ua en ru

Квартплата: борги віддають тільки слабкі?

Квартплата: борги віддають тільки слабкі? Фото: Сьогодні будь економічно розсудлива людина задається питанням: а чи не потягнути мені півроку з квартплатою, купивши долари по 25 з перспективою потім продати за 30?

Одна з основних причин серйозних збоїв у роботі українського сектору ЖКГ, що зачіпають кожного з нас, - величезна заборгованість аж ніяк не найбіднішою і не найбільш беззахисною частини населення

Ми не любимо наші Жеки, наших постачальників води, тепла та інших комунальних благ. Часом ця нелюбов цілком виправдана низькою якістю наданих послуг. Однак і комунальники вправі відповідати нам тим же, і виною тут не лише вирвані з коренем світильники в під'їздах, загиджені нами і нашими домашніми вихованцями двори і дитячі майданчики.

За даними Держкомстату, на кінець січня 2016 року заборгованість населення за надані житлово-комунальні послуги перевищила 13 мільярдів гривень. І це при тому, що всього за попередній рік нарахування за послуги ЖКГ склали близько 50 мільярдів.

Чи можемо ми отримувати сервіс прийнятної якості при такому розмірі заборгованості? І що потрібно робити, щоб скоротити цю заборгованість?

Скупий платить.... довго

Квартплата: борги віддають тільки слабкі?

Фото: На відміну від курсу гривні до долара, нарахована за конкретний місяць сума у квитанції рости не буде (bbc.com)

Поднаторевшее у фінансово-економічних відносинах населення прекрасно усвідомлює, що тисяча гривень сьогодні і через півроку - це зовсім різні гроші. Про це вам розповість будь-який власник депозиту або позичальник банку. Чим долгосрочнее депозит, тим вище прибуток. Довше платиш за кредитом - більше втратиш на відсотках. Так чи не краще змусити "квартирні" працювати? А в умовах галопуючої інфляції і девальвації будь економічно розсудлива людина задається питанням: а чи не потягнути мені півроку з квартплатою, купивши долари по 25 з перспективою потім продати за 30 з хвостиком? Адже, на відміну від курсу гривні до долара, нарахована за конкретний місяць сума у квитанції рости не буде.

Цим і користуються наші громадяни, і часом аж ніяк не бідні, а більш ніж платоспроможні. І розважливі. І в економічно вільному суспільстві, що базуються на принципах ринкової економіки, докоряти їм за це було б нечесно. Тим більше у нашому суспільстві, де держава регулярно обкрадає своїх громадян за допомогою інфляції, девальвації, непрозорого банкрутства банків і іже з ними.

Однак у медалі є й зворотний бік: підприємства ЖКГ, як і всі інші, що функціонують в умовах ринку і брак оборотних коштів найчастіше компенсують позиковими засобами, відсотки за яким також закладаються в тариф. Більшою мірою страждають від неплатежів ОСББ - об'єднання співвласників багатоквартирних будинків. Адже, на відміну від Жеків та водоканалів, приміром, в їх розцінки не закладено прибуток, здатна частково компенсувати неплатежі.

А ну-ка відбери!

Квартплата: борги віддають тільки слабкі?

Фото: Призупинення надання комунальних послуг традиційно викликає "праведний" гнів навіть у випадку довготривалої неоплати

Населення звикло і досить спокійно ставиться до того, що у випадку, наприклад, неплатежу за інтернет чи мобільний зв'язок послуга чи не в той же день перестане надаватися. Це не викликає особливих нарікань чи обурення. Однак надання житлово-комунальних послуг за старою радянською звичкою вважається чимось на зразок гарантованих соціальних благ та його припинення, навіть у випадку довготривалої несплати, викликає "праведний" гнів.

Зазначимо, що призупинити надання послуг ЖКГ не завжди легко. Простіше справа йде з припиненням подачі електроенергії. Зовсім інша справа - вода або опалення. А припинити подачу послуг з обслуговування будинку та прибудинкової території практично неможливо. А адже саме в них закладені заробітні плати двірників, прибиральниць і сантехніків, горезвісні лампочки в під'їздах і ремонт часто не працюючих ліфтів. Залишається шлях - в суд, але він довгий, тернистий і тягне за собою додаткові витрати.

Пенею за неплатникам

Квартплата: борги віддають тільки слабкі?

Фото: Після проходження через комітети ВР такий інструмент боротьби з неплатниками, як пеня, повинен втілитися в життя

Дієвим способом боротьби з неплатниками була б пеня за прострочення оплати житлово-комунальних послуг. До речі, вона стягувалася з громадян аж до 1996 року, однак згодом була скасована у зв'язку з соціально-економічною кризою. На полі невзымания пені довгий час паразитувала Комуністична партія та інші правдолюбці. До правдолюбцам, як не дивно, ставилися власники і керівництво профільних житлово-комунальних підприємств, яким згодом держава списувала борги або видавало багатомільйонні дотації.

Дана норма і зараз закладена в 20-ої статті чинного Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Однак за довгі роки її існування держава не спромоглося розробити і впровадити порядок її застосування - чи то пак нарахування та утримання.

Справедливості заради зауважимо, що спроби змусити "працювати" пеню були і продовжуються. Так, у вересні 2014 року у ВР був поданий відповідний законопроект нової редакції Закону "Про житлово-комунальні послуги", що передбачає нарахування та утримання пені у розмірі 0,1% на день (3% в місяць) за прострочення оплати більш ніж на місяць. На жаль, згодом він був відкликаний самим ініціатором в особі Кабміну. Мабуть, за горезвісним гуманітарних міркувань. А може знову комунальники пожвавішали.

Але все ж у лютому 2016 року Верховною радою у першому читанні була прийнята нова редакція цього закону, яка передбачає пеню в тому ж розмірі, що регламентує порядок її справляння і робить її обов'язковою. На повторне слухання законопроект буде винесено в березні - квітні поточного року.

І здоровий глузд підказує, що після проходження через комітети ВР цей інструмент боротьби з неплатниками повинен твердо втілитися в життя. Інакше по мірі зростання економічної грамотності населення, хронічний неплатник за квартиру на хорошому автомобілі і з двома айфонами стане типовим представником нашого часу.

До речі, в Кабміні розсекретили інформацію про заробітних платах глави уряду і віце-прем'єрів. В тому числі став відомий розмір зарплати Арсенія Яценюка.