці.
Фахівці ДСНС повідомляють, що в регіоні зафіксовано понад 5000 небезпечних ділянок.
Карта зсувів (segodnya.ua)
В одному з обласних центрів оголосили тендер на реконструкцію берегового захисту. Заявки від бажаючих розробити проект за 7,8 млн гривень будуть приймати до 14 вересня. Судячи по тендеру в системі електронних державних закупівель, до участі намагаються залучити іноземних фахівців.
У селищі Крижанівка, яке постраждало від зсувів в 2015 році, почали будувати нову набережну, яка зміцнить узбережжя.
Проте, майже 20% території регіону знаходиться в зоні ризику. Фахівці відзначають, що в області широко поширені небезпечні екзогенні геологічні процеси, які створюють загрозу виникнення небезпечних ситуацій, що можуть порушити нормальні умови життєдіяльності населення, призводять до руйнування будівель і споруд, об'єктів інфраструктури, систем життєзабезпечення.
"Лідируючу роль у розвитку зсувних процесів грає абразія (руйнування і знос скельних порід. — Авт.) морського узбережжя та схилу лиманів", - пояснюють експерти.
У містах існує друга проблема – зсувні процеси провокують підтоплення.
"В місцях заселених зсуви відбуваються з-за підтоплення. Міста самі себе підтоплюють, оскільки вони розташовані на суглинках-лесах, які дуже бояться вологи і при ній розпливаються. Навіть якщо з міста повністю прибрати водопровід і заборонити людям користуватися водою, місто все одно буде підтоплене, тому що будівлі, дороги, асфальт перекривають випаровування, і вода під ними накопичується", - пояснив радник мера Одеси з питань захисту Юрій Верба.
До речі, раніше ми повідомляли про те, що оприлюднені результати дослідження вод Чорного моря після отруйних викидів заводу "Кримський титан".
А також ми писали про те, що експерт розповів, що загрожує людям в окупованому Армянську з-за викиду токсичних речовин.
Відео: РБК-Україна