Махатма Гроф обіцяв сприяти легалізації ЛСД і МДМА в Україні

Понеділок 07 вересня 2015 09:37
Махатма Гроф обіцяв сприяти легалізації ЛСД і МДМА в Україні
Фото: Є підозри, що Станіслава Грофа українські організатори його візиту використовували і як троянського коня, і як весільного генерала
Автор:

Візит патріарха психології в Київ з сеансом одночасної гри для бійців АТО і студентів університету Шевченка продовжився балійском вакханалією і завершився української обрядової п'янкою

Станіслав Гроф: "У моєму інституті в Каліфорнії є спеціальний курс підготовки професійних "ситтеров" для тих, хто приймає ЛСД, адже даний процес вимагає тренування, умудренности, здатності інтегрувати отриманий досвід... Можна стати як Христос"

Зізнатися, я зовсім не збиралася писати цей матеріал в ключі "легендарного Грофа використовують як троянського коня для елітарної легалізації наркотиків в Україні". Я хотіла розповісти про те, як здорово було побачити цієї видатної людини, автора дивовижних книг про надможливостей людського свідомості, наживо. Про те, як мило з його боку провести безкоштовний сеанс холотропного дихання для бійців і психологів-волонтерів АТО.

Про те, як молодо тримається цей 84-річний чех з Каліфорнії, який у нього глибокий впевнений голос і скрипучі тілесні туфлі з биркою "Mephisto". Як добре видали українською його книгу "Психологія майбутнього". Про те, нарешті, як це чудово, що заплативши всього 200 євро, можна було взяти участь у його семінарі з пост-травматичного синдрому, а в кінці станцювати кечак - мавпячий балінезійськие танець - і під музику Малера полежати прямо на підлозі конференц-залу готелю "Космополіт" серед сотень інших леді і джентельменів у вишуканих вбраннях.

Але я не можу цього зробити після того, як представники організаторів - Іѕһсһепко.pro - підійшли і стали викручувати мені руки прямо перед особою метра. Він був у подиві. Адже я лише уточнювала, мощі якого конкретно святого у Лаврі він, за його словами, "дізнався попереднє втілення своєї безсмертної душі".

Мене просто осінило, для чого все це.

Махатма Гроф обіцяв сприяти легалізації ЛСД і МДМА в Україні

Фото: Легко попастися на гачок власної обраності

"Рік Döblin поговорить з вашим урядом..."

Ні для кого не секрет, що філантропічними проектами вистелена дорога в пекло. Від античного Троянського коня до новоруських піонерів-"доброделов" прикладів безліч. Ближче до теми статті - весь цей хіповий Вудсток з нетлінною музикою і любов'ю до ближнього свого, нічого, крім тяги до саморуйнування, в сухому залишку не приніс. ЛСД заборонили від гріха подалі, як і МДМА з марихуаною.

Заборонили всім, навіть вченим. Станіславу Грофу нічого не залишалося, як припинити свої експерименти і повернутися до старих добрих немедикаментозним пригодам. У каліфорнійському НДІ Esalen, а точніше, поселенні-комуні на узбережжі Тихого океану в Біґ-Сурі, що заснований в 1962 році для різнобічних дослідів по розширенню свідомості (шамани, секс, наркотики, трава, християнська містика - чого там тільки не було), Гроф у 70-ті разом з дружиною Христиною створює методики холотропного дихання.

Це коли ви частим глибоким диханням, спеціальною музикою і голосом ведучого вводитесь в такий стан, в якому можете заново прожити своє народження. Пройти всі його чотири стадії, так звані "перинатальні матриці", від райського стану захищеності в утробі, через клаустрофобію і жах давили скорочень матки - до виходу на біле світло в кінці тунелю.

Махатма Гроф обіцяв сприяти легалізації ЛСД і МДМА в Україні

Фото: На переконання Стена Грофа, "безглуздо проповідувати сексуальний оргазм тим, хто її не зазнав". Краще продавати методики

Після сеансу холотропного дихання, яким Гроф у п'ятницю керував "Космополіта" для наших бійців АТО, відволікаючись на презентацію українського перекладу своєї книги в університеті і телеінтерв'ю, всі або майже всі залишилися задоволені. Переродження вдалося.

Втім, схоже, що учасників сеансу відбирали за принципом особистого знайомства з організаторами, так що вибірка навряд чи була репрезентативною. Але слава Богу, що хоча б для них жах війни відступив. Особливо після того, як професор Гроф зронив фразу, що перед тим як "дихати", можна покурити марихуани. І розповів, що дослідження ЛСД (до ефекту дії якого він, розробляючи свій дихальний метод, прагнув наблизитися) на сьогоднішній день в США вже знову можна і ведуться в десяти великих університетах країни.

