ua en ru

"СРСР робив усе, щоб про це замовчати": у Києві показали фільм про українців, які рятували євреїв під час Голокосту

"СРСР робив усе, щоб про це замовчати": у Києві показали фільм про українців, які рятували євреїв під час Голокосту Журналісти шукають історії тих, хто допомагав рятувати життя під час німецької окупації

Журналісти шукають історії тих, хто проявив героїзм і стійкість під час німецької окупаціїї

За офіційними даними, в Україні близько 2,5 тисяч людей мають почесне звання Праведника народів світу, яким їх нагородила держава Ізраїль за спасіння єврейського населення під час Другої світової війни.

Україна – друга країна після Польщі за кількістю героїв, і саме про них – людей, які рятували інших людей, ризикуючи своїм життям – розповідає документальний фільм Світлани Левітас і Маргарити Ормоцадзе.

"Практично всі люди, інтерв'ю з якими ми записували – вже у поважному віці. Багато з них хворі, і багато хто щось розповісти - просто не в змозі. Час грає не на нашу користь, тому ми вже найближчим часом продовжимо роботу над проектом і поїдемо записувати історії в різні міста", - сказала Маргарита Ормоцадзе, продюсер і сценарист документального фільму.

"СРСР робив усе, щоб про це замовчати": у Києві показали фільм про українців, які рятували євреїв під час ГолокостуФото: "Ми вже найближчим часом продовжимо роботу над проектом і поїдемо записувати історії в різні міста" - автори ідеї (РБК-Україна)

За її словами, надалі вони планують відвідати Харків, Запорізьку область, Львів, Тернопіль і багато інших міст.

"Наша мета – зберегти пам'ять про героїзм, коли українці рятували євреїв під час Голокосту і Другої світової. Ці люди ризикували своїм життям, але при цьому і рятували інших", - говорить вона.

Історії про мужність

Нацистські загарбники вбивали всіх, хто допомагав євреям під час Голокосту. За СРСР інформація про таких людей замовчувалася, а будь-яка публічна згадка про порятунок євреїв під час війни і Холкосту було просто неможливою. В незалежній Україні нарешті є шанс розповісти ці історії світу.

"Слово Праведника" - це пряма мова Праведників Народів Світу по Україні. Історії, розказані ними особисто, обеззброять будь-якого, хто спробує заперечити Голокост. Це історії про біль і жах, але насамперед - про мужність і любов до ближнього. Подвиг Праведників Народів Світу - це дуже важлива частина історії України і українського єврейства, яку необхідно зберегти", - вважає Світлана Левітас, автор ідеї.

"СРСР робив усе, щоб про це замовчати": у Києві показали фільм про українців, які рятували євреїв під час ГолокостуФото: "Пам'ять про українців, які рятували євреїв, повинна жити" - організатори (РБК-Україна)

"На жаль, в Україні багато хто навіть не знає, хто такі Праведники Світу. І свідчення людей, які записані на відео, - це єдиний шанс розповісти про те важкому часу, яке довелося пережити нашим пращурам. Кожна з цих історій гідна окремого роману! На жаль, зараз немає уніфікованого списку тих, хто рятував життя. Над цим ще потрібно попрацювати. Ми будемо всіляко підтримувати цей фільм, адже Україна повинна знати своїх героїв. При СРСР про тих, хто героїчно рятував євреїв, воліли не розповідати. Але тепер, нарешті, можна донести суспільству правду", – прокоментувала Яна Баринова, виконавчий директор Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр".

На жаль, Бабин Яр зараз займає далеко не першу позицію серед місць пам'яті у жителів Києва, підкреслила вона.

"СРСР робив усе, щоб про це замовчати": у Києві показали фільм про українців, які рятували євреїв під час ГолокостуФото: "Бабин Яр зараз займає далеко не першу позицію серед всіх місць пам'яті у жителів Києва" - Яна Баринова (РБК-Україна)

"Щоб дізнатися історію міста, туди також йде зовсім не так багато людей, як хотілося б. Бабин яр поки не закріплений у свідомості як знакове місце. Але з часом це ми подолаємо. Наступного року ми оголосимо конкурс на проект будівництва меморіального комплексу. Це буде не тільки меморіал, а й центр вивчення історії цього питання і культурний центр", - поділилася планами Яна Баринова.

"Виявилося, що таких людей у нас багато!"

Одним з історичних консультантів фільму виступив професор Фелікс Левітас, автор книг про трагедію Бабиного Яру. Під час презентації документального фільму він поділився своїми спогадами про те, як при СРСР історії праведників замовчували.

"Взимку 1992 року мені пощастило одним з перших українців побувати в Яд Вашемі (Яд Вашем – офіційний меморіал в Єрусалимі, присвячений жертвам Голокосту. Заснований в 1953 році – ред.). Тоді в Ізраїль з культурним візитом виїхала група з 30 осіб: письменники, літератори, філософи. Тоді я був просто вражений, коли виявив, що прізвищ Праведників з України там було буквально одиниці", - згадав він.

За словами Фелікса Левітаса, в той період абсолютна більшість зі списку Праведників представляли люди з Польщі, Нідерландів, інших країн.

"СРСР робив усе, щоб про це замовчати": у Києві показали фільм про українців, які рятували євреїв під час ГолокостуФото: Виявилося, що людей, які рятували євреїв під час Голокосту, в Україні не менше, ніж в інших країнах. А то й більше" - Фелікс Левітас (РБК-Україна)

"Для мене це було одкровенням! Я думав: невже може бути так, що одні народи більше допомогли рятувати людей, а інші - менше? А потім виявилося, що тоталітарна система після Другої світової війни на території СРСР робила все, щоб про це промовчати. Інститут Яд Вашем робили неодноразові спроби пошуків Праведників, але натикався на опір тоталітарних органів. І навіть ні Хрущовська відлига, ні наступні періоди, не допомагали розкрити правду. Тому що архіви були закриті. Коли я при СРСР вивчав цю тему, у мене було два блокноти. В один я записував дані про Другу світову війну, а в іншій, вже таємно, – про Бабин Яр. Про цю трагедію ні в якому разі не можна було говорити. Але потім виявилося, що Праведників у нас багато!" - сказав історик.

"СРСР робив усе, щоб про це замовчати": у Києві показали фільм про українців, які рятували євреїв під час Голокосту"СРСР робив усе, щоб про це замовчати": у Києві показали фільм про українців, які рятували євреїв під час Голокосту"СРСР робив усе, щоб про це замовчати": у Києві показали фільм про українців, які рятували євреїв під час Голокосту"СРСР робив усе, щоб про це замовчати": у Києві показали фільм про українців, які рятували євреїв під час Голокосту"СРСР робив усе, щоб про це замовчати": у Києві показали фільм про українців, які рятували євреїв під час Голокосту"СРСР робив усе, щоб про це замовчати": у Києві показали фільм про українців, які рятували євреїв під час Голокосту

Фото: З відкриттям архівів Україна повинна дізнатися більше про Голокост і Другу світову війну (РБК-Україна)

Тепер відкрилася нова сторінка про цей період історії, вважає експерт.

"Мій брат займався цією темою і говорив мені: в архівах є інформація про те, що таких людей в нашій країні - близько п'яти тисяч. Час грає зараз проти нас. Тому що змінюються покоління. І залишається мало людей, які безпосередньо брали участь у визволенні нашої країни від нацизму. Історія 20 століття буде неповною, якщо не показати панораму тих подій і доль праведників, які жили в Україні", - підвів підсумок Фелікс Левітас.