Українець, без якого Стів Джобс не створив би свій комп'ютер (фото)

Українець, без якого Стів Джобс не створив би свій комп'ютер (фото)
Любомир Романків (фото: twitter.com/Ukraine)

Коли ви включаєте комп'ютер - починають працювати сім його патентів

17 квітня 1931 року народився винахідник і розробник Любомир Романків. Саме цей українець розробив магнітні головки - перші цифрові носії інформації.

Любомир Романків з'явився на світ в містечку Жовква Львівської області. У 1944 році разом з батьками переїхав в Канаду. У 1957 отримав ступінь бакалавра в Альбертському університеті, закінчив магістратуру і отримав звання доктора філософії в галузі металургії та матеріалознавства в Массачусетському технологічному інституті в 1962 році.

У тому ж році для компанії IBM українець розробив перші в світі магнітні головки для запису інформації. Над створенням компактних і недорогих цифрових носіїв інформації працював десяток компаній, але лише виходець з України зумів виконати поставлене завдання, оскільки мав глибокі пізнання в хімічній інженерії, електрохімії та металургії.

Незабаром технологію придбала компанія Apple і представила свій перший настільний комп'ютер.

Українець, без якого Стів Джобс не створив би свій комп'ютер (фото)

Любомир Романків (фото: jimmyshoots.com)

Перші магнітні головки, створені Любомиром Романківом, були завбільшки з квасолю, але команда Романківа змогла зменшити їх розмір до товщини волосини. Цей винахід здійснив справжню революцію в комп'ютерній індустрії, знизивши вартість зберігання цифрових даних. Якщо в 1979 році зберігання 1 Гб інформації коштувало півмільйона доларів, то зараз це коштує всього кілька центів. Компанія Apple тоді купила у IBM патент на винахід Романківа і дуже скоро змогла випустити на ринок свій перший персональний комп'ютер.

Любомир Романків винаходом магнітних головок не обмежився: він володіє 67 патентами і 150 винаходами. Всі вони пов'язані з комп'ютерними технологіями.

"Коли ви включаєте комп'ютер - починають працювати 7 моїх патентів, наберете одну букву - це ще 7 патентів", - наводить наочний приклад того, як використовуються його винаходи, вчений.

Українець, без якого Стів Джобс не створив би свій комп'ютер (фото)

Любомир Романків (скріншот: YouTube/IBM Research)

До речі, вдома у винахідника немає ПК - він каже, що це забирало б весь вільний час, а в його роки час дуже цінний.

Зараз українець продовжує роботу над удосконалюванням сонячних батарей. Винахід Любомира Романківа забезпечив йому місце в Залі національної слави США, де його ім'я назавжди залишиться поруч з іменем Стіва Джобса.

Цікаво, що Любомир є активним діячем "Пласту", зараз він Начальний Пластун (головний пластун в світі), всебічно сприяє розбудові "Пласту" в Україні. Член президії Світового конгресу вільних українців.

Українець, без якого Стів Джобс не створив би свій комп'ютер (фото)

Любомир Романків (фото: facebook.com/OWLOpenWorldLearning)

Романків понад 70 років живе за кордоном, має канадське громадянство, але Україну називає найважливішою для себе країною. Як зізнається вчений, кожну ніч він читає українську пресу і якщо новини погані, довго не може заснути.

27 вересня 2013 Любомир Романків став почесним громадянином свого рідного міста Жовква.

Звертаючись до молодих співробітників він завжди закликає їх: "Виходьте за рамки і будьте непохитні. Своїм ентузіазмом до праці дивуйте інших".

Українець, без якого Стів Джобс не створив би свій комп'ютер (фото)

Любомир Романків (фото: instagram.com/spotko)

До речі, 13-річний школяр з Маріуполя винайшов "розумний" бойлер.

Новини партнерів
On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся