ua en ru

Столичні активісти закликали чиновників не залишатися байдужими до жертв домашнього насильства (фото)

Столичні активісти закликали чиновників не залишатися байдужими до жертв домашнього насильства (фото) Фото: Активісти вимагають ратифікувати Стамбульську Конвенцію (РБК-Україна)

Активісти вимагають виконання національної стратегії прав людини, розширення мережі притулків для жертв домашнього насильства

Столичні активісти зібралися сьогодні, 21 вересня, під стінами Кабінету Міністрів України з метою нагадати чиновникам про важливість ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок та домашнім насильством (далі – Стамбульська Конвенція).

Дата акції була обрана не просто так: саме 21 вересня відзначається Міжнародний день миру.

Активістки пояснюють: для України питання відновлення та збереження миру стоїть як ніколи гостро. А війна і будь-який збройний конфлікт – це в першу чергу акт насильства. Представники українських жіночих організацій прийшли висловити свою небайдужість, а також в черговий раз нагадати - для тисяч українок сімейне вогнище перетворився в "військовий полігон", і чекати допомоги від держави їм поки що не варто.

За даними правозахисників, кожну хвилину три жінки страждають від насильства, щодня – 4500 жінок

alt

Фото: Головна вимога активістів - ратифікація Стамбульської Конвенції (РБК-Україна)

Щорічно близько 1000 українок помирають від побоїв. При цьому правоохоронні органи реєструють лише незначну частину випадків домашнього насильства, а в суди доходить ще менше справ.

"Часто можна почути, що у нас поліція і суди не працюють у напрямку захисту жертв домашнього насильства. Але тут хотіла б стати на їх захист. Справа в тому, що поліція в більшості випадків нічого не може зробити з кривдником, тому що у неї немає на це повноважень. Так само суд не може серйозно покарати насильника, крім як обмежитися 60 годинами громадських робіт. Адже наша законодавча база в цій сфері дуже обмежена.

У нас сьогодні жінки, жертви домашнього насильства, навіть не є суб'єктами надання безоплатної правової допомоги, якщо вони не належать до категорії малозабезпечених", - нарікає Голова громадської організації "Ла Страда-Україна" Катерина Левченко.

Катерина Левченко, Ла Страда-Україна

Фото: Голова громадської організації "Ла Страда-Україна" Катерина Левченко (РБК-Україна)

Активісти вийшли з конкретними вимогами:
Забезпечити притулками жертв домашнього насильства. В Україні на сьогоднішній день відсутня мережа спеціалізованих установ для жертв насильства в сім'ї. Так, у п'яти областях (Вінницька, Київська, Полтавська, Харківська, Херсонська) такі установи просто відсутні.
Надання соціальної допомоги жертвам домашнього насильства.
Виконання національної стратегії прав людини.
- Звичайно ж, ратифікація Стамбульської Конвенції, однією з країн-розробників якої виступила і Україна.

Ратифікація Стамбульської Конвенції

Фото: Активісти вимагають від чиновників забезпечити притулками жертв домашнього насильства (РБК-Україна)

"Вже в котрий раз ми виходимо з подібною акцією і вимагаємо від наших чиновників ратифікувати цю конвенцію, яка передбачає криміналізацію такого явища, як домашнє насильство, захист потерпілих, навчання фахівців і т. д. Наприклад, Конвенція передбачає і захисний припис, який дозволяє заборонити кривдникові перебуває з жертвою на одній території, його тимчасово відселити з квартири і т. д.", - пояснює Катерина Левченко.

Проблема домашнього насильства

Фото: Активісти нарікають, що українські парламентарії дуже залежні від думок представників Ради Церков (РБК-Україна)

Прийшли на акцію активісти розповідають, що сьогодні питання ратифікації Стамбульської Конвенції просто "завис" у кабінетах Верховної Ради.

Так, Всеукраїнська Рада Церков виступив проти ратифікації, вважаючи, що "ратифікація Стамбульської Конвенції, несе в собі серйозні ризики для українського суспільства та сім'ї, оскільки поряд з протидії домашньому насильству вводиться проблематичне визначення поняття "гендер".

"Депутати, які виступають проти ратифікації Конвенції фактично підтримують домашнє насильство", - стверджують представники громадських організацій.

Голова Національної Ради жінок України

Фото: Голова Національної Ради жінок України Людмила Порохняк-Гановська (РБК-Україна)

"Ми змушені знову і знову виходити на акції зі своїми вимогами. Просто тому, що депутати не можуть зрозуміти, що таке гендер, домашнє насильство і як з ним боротися. Ми намагаємося донести, що насильство за гендерною ознакою здійснюється не тільки по відношенню до жінок. Чоловіки також стикаються з проблемою того ж насильства в сім'ї.

Так, є жінки і у Верховній Раді. Є міжфракційне об'єднання "Рівні можливості", яке підтримує ратифікацію Конвенції. Але це підтримка меншості. 12% жінок-депутатів не "роблять всю політику" ВРУ.

Як говорив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш, весь світ загруз в чоловічому шовінізмі. І ми повинні щось із цим робити", - каже Голова Національної Ради жінок України Людмила Порохняк-Гановська.

alt

Фото: Активіст Amnesty International Стас Бевзенко (РБК-Україна)

"Я сьогодні тут, на акції, тому що розумію: кожен день тисячі жінок і дітей стикаються з домашнім насильством. І, на жаль, чимало з них мовчать, вони бояться відкрито заявити про свою проблему.

Хочу, щоб жінки не боялися. Щоб більше людей в Україні знали, що таке явище у нас є і з цим потрібно щось робити.

Також вважаю, що проблема насильства в сім'ї недостатньо висвітлюється в українських ЗМІ. І це одна з причин, по якій на подібні акції приходить мало людей і чоловіків зокрема. Особисто мені не соромно тут знаходиться. Більше того, я впевнений, що це мій своєрідний внесок у висвітлення цієї проблеми, сприяння тому, щоб в наступний раз акцію відвідало більше чоловіків, які будуть готові підтримати права жінок", - закликає активіст Amnesty International Стас Бевзенко.

alt

Фото: "Не жінка повинна ховатися від кривдника, а правопорушник має бути бути віддалений від постраждалої" (РБК-Україна)

Марш під гаслом "Разом за мир проти насильства" завершився під стінами Верховної Ради України.

Цікаво, що ця акція є частиною європейської кампанії StepUp! (Крок вперед!), яку в травні 2016 організувала Європейська мережа жінок проти насильства WAVE (Хвиля).

Організаціями-членами WAVE в Україні є: "Ла Страда-Україна", Інформаційно-консультативний жіночий центр, "Міський Кризовий Центр", а також МФО "Рівні можливості".

проблема домашнього насильства

Фото: "Час діяти! Мені не байдуже. А тобі?" (РБК-Україна)

Styler вже піднімав гостру тему і спробував розібратися, що собою являє домашнє насильство, як "сімейна фортеця" може перетворитися в "тюрму" із суворими "наглядачами", чому навіть з боку правоохоронних органів дуже складно домогтися захисту і як з цим можна боротися.