ua en ru

Покров 2016: якого числа відзначають Покрову Пресвятої Богородиці

Покров 2016: якого числа відзначають Покрову Пресвятої Богородиці Фото: Ікона Покрова Пресвятої Богородиці (eva.ru)

Великий Покров Пресвятої Богородиці 2016: якого числа святкується і на які прикмети варто звернути увагу

Сотні років поспіль християнами всього світу в середині осені відзначається свято на честь великої людської заступниці і рятівниці від бід - Покров Пресвятої Богородиці. Про те з чим пов'язана дата святкування, головні традиції та обряди на Покрова дізнайтеся далі.

Покров 2016 (Покрова): якого числа відзначається

За церковним календарем це свято є неперехідні і щорічно відзначається 14 жовтня (за старим стилем 1 жовтня). У цей день згадують диво явища перед людьми Божої матері. Віруючі відвідують святкову службу, просять у Діви Марії заступництва, розради, благополуччя в родині і здоров'я.

Iсторія свята

За легендами, в 910 році явище Богородиці врятувало Константинополь від захоплення сарацинами. Місто було довгий час обложене ворогами. Його жителі зібралися у Влахернському храмі, щоб помолиться Господу і попросити його про допомогу.

Покрова 2016 - якого числа святкують

Фото: Покрова 2016 - якого числа святкують (vedmochka.net)

У ніч на 14 жовтня сталося диво - дух Діви Марії в оточенні ангелів з'явився в церкві. Богоматір опустилася на коліна разом з людьми і помолилася, а потім зняла з голови покров і простягнула його над усіма, хто знаходився в храмі. Цей покров врятував жителів Константинополя, адже на ранок стало відомо, що вороги відспутили від міських стін.

Свято отримало назву на честь чудесного захисного покриву Богородиці, і в пам'ять про велику візантійському подію щорічно відзначається 14 жовтня.

Покров: свято в народі

Християнські традиції Покрова тісно переплелися зі слов'янськими. Це свято завжди любили в народі, святкували його весело з цікавими обрядами.

По тому, якого числа Покров, визначали час закінчення польових робіт. Вважалося, що 14 жовтня осінь із зимою зустрічаються, і може випасти сніг. Тому до середини місяця на полях не повинно було залишитися врожаю, також до свята Покрови завершували збір грибів та плодів.

Чоловіки закінчували утеплення будинків і підготовку дров на розпалювання. А жінки на Покров перший раз розводили вогнище в будинку, обов'язково кладучи в вогонь гілки фруктових дерев для захисту від бід і сімейного благополуччя.

Покрова - свято наречених

Фото: Покрова - свято наречених (pulsev.com.ua)

Покрова також називали дівочим святом. З 14 жовтня на Русі починався сезон осінніх весіль, а незаміжні здійснювали обряди і замови на судженого.

У святковий ранок молоді дівчата поспішали до церкви. Вважалося, що та з них, яка перша запалить свічку в храмі, швидше за всіх вийде заміж. А косу, заплетену з ранку, дозволялося розплітати тільки пізно увечері, і цілий день потрібно було ходити в хустці.

Щоб вночі уві сні з'явився наречений, дівчата їли солоні вареники і перед тим, як лягти спати говорили: "Суджений-ряджений, принеси води напитися".

За християнським правилам, працювати в свято заборонено. На Покрова займалися тільки приготуванням частувань. Обов'язково пекли млинці і коровай. За звичаєм "запікання кутів" на млинці робилося для того, щоб з дому родинне тепло "не видувало".

Покров Пресвятої Богородиці: прикмети і приказки

Більшість святкових прикмет пов'язані зі спостереженнями за погодою. Деякі навіть помилково вважають, що назва свята походить від першого снігу, який за прикметою14 жовтня має накрити землю білим покривалом.

На Покрова спостерігають за погодою

Фото: На Покрова спостерігають за погодою (ru-an.info)

  • "На Покрова сніг землю покриває" - це найвідоміша приказка на свято. Але якщо засніжило ще до Покрови, то приходу зими доведеться чекати довго.
  • На Покрову до обіду - осінь, а після обіду зима.
  • Яка погода на Покрову, такою і зима буде.
  • Якщо на Покрову дме північний або східний вітер, то зиму варто чекати люту і холодну, західний - снігову, південний - теплу.
  • Відлітають журавлі на Покрова - до ранньої і холодної зими.
  • Якщо до Покрову вже опало листя з дуба і берези значить, зима буде теплою і короткою.