ru ua

Чи можна реставрувати "Ікони Революції"? З'явилася відповідь

Чи можна реставрувати "Ікони Революції"? З'явилася відповідь Фото: Інцидент з графіті (фото Національного Музею Революції Гідності)

Наразі слово за Міністерством культури

Зафарбовані "Ікони Революції" можна реставрувати. Такого висновку дійшли громадські активісти, які спільно з представниками Національного Музею Революції Гідності сьогодні запросили професійного реставратора для проведення попереднього тесту.

Реставраторка Жанна Шевченко провела візуальне обстеження поверхні зафарбованих графіті. На невеличкій ділянці вдалось зняти шар фарби, з-під якої проступило оригінальне зображення. “Малюнки можна відновити: зняти шар фарби і привести до первозданного вигляду” – стверджує вона.

Директор Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло зазначає, що сьогоднішній результат реставраційних проб вселяє надію, що пам’ятка не втрачена і підлягає відновленню. Наступним кроком мала би бути комплексна експертиза стану графіті, фахова оцінка можливостей і загроз, методики їх реставрації. Адже нанесення нового, аналогічного графіті не є відновленням, таке зображення втрачає автентичність і символізм, набутий графіті під час подій Майдану. Наразі слово за Міністерством культури, у компетенції якого прийняти відповідне рішення і зініціювати реставраційні роботи.

Активіст Громадського сектору Євромайдану Олена Подобєд-Франківська говорить: “Цінним в цих графіті є в тому числі (чи може перш за все) особливий період в який вони були зроблені, тому вони і називаються “Іконами Революції”, тож було б правильно відновити саме оригінальні малюнки, а не перемальовувати наново. В сучасному світі де панує культуру споживатцва, важливо зберігати об'єкти, що мають історичну вартість”.

altaltaltalt

Фото: Графіті (прес-служба Національного Музею Революції Гідності)

Нагадаємо, що графіті авторства художника Sociopath із зображеннями Тараса Шевченка, Івана Франка та Лесі Українки з'явилися на фасаді магазину "Емпоріум" під час Революції гідності 2013–2014 рр. В подальшому вони були внесені в реєстр пам’яток, які знаходяться під охороною закону. 2 вересня 2017 року власник магазину самовільно розпорядився замалювати їх фарбою, чим викликав шквал обурення громадськості.