Столичні активісти закликали чиновників не залишатися байдужими до жертв домашнього насильства (фото)
Активісти вимагають виконання національної стратегії прав людини, розширення мережі притулків для жертв домашнього насильства
Столичні активісти зібралися сьогодні, 21 вересня, під стінами Кабінету Міністрів України з метою нагадати чиновникам про важливість ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок та домашнім насильством (далі – Стамбульська Конвенція).
Дата акції була обрана не просто так: саме 21 вересня відзначається Міжнародний день миру.
Активістки пояснюють: для України питання відновлення та збереження миру стоїть як ніколи гостро. А війна і будь-який збройний конфлікт – це в першу чергу акт насильства. Представники українських жіночих організацій прийшли висловити свою небайдужість, а також в черговий раз нагадати - для тисяч українок сімейне вогнище перетворився в "військовий полігон", і чекати допомоги від держави їм поки що не варто.
За даними правозахисників, кожну хвилину три жінки страждають від насильства, щодня – 4500 жінок
Фото: Головна вимога активістів - ратифікація Стамбульської Конвенції (РБК-Україна)
Щорічно близько 1000 українок помирають від побоїв. При цьому правоохоронні органи реєструють лише незначну частину випадків домашнього насильства, а в суди доходить ще менше справ.
"Часто можна почути, що у нас поліція і суди не працюють у напрямку захисту жертв домашнього насильства. Але тут хотіла б стати на їх захист. Справа в тому, що поліція в більшості випадків нічого не може зробити з кривдником, тому що у неї немає на це повноважень. Так само суд не може серйозно покарати насильника, крім як обмежитися 60 годинами громадських робіт. Адже наша законодавча база в цій сфері дуже обмежена.
У нас сьогодні жінки, жертви домашнього насильства, навіть не є суб'єктами надання безоплатної правової допомоги, якщо вони не належать до категорії малозабезпечених", - нарікає Голова громадської організації "Ла Страда-Україна" Катерина Левченко.
Фото: Голова громадської організації "Ла Страда-Україна" Катерина Левченко (РБК-Україна)
Фото: Активісти вимагають від чиновників забезпечити притулками жертв домашнього насильства (РБК-Україна)
"Вже в котрий раз ми виходимо з подібною акцією і вимагаємо від наших чиновників ратифікувати цю конвенцію, яка передбачає криміналізацію такого явища, як домашнє насильство, захист потерпілих, навчання фахівців і т. д. Наприклад, Конвенція передбачає і захисний припис, який дозволяє заборонити кривдникові перебуває з жертвою на одній території, його тимчасово відселити з квартири і т. д.", - пояснює Катерина Левченко.
Фото: Активісти нарікають, що українські парламентарії дуже залежні від думок представників Ради Церков (РБК-Україна)
Прийшли на акцію активісти розповідають, що сьогодні питання ратифікації Стамбульської Конвенції просто "завис" у кабінетах Верховної Ради.
Так, Всеукраїнська Рада Церков виступив проти ратифікації, вважаючи, що "ратифікація Стамбульської Конвенції, несе в собі серйозні ризики для українського суспільства та сім'ї, оскільки поряд з протидії домашньому насильству вводиться проблематичне визначення поняття "гендер".
"Депутати, які виступають проти ратифікації Конвенції фактично підтримують домашнє насильство", - стверджують представники громадських організацій.
Фото: Голова Національної Ради жінок України Людмила Порохняк-Гановська (РБК-Україна)
"Ми змушені знову і знову виходити на акції зі своїми вимогами. Просто тому, що депутати не можуть зрозуміти, що таке гендер, домашнє насильство і як з ним боротися. Ми намагаємося донести, що насильство за гендерною ознакою здійснюється не тільки по відношенню до жінок. Чоловіки також стикаються з проблемою того ж насильства в сім'ї.
Так, є жінки і у Верховній Раді. Є міжфракційне об'єднання "Рівні можливості", яке підтримує ратифікацію Конвенції. Але це підтримка меншості. 12% жінок-депутатів не "роблять всю політику" ВРУ.
Як говорив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш, весь світ загруз в чоловічому шовінізмі. І ми повинні щось із цим робити", - каже Голова Національної Ради жінок України Людмила Порохняк-Гановська.
Фото: Активіст Amnesty International Стас Бевзенко (РБК-Україна)
"Я сьогодні тут, на акції, тому що розумію: кожен день тисячі жінок і дітей стикаються з домашнім насильством. І, на жаль, чимало з них мовчать, вони бояться відкрито заявити про свою проблему.
Хочу, щоб жінки не боялися. Щоб більше людей в Україні знали, що таке явище у нас є і з цим потрібно щось робити.
Також вважаю, що проблема насильства в сім'ї недостатньо висвітлюється в українських ЗМІ. І це одна з причин, по якій на подібні акції приходить мало людей і чоловіків зокрема. Особисто мені не соромно тут знаходиться. Більше того, я впевнений, що це мій своєрідний внесок у висвітлення цієї проблеми, сприяння тому, щоб в наступний раз акцію відвідало більше чоловіків, які будуть готові підтримати права жінок", - закликає активіст Amnesty International Стас Бевзенко.
Фото: "Не жінка повинна ховатися від кривдника, а правопорушник має бути бути віддалений від постраждалої" (РБК-Україна)
Марш під гаслом "Разом за мир проти насильства" завершився під стінами Верховної Ради України.
Цікаво, що ця акція є частиною європейської кампанії StepUp! (Крок вперед!), яку в травні 2016 організувала Європейська мережа жінок проти насильства WAVE (Хвиля).
Організаціями-членами WAVE в Україні є: "Ла Страда-Україна", Інформаційно-консультативний жіночий центр, "Міський Кризовий Центр", а також МФО "Рівні можливості".
Фото: "Час діяти! Мені не байдуже. А тобі?" (РБК-Україна)
Styler вже піднімав гостру тему і спробував розібратися, що собою являє домашнє насильство, як "сімейна фортеця" може перетворитися в "тюрму" із суворими "наглядачами", чому навіть з боку правоохоронних органів дуже складно домогтися захисту і як з цим можна боротися.