ua en ru

Сам собі екскурсовод: прогулянка по Арсенальній площі та вулиці Івана Мазепи

Сам собі екскурсовод: прогулянка по Арсенальній площі та вулиці Івана Мазепи Фото: Готель "Салют" стала одним із символів Києва (Styler.rbc.ua)

Історія вулиці Івана Мазепи бере початок з часів Київської Русі. Вона "розповідає" про безчинства радянської влади, назавжди втрачених соборах, радянському футуризм і героїчних повстаннях робочих

Попереду чотири вихідних дні, зустрічі з друзями і рідними, пікніки, фестивалі, екскурсії та тривалі прогулянки по Києву. Співоче поле, де саме зараз триває виставка тюльпанів, Мистецький Арсенал, Києво-Печерська Лавра, Батьківщина-Мати і Музей ВВВ – Печерський район традиційно стане одним із місць "культурного паломництва киян та гостей столиці. Плануючи маршрут до улюблених місцях відпочинку, зверніть увагу на невелику київську вулицю, історія якої сягає ще часів Київської Русі.

Вулиця Івана Мазепи: історія

Арсенальная площадь в Киеве

Фото: Вулиця Івана Мазепи пролягає від Арсенальної площі до площі Слави (Styler.rbc.ua)

Ця відносно коротка вулиця столичного Печерського району пролягає від Арсенальної площі до площі Слави. Не багато хто знає, що вулиця Мазепи – одна з найстаріших вулиць Києва. Виникла вона на відомому з часів Київської Русі Іванівському шляху (з'єднував Старе місто і Печерський монастир). Місцевість, через яку пролягав Іванівський шлях, називалася Довга Нива. Поруч знаходилася літня резиденція київських князів – село Берестове. Село займало територію нинішнього парку Слави і верхньої частини Києво-Печерської Лаври. Довга Нива перебувала в розпорядженні Печерського монастиря, а з 1518 року відійшла до Малого Микільському монастирю. Саме тут в середині 17 століття з'явилася Микільська слобода. А в 1690-1696 році був побудований Нікольський військовий собор (зруйновано у радянський час).

Вулиця Івана Мазепи: поява сучасної назви

Никольский военный собор в Киеве

Фото: Микільський військовий собор на фотографії кінця 19 століття. Українське бароко. Архітектор – Осип Старцев (Wikipedia.org)

На початку 19 ст. вулиця називалася Микільської – на честь того самого Микільського військового собору, добудованого в 1696 році. Красивий монастир, виконаний у стилі українського бароко, розташовувався навпроти нинішнього готелю "Салют" на території діючого Палацу дітей та юнацтва біля площі Слави.

Гостиница Салют и Дворец детей и юношества в Киеве

Фото: Місцевість біля готелю "Салют" і територія Палацу дітей та юнацтва належала свого часу Микільському військового собору (Styler.rbc.ua)

У 1831 році собор передали Військовому відомству, після чого він і став іменуватися як Микільський військовий. Поруч з собором встановили гармати, а всередині проходили молебні з нагоди різних перемог. До речі, 9 травня 1919 року священик і відомий український релігійний діяч Василь Липківський вперше провів у соборі службу українською мовою.

З приходом комуністів, які вважали релігію "опіумом для народу", Микільський військовий собор вирішили знести. Сталося це в 1934 році. Храм підірвали. Величний собор назавжди зник з карти історичної архітектури Києва.

Пушка арсенальцев в Киеве

Фото: Гармата на пам'ятник арсенальцям навпроти входу в метро "Арсенальна" (Styler.rbc.ua)

У 1919 році Нікольську вулицю перейменували у вулицю Січневого повстання. Роком раніше, в 1918 року робітники заводу "Арсенал", заручившись підтримкою солдат запасного понтонного батальйону (розмістився у Нікольських казармах поруч із заводом), підняли повстання проти Центральної ради Української Народної Республіки (УНР). Повстання було придушене, а більше 300 його учасників розстріляли. 6-денна битва забрала з собою 1500 осіб.

