ua en ru

Новосибірський професор про Росію: "Ми не змогли вирости зі сталінської шинелі"

Новосибірський професор про Росію: "Ми не змогли вирости зі сталінської шинелі" Фото: Йосип Сталін (livejournal.com)

Вчений зазначив, що в Росії як і раніше — традиційне суспільство зі стереотипами масової свідомості

Російський професор Новосибірського держуніверситету Сергій Красильников поділився своєю думкою про проблеми соціокультурного розвитку та державної репресивної політики в СРСР і сучасної Росії.

"Справа не тільки в системі влади, а справа в тому, що сама соціальна середовище породжує державний патерналізм, тобто надії і бажання, що хтось розрулить проблеми, візьме на себе відповідальність за добробут, робочі місця і так далі.
Ще одна з ознак того, що ми певною мірою не змогли вирости зі сталінської шинелі, а сталінська шинель - це свого роду певна оболонка або метафора традиційного суспільства з його традиційним свідомістю, яке заперечувало альтернативність, змагальність. Перше, що зробив радянський режим, це знищив партійність як таку, тобто він знищив основу для існування різних партій, течій і рухів", - розповів Красильников в інтерв'ю виданню "Гефтер".

Вчений зазначив, що в Росії як і раніше - традиційне суспільство зі стереотипами масової свідомості, в якому віра і надія на сильну державну владу відтворюється раз за разом.

"Сталін уособлював сильну державу, якого боялися інші, була велика держава, яка відігравала роль в світовій політиці. Це традиційний погляд. Але чому ми повинні бути особливою країною, а може бути, сенс XX століття полягав у тому, щоб ми були нормальною країною, не з якоюсь особливою місією, не з якимось особливим впливом на світові події, а XX століття поламав, можливо, шлях перетворення Росії в нормальну країну", - додав він.

До речі, Шевчук висловив своє ставлення до України і Росії.