Слухачів недільного семінару з пост-травматичного синдрому Гроф порадував ще більше. Хоча перші дві години психолог загально і нудно цитував знайомі пасажі зі своїх бестселерів, урізноманітнюючи їх хіба що хвилюючими уяву эротомеханическими картинками від художника фільму "Чужі", свого друга швейцарця Гігер, ближче до кінця вечора з'ясувалося, що у нього є ще один друг. Який може ой як урізноманітнити побут развлекающейся лікуванням душ людських публіки.

Одного звуть Рік Döblin, і він президент Мультидисциплінарної асоціації психоделічних досліджень (МАРЅ) у тій же Каліфорнії. Погуглите. Багато ветеранів В'єтнаму, Афганістану та Іраку зобов'язані їм і МДМА (тобто наркотику "екстазі") своїм гарним настроєм сьогодні.

"Він дуже переконливий, мій друг, - свідчив Станіслав. - Вже домовився з урядом Ізраїлю про офіційний дозвіл на застосування каннабіноїдів, МДМА та холотропного дихання для реабілітації їх військових. А які в нього зв'язки в топ-менеджменті Силіконової Долини - я просто диву даюся!"

Махатма Гроф обіцяв сприяти легалізації ЛСД і МДМА в Україні

Фото: Рік Döblin допоможе вирішити всі проблеми українського суспільства - від пост-травматичного синдрому бійців АТО до нудьги еліти

"Я розповім Ріку про Україну. Думаю, він знайде шлях, як поговорити з вашим урядом", - від щирого серця пообіцяв Гроф захопленої аудиторії.

Але не було схоже, щоб вона раділа конкретно за ветеранів війни з Росією - що їм будуть доступні всі ці речовини, одна згадка про яких незмінно викликає на обличчях людей, далеких від реальності, зацікавлену посмішку.

Один такий усміхнений молодий чоловік Олександр при мені звернувся до однієї з організаторів заходу, президента Української асоціації системних розстановок Ірині Іщенко з пропозицією про співпрацю: він, мовляв, зі свого боку може допомогти пролобіювати в Кабміні легалізацію психоактивних речовин, оскільки сам вже давно над цим працює.

Я, як професійний журналіст і - після дня, проведеного на семінарі Грофа - вогненно співчуваюча необхідності даного лобі, не могла не звернутися до Олександра з тим, щоб розпитати його, яка робота вже проведена на сьогоднішній день і наскільки реально обґрунтувати Моз вибіркову легалізацію наркотиків в лікувальних цілях.

Олександр, що називається, "відморозився", а пані Іщенко, визнавши цю допитливість небезпечною, віддала розпорядження позбавити мене можливості задати Станіславу Грофу питання в кінці семінару: коли підійшла моя черга (третьої), мікрофон просто віддали іншій дівчині.

Махатма Гроф обіцяв сприяти легалізації ЛСД і МДМА в Україні

Фото: Малюнок одного Гігер. Нерозумно паталогизировать альтернативні точки зору на предмет

"Я бачу планету, як бачать її космонавти і психонавты!"

На трьох питаннях спілкування з аудиторією і закруглили. В зал ввалився український фольклорний ансамбль, який став вершити над гостем з Каліфорнії волинський весільний ритуал. Навіть автору книги "Космічна гра: дослідження рубежів людського свідомості" він повинен був здатися жахливим.

Спершу його під досить біснуватий скрегіт народних інструментів змусили випити чарку заморського вина (при тому, що Гроф неодноразово підкреслював, що вплив алкоголю і тютюну на організм в рази шкідливіше, ніж рідних йому психоделіків), примовляючи "А ми вип'ємо за неньку стареньку, що навчыла нас горилочку пыты". Станіслав спробував вивести вакханалію на прийнятний для себе рівень тостом: "Я п'ю за те, щоб ми досягли успіху в глобальній цивілізованості, замість того, щоб ділитися на окремі країни. Я бачу планету, як бачать її космонавти... і психонавты!" Може, він не знав, що "психонавтами" в нашому побуті називають не махатм з палаючим любов'ю до людства серцем, а просто хлопців, у яких "є чо". До межі посередній перекладач спотворював класика Грофа як міг, але ключове слово елітарна публіка вхопила і завила від захвату.

Потім "дивчата" на високих підборах "маяли" над вченим густо вишитим червоним рушником і натягували через голову сорочку, яка, на вже наявній одязі, виглядала тісному, як утроба матері на восьмому місяці вагітності. Класик явно почав "перепроживать" другу перинатальну матрицю. У такому вигляді його повели зі свічкою в руках по залу, в темряві і в коридорі з столпившейся публіки (вони теж тримали свічки в руках і послідовно їх запалювали). Коротше, до моменту свого "народження" Гроф був порядком ошелешений. Він допив вино і стояв у сторонці.

