ua en ru

Маршрут вихідного дня: Унікальний собор у Козельці та Батуринська фортеця

Маршрут вихідного дня: Унікальний собор у Козельці та Батуринська фортеця Фото: Цитадель Батуринської фортеці (Олег Божко)

Собор Різдва Пресвятої Богородиці в Козельці, цитадель фортеці і палац графа Розумовського в Батурині – всі ці пам'ятки можна відвідати за один день

Якщо у вас в запасі всього один день на подорож, але за цей короткий період вам хочеться встигнути відвідати цікаві місця, можна вирушити у Чернігівську область. Тут за один день можна побачити багато унікальних пам'яток архітектури.

У селищі міського типу Козелець знаходиться православний собор, в архітектурі якого впізнаєть українське та єлизаветинське бароко. У гетьманській столиці, Батурині, знаходиться унікальна дерев'яна фортеця, палац графа Розумовського, Покровський собор і кілька цікавих музеїв.

У турі вихідного дня рекомендуємо відвідати:

Козелець: Собор Різдва Пресвятої Богородиці

Батурин:

  • Палац і палацово-парковий ансамбль гетьмана України Кирила Розумовського
  • Майдан Гетьманської слави
  • Цитадель Батуринської фортеці
  • Воскресенська церква-усипальниця Кирила Розумовського (1803 р)
  • Музей археології Батурина
  • Будинок Генерального суду Лівобережної України (кінець XVII століття)
  • Храм Покрови Пресвятої Богородиці

alt

З Києва до Козельця дорога по трасі Київ-Чернігів - досить хороша. Звичайно, не ідеальна. Але якщо ви добираєтеся до пунктів призначення на своїй машині, то величезних ям на дорозі побоюватися точно не варто.

Після відвідування Козельця вам треба виїхати на трасу до Батурина, де якість дороги ще краща. Свого часу ця траса (Київ-Москва) будувалася як стратегічна, тому за якістю доріг стежили. Також деякі ремонтні роботи провели в період реконструкції пам'яток самого Батурина. Але про це – трохи пізніше.

Від Києва до Козельця – 74 кілометри. Також сюди регулярно їздять маршрутки , які відправляються від автостанції "Дарниця". Вартість проїзду в залежності від перевізника становить 35-80 грн. А від Козельця до Батурина – ще 144 кілометри.

Собор Різдва Пресвятої Богородиці в Козельці

Селище міського типу Козелець знаходиться зовсім поруч з трасою Київ-Чернігів. За напрямом до населеного пункту з дороги потрібно звернути направо: тут практично відразу туристу буде видно головну визначну пам'ятку селища - унікальний Собор Різдва Пресвятої Богородиці. Це якраз те місце, заради якого у Козелець заїжджають навіть ті, хто відвідувати його навіть не збирався, але просто проїжджав повз.

Козелець розташований на березі річки Остер. Краєзнавці кажуть, що назва населеного пункту, швидше за все, походить від популярного корму домашніх тварин, польових квітів козелець. Або ж – від лісу в окрузі, де ще зі стародавніх часів випасали кіз. Ймовірно, так і з'явилася назва "козячий ліс" або "Козелес".

Собор Різдва Пресвятої Богородиці в КозельціФото: Собор Різдва Пресвятої Богородиці в Козельці (Олег Божко)

В Козельці старожили люблять говорити про те, що тут свого часу бував Тарас Шевченко. За завданням Археографічної комісії він їздив Чернігівщиною, замальовуючи історичні пам'ятки цього регіону. А пізніше як сам населений пункт, так і Собор у Козельці він докладно описав у своїй повісті "Княгиня".

Козелець – древній населений пункт України. Він був заснований в далекому 1098 році. Зараз населення Козельця становить близько 8 тисяч жителів.

altФото: Собор у Козельці - приклад архітектури українського і єлизаветинського бароко (Олег Божко)

Наша головна мета приїзду в Козелець – православний Собор. У порадах туристу на різних форумах пишуть, що цей собор приваблює навіть тих, хто не відвідує церкви щонеділі й не є релігійною людиною. Собор цікавий і як оригінальна споруда. Це видатний пам'ятник архітектури в стилі, що поєднує элизаветинське і українське бароко. Треба сказати, що в нашій країні є багато шанувальників саме українського бароко: іноді вони їздять по Україні суто для того, щоб подивитися пам'ятки, що відносяться до цього стилю. Собор у Козельці точно може їх зацікавити.

Собор Різдва Пресвятої Богородиці – це православна церква. Побудували його у 1752-1763 роках. Замовила будівництво собору Наталія Дем'янівна Розумовська, яку прекрасно знають і шанують в Чернігівській області. Наталя була матір'ю Олексія та Кирила Розумовських..