Восстание арсенальцев

Фото: Поховання у братській могилі 750 учасників Січневого повстання в Маріїнському парку в Києві, 17.02.1918 (Wikipedia.org)

Стена одного из корпусов завода Арсенал

Фото: На стіні одного з корпусів заводу "Арсенал" ще досі можна побачити сліди від куль і снарядів, які нагадують про протистояння робітників (Styler.rbc.ua)

На початку 1940-х німецькі окупаційні власті дали свою назву вулиці – Ріттер фон-Шоберт-штрассе (на честь німецького генерала, який брав участь у Першій і Другій світових війнах). Генерал загинув у 1941 році, коли його літак невдало приземлився на радянському мінному полі. До речі, фон Шоберт вважається першим генерал-полковником Третього Рейху, загиблим у війні з СРСР. Після перемоги над німецькими окупантами історичну вулицю знову стали називати вулицею Січневого повстання.

Улица Ивана Мазепы

Фото: Той самий генерал-полковник вермахту Ойген фон Шоберт, в центрі (waralbum.ru)

У 2007 році знову перейменували вулицю. Київська міська рада прийняла рішення назвати її на честь українського гетьмана Івана Мазепи (1639-1709). Вважається, що саме на його кошти у 1696 році був побудований Микільський військовий собор. Крім того, за різними даними Мазепа фінансував реставрацію Михайлівського золотоверхого монастиря, ремонт Софійського собору, будівництво однієї зі стін Києво-Печерської лаври, відновлення Кирилівської церкви в Києві. І це ще не всі заслуги гетьмана.

У 2010 році вулиця Івана Мазепи істотно скоротилася. Київрада прийняла рішення перейменувати частину вулиці від площі Слави до площі Героїв ВВВ у вулицю Лаврську.

Арсенальна площа: метро "Арсенальна"

Метро Арсенальная

Фото: Наземний вестибюль станції метро "Арсенальна" (Styler.rbc.ua)

Станція метро "Арсенальна" вважається найглибшою станцією метрополітену в світі (105,5 м). Названа в четь розташувався поруч заводу "Арсенал". Станцію відкрили в листопаді 1960 року. Однак примітна також архітектура наземного вестибюля "Арсенальної". Павільйон з напівсферичним куполом був побудований в тому ж 1960 році. Архітектори: Геннадій Гранаткін, Станіслав Крушинський і Наталія Щукіна. Скульптори: Іван Макогон і Андрій Німенко.

Арсенальная площадь, 1980 годы

Фото: Арсенальна площа, 1980 роки (starkiev.com)

З 1986 року будівля станції названо пам'яткою архітектури місцевого значення, охоронний номер 187.

Арсенальна площа: пам'ятник робітникам заводу Арсенал

Памятник арсенальцам напротив входа в метро

Фото: Пам'ятник арсенальцям навпроти входу в метро "Арсенальна" (Styler.rbc.ua)

Пам'ятників повсталим у 1918 році робітникам заводу "Арсенал" був встановлений в 1928 році. До цього на постаменті з червоного граніту знаходився пам'ятник Іскрі та Кочубею. Саме полтавський полковник Іван Іскра та генеральний суддя Василь Кочубей повідомили Петру I про зраду Івана Мазепи, який вів таємні переговори зі шведським і польським королями і хотів вступити з ними в союз. У 1708 році зрадників жорстоко страчували. Вся справа в тому, що Петро I вважав Мазепу своїм другом і не повірив донощикам.

Памятник Искре и Кочубею в Киеве

Фото: Пам'ятник Іскрі та Кочубею, демонтований у 1918 році (Wikipedia.org)

Сьогодні на постаменті пам'ятника можна прочитати наступну напис: "Пролетарі всіх країн — єднайтеся. У п'яту річницю Жовтневої Революції Пленум Київської Міськради відзначає особливі заслуги перед Пролетарською Революцією незалежного Арсеналу першого заводу, який виступив у Києві з зброєю в руках в Жовтні 1917 р. за Владу Рад Міськрада робітничих і червоноармійських депутатів".

