ua en ru

"Бацила націоналістичної пихи й агресії": Забужко прокоментувала можливу заборону на в’їзд до Польщі

"Бацила націоналістичної пихи й агресії": Забужко прокоментувала можливу заборону на в’їзд до Польщі Фото: Оксана Забужко (РБК-Україна)

Письменниця розказала про конфлікт, який нав’язують Україні і Польщі

Відома українська письменниця Оксана Забужко прокоментувала можливу заборону на в’їзд до Польші через критику фільму "Волинь". Про це вона сказала в інтерв’ю виданню Zbruc.

"Скоро можуть вас не впустити до Польщі", - почав розмову Павло Смоленський, нагадуючи те, що Забужко назвала фільм "Волинь" ножем в українські плечі, а в її романі командири УПА кажуть, що влітку 1943 року не очікували вибуху антипольської різні й ситуація вийшла з-під контролю.

"Думаєте? Книжку назвав брехливою ксьондз Ісакович-Залєський, україножер і сіяч ненависті. Маю надію, що це не є польським мейнстрімом", - каже публіцистка.

Забужко згадала про розділ українських територій між Польщею та Росією.

"Спочатку Польща і Росія ділили Україну, як свою власність. В 30-х роках комуністи вирізали крихку українську еліту і виморили голодом половину народу. Ми якось ожили в 60-х роках — і невдовзі знову дістали по голові. Для мене це особистий удар. Я люблю польську культуру і поляків. Буваю у вас при кожній нагоді", - зізналася письменниця.

За її словами, політичний бізнес полягає в тому, щоб "обдурити, використати, посварити" українців і поляків.

"Є різні методи обманювати людей і залагоджувати свої справи. Найдальше пішла в цьому Росія Путіна, але з розмов з поляками знаю, що й у вас політичні технології незле чуються. Однією з улюблених технологій є оживляти бацилу націоналістичної пихи й агресії. Не обов'язково фізичної, хоч і на неї надходить час. Пиха й агресія існують всюди, але цивілізація власне і полягає в тому, щоб ці бацили тримати в пробірці. Коли влада апелює до націоналізму і має покірні їй медіа (знову ми торкаємося культури та її незалежності), то легко цю пробірку розбити. І тоді подавати зручний для політиків контент, бо ґрунт готовий", - каже письменниця.

"Я протестувала не проти "Волині", бо фільм кепський і містить брехливі сцени — от хоч би освячення ножів і сокир в церквах. Я протестувала, бо цей фільм оживлює бацилу агресії в найгірший час: Україна воює з Росією, в Польщі міцніє націоналізм, а популяризований офіційною Варшавою тон розмови між нашими країнами стосується тільки того, як дуже українці кривдили поляків, незважаючи на шляхетну польську цивілізаційну місію на Сході. Нікому не закидаю злого умислу, але завжди важливим є політичний і суспільний контекст фільму про настільки дражливі речі. Тут контекст був однозначний. "Волинь" не спричинилася до об'явлення правди (бо її знають і в Польщі, і в Україні) — а до того, виглядає, щоб розбудити демонів ненависті", - каже Забужко.

До речі, Забужко зробила серйозну заяву: "Коли Росія розпадеться - це й буде кінцем третьої світової війни".