Собор Різдва Пресвятої Богородиці в КозельціФото: Грандіозний іконостас у Соборі Козельця (Олег Божко)

У соборі є ціла система склепінь з п'яти куполів, розташованих по діагоналі за зразком давньоруських храмів. До речі, в першому ярусі храму знаходиться усипальниця родини Розумовських. Собор відрізняють масивні колони, красиві склепіння, напівкруглі ганки. На стінах – витончений декор. Всередині собору є унікальний позолочений іконостас XVIII століття. Подейкують, що створювався він не без участі відомого архітектора Бартоломео Растреллі. Недалеко від храму знаходиться дзвіниця.

Територія навколо собору – добре облагороджена. Видно, що за газоном, клумбами і всієї навколишнього площею територією регулярно стежать і доглядають.

Під час Другої світової війни собор німецькі окупанти перетворили у табір для військовополонених і у стайню. Після завершення війни собор поступово став повертати собі основні функції, а в 1961-1982 роках його реставрували.

Собор Різдва Пресвятої Богородиці в КозельціФото: Недалеко від собору місцеві жителі паркують велосипеди (Олег Божко)

У святкові дні та в неділю біля собору на спеціально відведеній території можна побачити багато припаркованих велосипедів: у місцевих жителів навіть старшого віку це популярний засіб пересування. Люди паркують біля собору велосипеди і йдуть на службу. Для багатьох зустріч у соборі також стає приводом поспілкуватися і обговорити останні новини.

Місто-музей і гетьманська столиця Батурин

Наступний пункт призначення - місто Батурин Чернігівської області. Зараз Батурин відомий на всю Україну як колишня гетьманська столиця Лівобережної України. Місто розташоване на мальовничій річці Сейм, що входить в басейн Дніпра. Батурин знаходиться в 26 кілометрах від найближчого міста Бахмач на Чернігівщині.

У 2002 році Кабінет Міністрів України прийняв комплексну програму відновлення пам'яток заповідника "Гетьманська столиця". Раніше Батурин був селищем міського типу, але в період масштабних змін в 2008 році отримав статус міста. Славу туристичного міста Батурина повернули під час президентства Віктора Ющенка. Саме він вирішив, убудь-що відновити унікальні пам'ятки Батурина. Завдяки цьому місто знову ожило, і сюди потягнулися туристи.

БатуринФото: Таких будинків, типових для північної України, в Батурині багато (Олег Божко)

Ще до того, як історичні пам'ятки міста почали відновлювати, Батурин був місцем транзитного пункту для далекобійників і автомандрівників. Раніше тут можна було помітити чимало машин з російськими номерами. Після капітального ремонту палацу Розумовського та відновлення фортеці буквально "з нуля", тут почали працювати гіди-екскурсоводи, стали проводити безліч екскурсій. Батурин знову став знаменитим містом-музеєм.

А, крім того, багато туристів кажуть, що в Батурині просто... хороша атмосфера. Особливо влітку тут приємно прогулятися, оглянути всі визначні пам'ятки, а потім вийти до річки Сейм і замовити собі ситний обід в одному із закладів.

За станом на 2015 рік в Батурині проживало 2622 жителя.

БатуринФото: Пам'ятник "Гетьмани. Молитва за Україну" урочисто відкрито у День Соборності України у 2009 році (Олег Божко)

Заснований на початку XVII століття, Батурин згадується у документах 1625 року. У 1648 році Батурин став сотенним містом Чернігівського, а пізніше – Ніжинського полку. У 1663 році тут були підписані знамениті Батуринські статті, відомі нам ще за шкільною програмою з історії України.

Батурин відомий як резиденція гетьманів Лівобережної України: Дем'яна Многогрішного, Івана Самойловича та Івана Мазепи. Мабуть, весь Батурин знає про подію, що сталася тут у 1708 році: тоді московські війська під командуванням Меншикова захопили Батурин і повністю зруйнувалий саме місто, і оборонну фортецю.

altaltaltalt

Фото: Будинки, що знаходяться недалеко від головних визначних пам'яток Батурина, виглядають доглянуто і акуратно (Олег Божко)

Захисників Батурина, як стверджують історики, розіп'яли на хрестах, встановлених на дерев'яних плотах і пустили по річці Сейм. Після масштабного руйнування Батурин довго був практично безлюдним. Багато жителів виїхали в сусідні населені пункти. Столицю гетьманів довелося перенести в Глухів, що знаходиться порівняно недалеко звідси.

Пізніше Батурин перейшов у власність Кирила Розумовського. Він хотів повернути сюди столицю гетьманства. Для Розумовського в Батурині збудували розкішний палац. В якому, до речі, йому так і не вдалося пожити.

Батуринська фортеця і мальовнича річка Сейм

Справжня перлина Батурина – Національний історико-культурний заповідник "Гетьманська столиця", до якої входить більшість пам'яток міста. Це в тому числі і палац Розумовського, цитадель Батуринської фортеці. Археологічні розкопки на території комплексу тривають ось уже тридцять років поспіль, і практично щорічно тут знаходять нові свідчення гетьманської епохи.

altaltaltaltaltaltaltaltaltalt

Фото: Цитадель Батуринської фортеці відтворили в точності такий же, якою вона була до знищення міста московськими військами під командуванням Меншикова (Олег Божко)

Цитадель батуринської фортеці відтворили у 2004 році. Її зробили точною копією фортеці Батурина, яка розташовувалася на цьому ж місці до руйнування та спалення міста військами Меншикова. Масовими руйнуваннями Батурина він вирішив помститися гетьману Івану Мазепі за те, що той перейшов на бік шведського короля Карла 12го. Також під час масштабної реконструкції були відтворені будови, які розташовувалися навколо цитадели. Наприклад, дерев'яну Воскресенську церкву і гетьманський будинок.

