ua en ru

Google намалював розкішний дудл до дня народження актриси-винахідника з українським корінням

Google намалював розкішний дудл до дня народження актриси-винахідника з українським корінням Фото: Хеді Ламарр і Роберт Тейлор у фільмі Lady of the Tropics

У 1933 році вона зіграла німфоманку у фільмі Густава Махати, а в 1942 році отримала патент на винахід системи секретного зв'язку, яка стала основою для технологій Wi-Fi, GPS і Bluetooth

В цей понеділок Google присвятив свій новий дудл Хеді Ламарр - воістину унікальною жінці, яку без вагань можна назвати бездоганною красунею і істинним генієм одночасно. Вона завоювала світову славу як актриса і зробила неоціненний внесок в розвиток технологій зв'язку: саме в її честь 9 листопада названий Днем винахідника в кількох німецькомовних країнах.

Хедвіг Єва Марія Кислер - таке її справжнє ім'я - народилася рівно 101 рік тому у Відні, в родині львівського банкіра. У дитинстві дівчинка встигла побувати практично у всіх країнах Європи. Навчалася театрального мистецтва, музики, балету. Обожнювала іноземні мови і математику, володіла дивовижною енергійністю і допитливістю.

У 16 юна красуня відкрила собі двері в світ кіно, знявшись у німецькій картині "Дівчина в нічному клубі" (1930), проте по-справжньому широку популярність їй приніс фільм Густава Махати "Екстаз", коли, як вважається, вона вперше в історії кінематографа продемонструвала оголене тіло, купаючись в озері.

Фільм викликав шквал обурення громадськості і церкви, тоді його заборонили в США та деяких інших країнах. Тим не менш, чоловіки всього світу, в тому числі дуже багаті і знамениті, почали сходити з дівчиною з розуму.

У 19 років перелякані скандальною славою дочки батьки видали красуню заміж за австрійського мільйонера, виробника зброї, який співпрацював з Гітлером і Муссоліні, при цьому порушуючи Версальський мирний договір. Жила вона неподалік від Зальцбурга в неймовірному багатстві і розкоші, спілкувалася зі знаменитостями, в тому числі із самим Зигмундом Фрейдом, але при цьому була нещасна, - ревнивий чоловік сприймав її як гарну іграшку, заборонив зніматися в кіно і, крім того, почав викуповувати з прокату всі копії "Екстазу".

Втомившись від задушливих обіймів шлюбу, відчайдушна Хедвіг Єва Марія переодяглася в уніформу покоївки і втекла з дому, щоб стати нарешті собою. У Парижі вона отримала розлучення, а потім відправилася в Нью-Йорк. У США все складалося, як у справжньої американської мрії: дівчина підписала контракт з самим Луїсом Майєром, засновником голлівудської Metro Goldwyn Mayer, і взяла псевдонім Хеді Ламарр.

Після виходу в 1938 році стрічки "Алжир" красуня прокинулася світовою знаменитістю. Її - ікону стилю, королеву обкладинок, світську левицю - обожнювала публіка і журналісти. Луїс Майєр називав її найкрасивішою жінкою в світі. Саме Хеді ввела в кіно моду на розкішних брюнеток. Однак самій дівчині кинослава незабаром стала дуже тісна - геніальний розум відмовлявся від ролі дурною кіношної "ляльки" і вимагав самореалізації.

Фото: Кадри з фільмів з Хеді Ламарр

Саме тому кінокар'єра - аж ніяк не головне досягнення Хеді Ламарр. У часи Другої світової війни ця дівчина винайшла систему шифрування інформації для постійних відкритих каналів зв'язку, яка пізніше лягла в основу провідних сучасних технологій від стільникового зв'язку до Wi-Fi, від навігаторів до Bluetooth. Свій винахід Хеді з напарником подарували державі, відмовившись від усіх виплат.

На жаль, сімейне життя Хеді не склалася. Шість разів вона невдало вийшла заміж. Гармонійні відносини зі своїми трьома дітьми їй побудувати також не вдалося.

Померла Хеді Ламарр у флоридському будинку престарілих в 2000 році.