Вважається, що зелена гармата – це саме та гармата, з якої робітники зробили перший постріл по військам Центральної ради.

Київська фортеця: Никольские ворота

Никольские ворота

Фото: Оборонна "казарма на перешийку" з головними воротами фортеці, що одержали назву Нікольських або Миколаївських (Styler.rbc.ua)

На жаль, але до наших днів Никольские ворота у своєму первозданному вигляді не збереглися. Величні арки були закладені цегляною кладкою ще в кінці 1930-х. Сьогодні кладка прикрита листами фанери, а сама споруда реставрують. Також тут розміщується військова комендатура Києва.

Никольские крепостные ворота

Фото: Никольские фортечні ворота (liveinternet.ru)

Никольские ворота розташовані за вестибюлем станції метро "Арсенальна". Коли-то ворота були парадним в'їздом в Київську фортецю зі сторони Маріїнського палацу. Ворота побудували в 1846-1850 рр. за проектом архітектора Таманського на вузькому природному перешийку — Провалля між Печерськом і Липками. Через провал був переборшен міст.

У 1918 році солдати запасного понтонного батальйону, размещавшегося в казармі при Микільські ворота, разом з арсенальцями брали активну участь у востании проти Центральної ради УНР.

Вулиця Івана Мазепи: примітні будівлі

Вулиця Івана Мазепи, 3 – "Київський хмарочос"

Киевский небоскреб на Арсенальной площади

Фото: Знаменитий "Київський хмарочос", вулиця Івана Мазепи, 3 (Styler.rbc.ua)

На Арсенальній площі складно не помітити 10-поверховий житловий будинок сірого кольору, який розташований ліворуч від павільйону метро "Арсенальна". Будівля в стилі конструктивізму побудували в 1934-1940 роках за проектом архітектора Йосипа Каракіса. До речі, будівля є пам'ятником архітектури.

Улица Ивана Мазепы 3

Фото: "Київський хмарочос" повинен був стати частиною комплексу будинків для радянських чиновників (Styler.rbc.ua)

"Київський хмарочос" – так назвали свого часу цей 10-поверховий житловий будинок – повинен був стати частиною грандіозного комплексу по вулиці Січневого повстання 3 і 5 (вул. Івана Мазепи). Комплекс будувався для партійних і урядових чиновників. Каракіс хотів створити ансамблевую забудову з урахуванням всіх особливостей місцевого рельєфу. Будинки повинні були бути повернуті у бік Дніпра. Навіть передбачалося створення пейзажної алеї.

Однак завершити проект не вдалося через війни, що насувається. Після війни питання добудови масштабного житлового комплексу вже не піднімався.

Жилой Киевский небоскреб на улице Ивана Мазепы

Фото: Житловий "Київський хмарочос". Вигляд з двору (Styler.rbc.ua)

Цікаво, що з внутрішнього двору будинок в 1965 році облицювали цегляною кладкою, а центральні балкони втратили колонних елементів. З боку Арсенальній площі сірий "Київський хмарочос" все ж зберіг свій конструктивістський вигляд.

Вулиця Івана Мазепи, 6 – садиба Іпсіланті

Дом № 6 - усадьба Ипсиланти

Фото: Будинок № 6 - садиба Іпсіланті (Styler.rbc.ua)

Прикрашене рекламними вивісками будівля в стилі класицизму по вулиці Івана Мазепи, 6 – це відомий "будинок Іпсіланті". Будинок побудували в 1799 році для коменданта Печерської фортеці Ф. Л. Вігеля. У 1803-1806 роках у цьому будинку зі своєю сім'єю проживав Костянтин Іпсіланті - господар Молдови в 1799-1802 і Валахії у 1802-1806 роках. Член фанаріотского аристократичного роду Іпсіланті. Учасник грецького антитурецького визвольного руху проти гніту Османської Імперії. Після придушення турками повстання в Молдові та Валахії Іпсіланті втік у Київ. Поселивши Іпсіланті в Києві, російський уряд обмежив його свободу пересування. Князь, його сини і оточення перебували під негласним поліцейським наглядом.