На території цитаделі знаходиться церква, яка по суті є усипальницею героїв Батуринської оборони 1708 року. У цьому місці спочивають останки батуринців, які захищали місто від московського війська. При обороні Батурина, від руйнувань і пожеж тоді загинуло 16 000 жителів міста. Установка тут пам'ятного хреста у 2004 році по суті дала відлік відродження Гетьманської столиці, пишуть на сайт історико-культурного комплексу.

altФото: Цитадель Батуринської фортеці - справжня перлина і окраса міста (Олег Божко)

Від замків західної України ця цитадель відрізняється, перш за все, основним матеріалом оборонних стін: тут її споруджували з дерева, а не каміння і цегли. На будівництво цитаделі пішла величезна кількість колод. Результат вийшов більш ніж хорошим: цитадель стала однією з головних визначних пам'яток Батурина. Зараз навіть найвибагливіші туристи кажуть, що реконструкція вийшла дуже вдалою. А багато дослідників стверджують, що проект вийшов навіть більш цікавим, ніж відновлена за всіма правилами Запорізька Січ.

altФото: Пам'ятний хрест, встановлений на честь загиблих героїв Батурина (Олег Божко)

Окремої уваги на території цитаделі заслуговує оглядовий майданчик, над якою гордо майорить прапор України. З майданчика відкривається неймовірно красивий вид на Батурин і річку Сейм. "Тут відчуваєш себе українцем", - часто кажуть, що приїжджають сюди туристи.

Порада: Якщо ви любите не тільки оглядати визначні пам'ятки, але і відпочивати з плаванням на байдарках, радимо в наступному турі взяти участь у сплаві по річці Сейм. Для жителів околиць Батурина це популярний вид туризму.

СеймФото: Мальовничий вигляд з цитаделі Батуринської фортеці на річку Сейм (Олег Божко)

Після відвідування цитаделі можна прогулятися в парку "Кочубеївський", назва якого тісно пов'язана з ще одними іменитими батуринцями - представниками знатного дворянського роду Кочубеїв. Рід кочубеїв походить від Василя Кочубея, генерального писаря, генерального судді Війська Запорізького. Парк – пам'ятка природи місцевого значення, створена на базі природної діброви. Стежками цього парку ходили на побачення закохані Мотря Кочубей та гетьман Іван Мазепа, пишуть на сайті заповідника. Зараз за парком дбайливо доглядають. Тут створили діючу нині пасіку імені Прокоповича і висадили сад із яблунь.

Палац графа Розумовського

Палац Розумовського – ще один мальовничий пам'ятник архітектури Батурина. Він також є частиною історико-культурного заповідника. Палац будували для останнього гетьмана України. Будівлю було блискуче відреставровано у 2003-2008 роках з допомогою меценатських коштів.

altaltaltaltaltalt
Фото: Палац графа Розумовського у Батурині (Олег Божко)

В 1750 році Батурин графу Кирилу Розумовському подарувала імператриця Єлизавета Петрівна. Граф періодично приїздив сюди після того, як сам отримав титул гетьмана. Після того як Батурин перейшов в руки Розумовського, граф почав будувати масштабні плани з його розвитку.

Деякі з них здійснилися, а деякі – ні. Наприклад, тут так і не побудували університет. Зате для будівництва палацу в Батурин запрошували іменитих західноєвропейських архітекторів. Також – придворних майстрів, які зводили ансамблі в Царському селі. Ансамбль палацу в Батурині складався з палацу, двох флігелів та парку пейзажного типу. Палац будували в 1799-1803 роках.

палац Розумовського БатуринФото: Палац Розумовського є єдиним творінням видатного англійського архітектора Чарльза Камерона в Україні (Олег Божко)

Після смерті графа будівництво поступово припинили. Російська імперія майже постійно воювала або захищала те, що встигла захопити. Чудовий палац у провінції в той час мало кого цікавив, і поступово приходив в занепад.

Зараз, вже після відновлення зовнішнього вигляду і інтер'єрів у палаці проводять екскурсії, під час яких розповідають про родину Розумовського, про знаменитих українських гетьманів, про історію будівництва як самого палацу, так і міста Батурин. До того ж, палац графа Розумовського – улюблене місце для романтичних фотосесій молодят, які приїжджають сюди як з найближчих околиць, так і з далеких міст. У палаці також проводять одруження.

В наступному маршрут вихідного дня пропонуємо відправитися в древнє місто Богуслав на мальовничій річці Рось.