Україна може стати батьківщиною екзотичних птахів
На зміну ареалу проживання перш за все впливає клімат
Виявлена в Херсонській області популяція диких рожевих фламінго продовжує дивувати орнітологів. Про це повідомляє Depo з посиланням на дніпровського орнітолога-аматора Олександра Настаченка.
Виявлення саме дорослих фламінго складає великий інтерес, бо до цього на територію України залітали лише молоді, нестатевозрілі птахи цього виду, які не могли утворити пару. А цього разу зграя з дорослих 25 особин вирішила створити "українське" потомство.
"Те, щоб молоді фламінго невеликими групками до десятка особин залітали на територію України, траплялося і раніше. Фламінго навіть могли зимувати, зокрема, у Криму, коли були теплі зими. Втім, саме місця дикого гніздування в Україні знайдені вперше. І це дійсно складає великий науковий інтерес", - зазначає дослідник.
Настаченко розповів, що місцеві мешканці бачили фламінго на території Херсонської області ще з кінця червня. Орнітологи на початку серпня дійсно знайшли дорослих птахів, а потім - трьох пташенят місячного віку. Дослідник зазначив, що у віці 2,5 місяці фламінго досягають розмірів дорослого птаха і можуть літати. Зазвичай пара рожевих фламінго висиджує одне яйце, у рідких випадках – до трьох.
Поки обговорюється три версії звідки фламінго могли залетіти в Україну, але достеменно науці це на даний час не відомо. Перша версія – з Казахстану, де рожеві фламінго водяться на степових озерах. І під час міграції, через Росію, шляхом на південний захід – на Ближній Схід і Африку, могли зупинитися в Україні. Друга версія – з Туреччини, де є популяція цього виду, що гніздиться. Підштовхнути до цього могло те, що там висихають озера і популяція птахів уходить на північ. І третя версія – у Франції є спеціально виділені місця для природного гніздування фламінго – це має велику туристичну привабливість -можливо, що частина цієї великої популяції могла почати шукати новий ареал проживання на сході.
Дослідник-аматор зазначив, що на зміну ареалу проживання перш за все впливає клімат і сказав, що пташенята фламінго зможуть вижити в кліматичних умовах України.
"Наприкінці серпня у солоній воді, біля якої мешкають фламінго, багато рачків, якими вони живляться. На початку жовтня пташенята можуть вже відлетіти з дорослими на звичні їм території зимування. Або, якщо зима в України буде теплою і вода не замерзне, навіть залишитися тут", - наголосив він.
Також Настаченко важає, що на даний час недоцільним заносити фламінго до Червоної книги України, адже зайве розголошення місця гніздування може лише зашкодити птахам. Їм можуть загрожувати браконьєри або ж просто люди, які через цікавість, хоч і не навмисно, все ж можуть нашкодити пташенятам. Тому автор, вважає, що зайва увага для них шкідлива.
Раніше повідомлялось, що в Херсонській області, на території Азово-Сиваського національного природного парку, була помічена зграї рожевих фламінго.