Металлическая дверь в доме Ипсиланти

Фото: Металеві двері в будинку Іпсіланті (Styler.rbc.ua)

У 1833 році садибу Іпсіланті придбала Києво-Печерська лавра. У 1860-1870 року тут розміщувалася Лаврська іконописна майстерня. З часом для майстерень побудували окрему будівлю на території самої Лаври, куди й переїхали майстра.

До речі, в 1881-1883 роках в будинку проживав Адріан Прахов - російський історик мистецтва, археолог і художній критик. Він активно досліджував і змальовував у Софійському соборі мозаїки і фрески Кирилівської церкви у Києві. Крім того, з 1884 по 1896 Прахов керував роботою по розпису і внутрішній обробці новосооруженного Володимирського собору в Києві.

Вулиця Івана Мазепи, 10а – особняк Бердяевых, офтальмологічна клініка Попових

Дом №10а – офтальмологическая клиника Поповых

Фото: Будинок №10а – офтальмологічна клініка Попових (Styler.rbc.ua)

Триповерховий жовтий будинок являє собою пам'ятник архітектури. Будинок був побудований в 1885 році за проектом архітектора Ст. Миколаєва для підприємця Миколи Попова і його дружини Єлизавети, які відкрили тут офтальмологічну клініку (клініка очних захворювань). Медичну допомогу тут можна було отримати безкоштовно.

Вулиця Івана Мазепи, 10 – "будинок Януковича"

Дом Виктора Януковича

Фото: У цьому будинку, згідно декларації про доходи, проживав у свій час Віктор Янукович (Styler.rbc.ua)

Сучасне 7-поверхова будівля з червоної цегли в народі називають "будинком Януковича", так як саме в цьому будинку (згідно з вказаною в декларації про доходи адресою) в квартирі №18 близько семи років був прописаний екс-президент України.

Дом Януковича на улице Ивана Мазепы

Фото: Фасад першого поверху "будинку Януковича" облицьований червоним мармуром (Styler.rbc.ua)

У 2008 році у ЗМІ "прослизнула" інформація, що квартиру Віктор Янукович продав своєму другові за 2,5 млн грн. А за виручені кошти нібито придбав знаменитий маєток у Межигір'ї.

Віриться в це, звичайно, важко. Історична частина міста, підземний паркінг у дворі, будівництво 2005 року, 3-метрова висота стель, перший поверх облицьований червоним мармуром, просторий внутрішній двір – сучасна ринкова вартість квартири в будинку №10 на вулиці Івана Мазепи коливається в районі $3,5 млн.

Аскольдів провулок, 5 - Дитячий садок № 1 "Орлятко" заводу "Арсенал"

Детский сад Орленок завода Арсенал

Фото: Будівля "Орленока" нагадує заміський особнячок, а не дитячий сад (Styler.rbc.ua)

До перейменування 2007-2010 років будівлі в Аскольдовому провулку також розташовувалися на вулиці Січневого повстання. Будинок №11 (зараз Аскольдів провулок, 5) – ще один пам'ятник архітектури цієї місцевості. Тут знаходиться Дитячий садок № 1 "Орлятко" заводу "Арсенал"

Будівля в стилі неокласицизму – це ще один реалізований у Києві проект відомого архітектора Йосипа Каракіса.

Історія дитячого садка не менш цікава, ніж історія вулиці Івана Мазепи. Дитячий садок був побудований за типовим, а індивідуальним проектом – вперше в історії СРСР. До будівництва пред'являлися підвищені вимоги, у зв'язку з чим для кожної дитини – садок розрахований на 140 дітей – відводилося більше площі. Все ж робітників та їх дітей потрібно було поважати.

Детский сад № 1

Фото: Дитячий садок № 1 "Орлятко" (Styler.rbc.ua)

Будівництво "Орлятка" почалося в 1937 році, офіційне відкриті відбулося в 1940 році. Історично проект Каракіса вважається першим дитячим садом у Києві, правда називали його тоді палацом для дітей.

