ua en ru

"Ми не притулок": експерт розповів, чому в лікарні швидкої допомоги закрили відділення для безхатченків

"Ми не притулок": експерт розповів, чому в лікарні швидкої допомоги закрили відділення для безхатченків Фото: Лікарня швидкої допомоги (РБК-Україна)

Анатолій Велімовський пояснив, як працює лікарня швидкої допомоги після ліквідації відділення спецтравм

Історії, пов'язані з перебуванням бездомних у київській міській лікарні швидкої допомоги, періодично з'являються в пресі. Це значно позначається на репутації БСП.

Нещодавно пост на цю тему написала відома українська журналістка Тетяна Даниленко на своїй сторінці у Facebook.

За її словами, після того, як було ліквідовано "недемократичне" відділення спецтравми в БСП (відділення закритого типу, що спеціалізувалося на наданні допомоги в основному безхатченкам), осіб без певного місця проживання везуть до лікарень Києва і кладуть палати зі звичайними хворими.

"Гарячої води в місті-герої, як відомо, немає. Лікарні - не виняток. Тому відмити бездомного, щоб він не засмердів собою все, неможливо. В одній з лікарень знайшли вихід - винесли цю людину в ковдрах у двір лікарні", - написала вона.

За словами Даниленко, вночі його хтось побив. Бездомний викликав швидку і поскаржився на медсестер.

"Почалися розборки на високому рівні. Звичайно ж, не з метою виробити інструкцію на такий випадок, для вирішення проблеми на майбутнє, а щоб знайти і покарати винних", - висловила думку журналістка.

"БСП вже більше схожа на лікарню, а не на притулок"

Відділення спецтравм в БСП дійсно порівняно недавно було ліквідоване. Що змінилося в лікарні після ліквідації відділення?

За коментарем на цю тему РБК-Україна звернулося до Анатолію Велімовському – громадському активісту, кризового менеджера та голові Наглядової ради при Київській міській клінічній лікарні швидкої допомоги (ЛШД).

"Не можу говорити про загальні ситуаціяъ, про які йде мова в публікації, але можу прокоментувати, як це відбувається зараз у БСП. Так, відділення спецтравм, де лікували суто безхатченкыв, було ліквідоване. Я вважаю, що це дуже правильне рішення! У всякому разі, воно дозволяє більш якісно надавати допомогу всім іншим людям", - роз'яснює він.

"Ми не притулок": експерт розповів, чому в лікарні швидкої допомоги закрили відділення для безхатченків
Фото: Анатолій Велімовський, голова Наглядової ради при лікарні швидкої допомоги (facebook.com/anatol.velimovsky)

За словами Велимовського, переважна більшість безхетченків не піддаються соціалізації, як би не хотілося протилежного. Деякі з них зверталися в лікарню швидкої допомоги не за лікуванням, а за нічлігом або їжею.

"Але лікарня швидкої допомоги, по суті, не повинна ними займатися, якщо не йдеться про якусь медичну допомогу. А де-факто, виходить, лікарня забезпечувала їм нічліг і їжу. Це їм повинні надавати соціальні служби. Завдання лікарні швидкої допомоги як медичного закладу – це порятунок життя", - наголошує Анатолій Велімовський.

Він підкреслює: безхатченки часто користувалися ситуацією і нерідко залишалися в лікарні довше, ніж це було рекомендовано за медичними показниками.

"А уявіть, як це виглядає для киян. Заходиш у приймальне відділення ЛШД, і тут же стоїть запах немитого тіла! Характерно, що ситуація на інших поверхах не надто відрізнялася: коли пацієнти сиділи в черзі на прийом або на УЗД, безхатченки могли сидіти поруч без особливих причин. Люди заходили в лікарню, і багатьом відразу хотілося просто втекти звідти. Але зараз ЛШД вже більше схожа на лікарню, а не на притулок", - говорить він.

"Проблемами безхатченків повинні займатися соціальні служби"

"Наші лікарі, які бували за кордоном, кажуть: в Європі, звичайно ж, безхатченкам лікарня надає допомогу. Але як тільки всі ризики для здоров'я усуваються, він має покинути медичний заклад. Іноді – за допомогою поліції. Надали допомогу – все, функція лікарів на цьому має закінчуватися", - додає Анатолій Велімовський.

Він нагадав, що проблемами безпритиульних повинні займатися соціальні служби, департамент Мінсоцполітики, департамент охорони здоров'я КМДА та подібні профільні служби.

"Вони можуть розробити спільний механізм, як діяти в даній ситуації. Але те, що постійне утримання бездомних в ЛШД явно не йде на користь киянам, сумнівів не викликає. Безпритульні – це 1% від усіх пацієнтів, а решта 99% - не безхатченки", - додає голова Наглядової ради при ЛШД.

Відео: Як розпізнати симптоми серцевого нападу і надати першу допомогу (video.rbc.ua)

Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Уляна Супрун розповіла про страхову медицину, освіту лікарів і санавіації в Україні.

Також у МОЗ розповіли, як перевіряти наявність безкоштовних препаратів у лікарнях.