ua en ru

Не щіткою єдиною: як курцям зберегти здоров’я ротової порожнини

Не щіткою єдиною: як курцям зберегти здоров’я ротової порожнини Ілюстративне фото

За умови відмови від звичайних сигарет та переходу на електронні системи, покращуються показники стану пародонту

Куріння є гострою медичною і соціальною проблемою, причиною розвитку ряду захворювань – від серцево-судинних до онкології. Але окрім віддалених у часі наслідків, ми часто забуваємо про зв’язок куріння та захворювань ротової порожнини. Слизова оболонка й зуби першими приймають удар впливу тютюнового диму. Тому найкраще, що ви можете зробити для сяючої посмішки, – доглядати за зубами та відмовитися від споживання тютюну. Але для тих, хто не хоче розлучатися зі звичкою, зменшити шкоду допоможуть альтернативні продукти – електронні системи доставки нікотину. Перші позитивні результати їхнього використання вже підтверджені рядом досліджень.

Сигаретний дим містить токсичні та канцерогенні речовини, які викликають ряд негативних наслідків: виникнення плям на емалі, знебарвлення зубів, хвороби пародонту, карієс, відчуження зубних імплантатів. Курці часто стикаються і з "побутовими" симптомами: галітоз (неприємний запах), зубний наліт, сухість у ротовій порожнині та смакові інверсії.

За результатами досліджень Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика спільно з Інститутом стоматології НАМН України, у 98,2% курців у віці 35-44 років діагностують карієс, а у 8 з 10 представників молодого покоління — запалення тканин пародонту. Ступінь симптомів залежить від стажу курця і кількості викурених за день сигарет.

Основну шкоду здоров’ю ротової порожнини наносять компоненти сигаретного диму: агресивні альдегіди, ацетон, бензен, бутиламін, диметиламін, ДДТ, етиламін, метиламін, формальдегід, гідрохінон, метиловий спирт, піридин та сполуки нікелю. Вони провокують потемніння зубної емалі, а регулярний вплив гарячого диму призводить до її висушування та мікротріщин. Смоли, осідаючи на зубах, фарбують емаль у неприємний колір, а наліт ускладнює очищення зубів від бактерій та спричиняє неприємний запах.

Не щіткою єдиною: як курцям зберегти здоров’я ротової порожнини

Ілюстративне фото

Але навіть знаючи про наслідки, не всі курці готові відмовитися від звички. Причина у залежності, яку більшість не може подолати самостійно. З метою вивчення способів зниження ризиків для таких користувачів був проведений ряд досліджень.

Було встановлено, що, за умови відмови від звичайних сигарет та переходу на електронні системи, покращуються показники стану пародонту та здоров’я ротової порожнини. У порівняльному дослідженні аерозолю та сигаретного диму доведено, що аерозоль значно менше впливає на зміну кольору емалі, сприяє відновленню зубів та дозволяє зменшити відкладення. Це стає можливим за умови повного переходу на альтернативні продукти – електронні сигарети та системи нагрівання тютюну. А у випадку повної відмови від куріння ці зміни будуть ще більш виразними.

"Для покращення якості життя курця та досягнення позитивних результатів лікування захворювань ротової порожнини необхідно виключити вплив тютюнового диму. Тому використання продуктів зниженого ризику розглядається як засіб зменшення шкоди для невмотивованих на відмову курців", — підсумовує в статті "Куріння як фактор розвитку захворювань ротової порожнини" д. мед. н., професор Чумакова Ю.Г.

Спеціалісти наполягають і на дотриманні загальних рекомендацій: профілактиці та гігієні ротової порожнини.

"Ми зекономимо час та гроші на лікування, якщо 10 хвилин вранці та ввечері будемо приділяти здоров’ю зубів. В арсеналі кожного мають бути декілька засобів для догляду за ротовою порожниною: електрична зубна щітка, іригатор, монопучкова щітка і ополіскувач", – коментує Президент ГО "Асоціація стоматологів України", д. мед. н., професор Ірина Мазур.

Нагадаємо, Супрун розповіла українцям, де черпати натхнення.