ua en ru

"Масляна - не український звичай": в мережі розповіли про народні традиції свята

"Масляна - не український звичай": в мережі розповіли про народні традиції свята Фото: Масляна (omctur.kh.ua)

В українській і російській традиції святкування є значні відмінності

В мережі розповіли, що насправді Масляна не є українським святом, а святкові гуляння та випікання млинців запозичені з Росії. Про це передає vsviti.com.ua.

Зазначається, що українці мають свій аналог Масляної – Масниця або Колодій.

"Український Колодій має інші поширені назви, в тому числі і Масниця, яка дуже схожа за звучанням на російську Масляну. Але тлумачиться назва цих слів по-різному", - сказано в повідомленні.

В виданні розповіли, що свято Колодія бере свій початок з праслов’янських часів, до хрещення Київської Русі. Саме з нього з’явилась назва свята, а також народні гуляння, прив’язування колодки неодруженим парубкам та традиційні страви. Всі ці гуляння влаштовувались на честь весняного пробудження природи. Це практично було передноворічне свято, адже тоді святкували Новий рік з настанням весни.

"Колодій - це бог шлюбу, примирення та злагоди. Він приходить до людей у цей тиждень, аби допомогти їм відновити втрачені за зиму сили та пробудитись разом із першим подихом весни", - розповіли у виданні.

Порівнюючи українські і російські традиції, відзначається, що Масниця — символізує прихід весни, відродження життєвих сил, як людини, так і усієї природи. Також це час примирення, злагоди та добра, у той же час Масляна — це народні гуляння, які влаштовуються заради того, аби добряче наїстись перед довготривалим постом і помірятись силою.

В українській і російській традиції святкування є і кулінарні відмінності. На Масляну готують млинці з різними начинками, а на Масницю (Колодій) - вареники з сиром та вершковим маслом, а також найрізноманітніші страви з молочних продуктів.

Повідомляється, що в Росії у цей час були популярними бійки "стінка на стінку", так собі міряння силами. На Масницю ж традиції були протилежними, оскільки це свято всепрощення та примирення, люди у цей час не бились, а навпаки намагались вирішити всі конфлікти, вибачитись та вибачити аби зустріти весну у злагоді і мирі.

"Традиція випікання млинців більшою мірою впровадилися у нас саме в радянський час. На всьому терені Радянського Союзу впроваджували одні і ті самі свята, щоб традиції етносів, які входили до складу імперії, відходили на периферію і їх не згадували. Адже є нормальна біологічна потреба: душа бажає свята", - говорить етнограф Олена Івановська.

Етнографи вважають, що український аналог Масляної не просто видозмінився, а повністю замінився іншим, який не має нічого спільного з українською культурою та традиціями, не зважаючи на маленькі спільні ознаки.

Нагадаємо, що в Херсоні спекли 40-метровий символ Масляної.