З 1995 року Київрада активно намагався продати будівлю дитсадка в приватні руки. На щастя, на захист садка стали столичні активісти. Під тиском столичний міськрада скасувала приватизацію "Орлятка". А в 2009 році влада Києва включили дитячий садок в комплекс Київського міського педагогічного університету ім. Б. Грінченка. І донині будівля служить дитячим садом – вже близько 80 років.

Никольский Слупский монастырь

Фото: Нікольський Слупський монастир був зруйнований радянською владою у 1930-х (myslenedrevo.com.ua)

Також слід зазначити, що дитячий сад розташований на місці Пустинно-Микільського (Слупского) чоловічого монастиря, який був знищений за радянської влади у 1930-х роках. Його трапезна збереглася до 1960-х років. Легенда свідчить, що одного разу великий князь київський Мстислав Володимирович заблукав у Печерських лісах. Він шукав дорогу і побачив яскраве світло, який випромінювала стояла на пні ікона святого Миколая. Поруч з іконою пролягала дорога, яка вивела сина Володимира Мономаха з лісу. На місці пня з'явилася каплиця святого Миколая, що нагадує стовп (слуп). Каплиця ця вказувала напрямок руху до монастиря, який на початку 15 століття згадується як Нікольський Слупський чоловічий монастир. Легенду про заснування цього монастиря в 1113 р. князем Мстиславом Володимировичем сьогодні вважають плутану. Проте в давнину споруди сумніватися не доводилося. Як би там не було, однак монастир спіткала та ж доля, що і розташований поруч Микільський військовий собор.

Вулиця Івана Мазепи, 11б – готель "Салют"

Улица Ивана Мазепы, 11б – гостиница

Фото: Готель "Салют" сьогодні вважається одним із символів Києва (Styler.rbc.ua)

Проект готелю "Салют" розробляв відомий архітектор Авраам Мілецький за замовленням Держплану України. Футуристична будівля побудували в 1984 році. 7-поверховий готель на три зірки спочатку повинен був бути на 5 поверхів вище, але такий проект не затвердили.

ткрытка начала ХХ века с изображением Никольского военного собора

Фото: Листівка початку ХХ століття із зображенням Микільського військового собору (на дальньому плані) і його дзвіниці (ozmns.narod.ru)

икольская улица 1870-х годов от нынешней площади Славы

Фото: Микільська вулиця 1870-х років від нинішньої площі Слави. Праворуч дзвіниця Великого Миколи, вдалині – церква Малого Миколая. Дзвіниця дуже схожа на Велику Лаврську дзвіницю (oldkiev.info)

Вважається, що готель розташований на місці дзвіниці Микільського військового собору. Про те, що з нею сталося, здогадатися не складно. Дзвіницю, як і сам собор, а також Нікольський Слупський монастир, зруйнували за часів радянської влади. За збереженим нечисленним зображень можна помітити, що архітектура дзвіниці Нікольського собору нагадує Велику Лаврську дзвіницю. Проте вважається, що все ж зруйнована дзвіниця поступалася їй в розмірах.

Вулиця Івана Мазепи, 13 - Київський Палац дітей та юнацтва

Киевский Дворец детей и юношества

Фото: Київський Палац дітей та юнацтва (Styler.rbc.ua)

У радянський час столичний Палац дітей та юнацтва називався Палацом піонерів і школярів їм Миколи Островського – радянського письменника, автора роману "Як гартувалася сталь". Триповерхова будівля будувалося в 1962-1965 роках за проектом Авраама Мілецького і Едуарда Бєльського. В 1967 році за Палац піонерів архітекторів удостоїли Державною премією СРСР.

Киевский Дворец детей и юношества

Фото: Київський Палац дітей та юнацтва (Styler.rbc.ua)

Головний корпус розрахований на одночасне перебування понад 26,5 дітей (корисна площа – близько 12,2 тис. кв. м). Перед будівлею розташований декоративний басейн (650 кв. м).

Нагадаємо, що Палац піонерів розташувався на території зруйнованого Микільського військового собору, який був побудований на кошти гетьмана Івана Мазепи. Всередині собору знаходився унікальний іконостас висотою 15,5 м і шириною 22 м. Після звернення храму у військовий собор, в нього почали зберігати військові реліквії, служити молебні з нагоди перемог, що йдуть на фронт солдати в 1914 році отримували тут благословення. Однак у 1930-х роках собор зруйнували дощенту.

У 2009 році екс-президент Віктор Ющенко доручив уряду опрацювати питання відновлення собору в первозданному вигляді. Однак далі амбітного плану справа не пішла.

Пам'ятник Івану Мазепі

Памятник Ивану Мазепе

Фото: Незвичайний пам'ятник Івану Мазепі також називають "Вічним Києвом" (Styler.rbc.ua)

Перший у Києві обертовий пам'ятник, створений всесвітньо відомим ізраїльським скульптором Франком Майслером, також називається "Вічний Київ". Злітаючий голуб символізує мир і духовність. Також він відсилає нас до добрих справ українського гетьмана. Як відомо, Іван Мазепа багато зробив для збереження церков і храмів Києва.

На бронзовому обертовому кулі можна розглянути силуети церков, які були зведені за фінансової підтримки Івана Мазепи.

На памятнике изображены фрагменты церквей, которые помогал возводить Иван Мазепа

Фото: На пам'ятнику зображено фрагменти церков, які допомагав зводити Іван Мазепа (Styler.rbc.ua)

Пам'ятник був встановлений в 2009 році на оглядовому майданчику біля київського Палацу дітей та юнацтва (з боку Алеї Героїв Крут). По суті, злітаючого голуба можна відшукати навпроти столичного концерт-холу Crystal Hall (Дніпровський узвіз, 1).

Никольский военный собор на памятнике Ивану Мазепе

Фото: Микільський військовий собор, в центрі (Styler.rbc.ua)

Пам'ятник Івану Мазепи також прикрашений фрагментом не зберігся до наших днів Микільського військового собору, який вважався головним храмом Києво-Пустинно-Миколаївського монастиря.

За різними відомостями, Пустинно-Миколаївський монастир вперше згадується ще в 1411 році, а також в 1427 році. Вважається, що свій початок це святе місце бере ще з часів княгині Ольги. У 10 столітті в цій місцевості знаходилась дерев'яна церква, яку княгиня звела в ім'я святого Миколая. У цих місцях, ймовірно, і загинув Аскольд. Церква стала називатися Ніколаєвої в честь імені святого, який при хрещенні отримав Аскольд. З тих пір і почав складатися Микільський Пустинний монастир.

Приблизно з середини 15 століття монастир став активно купувати різне майно і землі навколо. А до кінця 16 століття в його володіннях перебували великі угіддя. У 1690-1696 році тут був побудований Нікольський собор, який у 1831 році був звернений у військовий собор. Його келії перетворилися в казарми, а всередині зберігалося військове спорядження. У радянський час монастирі в цій місцевості були зруйновані.

Площа Слави – завершення прогулянки

Вид на улицу Ивана Мазепы со стороны площади Славы

Фото: Вид на вулицю Івана Мазепи з боку площі Слави (Styler.rbc.ua)

Вулиця Івана Мазепи пролягає до площі Слави, після якої починається вже інша вулиця Лаврська – зі своєю історією та архітектурними цінностями.

Площа Слав проектував архітектор Авраам Мілецький, за проектом якого також була побудована готель "Салют" і Палац піонерів (Палац дітей та юнацтва).

Говорячи про площі Слави, знову доводиться згадувати Микільський військовий собор. Вважається, що ця місцевість офіційно почала вважатися площа саме після спорудження тут відомого, але не знищеного монастиря. За однією з версій, до цього тут могло знаходитися одне з торжищ Києва.

Сучасну назву площа отримала в 1965 році. У ХІХ—на початку ХХ століття вона називалася Соборною площею, ще раніше – Володимирській або Князе-Володимирської.

До речі, в Мыстецоком Арсеналі (вул. Лаврська, 10-12) до 9 травня проходить виставка Clouded Lands, присвячена 30-й річниці аварії на Чорнобильській АЕС.