Махатма Гроф обіцяв сприяти легалізації ЛСД і МДМА в Україні

Фото: На обкладинці українського видання книги розміщено лише бюджетне фото автора

Невідомо, про що він думав. Можливо, про те, наскільки далекі його людинолюбні дослідження від українських реалій. Про особливості пост-травматичного розлади людей, вихованих в лицемірстві тоталітарного суспільства. Про те, що микрограммы чарівного речовини, призначені для розкриття в людині Божественної сутності, розхапають ось ці горили і стануть запивати горілкою.

Напевно хоч одна з цих думок промайнуло в його свідомості, коли два тиранозавра стали досить нахабно затуляти його спинами (справа пахло третьої матрицею!) від журналістки, яка днем раніше брала у нього інтерв'ю про агресію, невігластві і причини творіння Всесвіту, і вперто викручувати їй руки.

Махатма Гроф обіцяв сприяти легалізації ЛСД і МДМА в Україні

Фото: Італійська переклад цієї весни прикрасила робота "Маг" київського художника Володимира Манжоса з арт-групи "Интересни Казки"

"До психоделіки має бути величезна повага, тоді можна стати як Христос"

Втім, те, що відбувалося в п'ятницю, інтерв'ю можна назвати з великою натяжкою. Бізнес-вумен Іщенко відчайдушно прагнула продемонструвати те контроль, то турботу про мого героя і десь з восьмої хвилини початку переривати нас словами типу: "Зрозумійте, він сьогодні встав о пів на шосту ранку. Те, що ми вам пообіцяли, не означає, що ви повинні отыметь його по повній!".

Але, як виявилося, пані Іщенко була жалісливої тільки до тих пір, поки їй не ставало вигідно протилежне. Годинні черги за підписом автора виданої українською книги скасовувати не стали, як і індивідуальне фотографування з метром.

Масового споживача книжки за 230 грн і потенційного клієнта на майбутні заходи організаторів не соромили, що автор втомився і хоче в туалет і їсти. Автор, за трансатлантичний переліт якого було заплачено $5 тис., а гонорар за кожен день роботи склав $3 тис. (про це мені навіщо розповіла його перекладачка Ярина), втім, тримався бадьоро і десь навіть кайфував від спрямованого на нього величезного потоку уваги - яке, як відомо, є кращим джерелом енергії.

Патріарх трансперсональної психології, який заснував даний напрямок з метою "дати форму духовного виміру в житті людини", давно зробив свій правильний висновок: проповідувати нерозумно. Краще робити трансатлантичні перельоти з меркантильною метою продати свої методики.

"Для людей складно зрозуміти того, хто розповідає їм про сексуальний оргазм до того, як вони його скуштували", - так аргументував він свій підхід в нашому куцому інтерв'ю.

Махатма Гроф обіцяв сприяти легалізації ЛСД і МДМА в Україні

Фото: Грофу не личить бути безкоштовним сиром у мишоловці організаторів з неясними цілями - за один день роботи він отримував по $3 тис.

Стен, а не одиноко вам з усіма вашими прозріннями, в цьому неправильному й агресивному світі? Ну скільки від сили людей можуть по-справжньому розділити ваші переживання?

Станіслав Гроф: У всіх людей є потенціал побачити, наскільки цей світ духовний. Зокрема, наше дихання є носієм цього потенціалу. Але не думаю, що у мене без ЛСД виникло б бажання еволюціонувати. До того я був неосвічений, нічого такого не хотів знати, хіба що вже сім років займався атеїстичним психоаналізом по Фрейду.

Перший же досвід з ЛСД ввів мене в це божественне стан свідомості, при якому все наповнене енергією, все живе, і це змінило мої життєві стратегії. Після ЛСД світ перестає бути для вас місцем для боротьби, повному ворогів та продуктів споживання або товарів, а радше постає як океан для серфінгу на потоках енергії. Це настільки корисні стану, що ми повинні давати їм місце в своєму житті. І вчитися їх підтримувати і працювати з ними.

У 60-ті роки хіба не було такого розуміння? Чому тоді психоделіки заборонили?

Станіслав Гроф: Повинно мати місце величезну повагу до психоделіки, адже ця медаль, як і все в нашому світі, має зворотний бік. Кожен аспект творіння полярен. ЛСД руйнує життя людей, вони застряють в психіатричних клініках. Продуктивний досвід спілкування з ними залежить від вашого серйозного чесного наміри - і від умов, в яких ви його проводите. Це не повинні бути "рейвах", якісь стихійні молодіжні вечірки. У моєму інституті в Каліфорнії, наприклад, є спеціальний курс підготовки професійних "ситтеров" (доглядальниць-асистентів. - Ред.) для тих, хто приймає ЛСД, адже даний процес вимагає якогось тренажу, умудренности, здатності інтегрувати отриманий досвід.

Махатма Гроф обіцяв сприяти легалізації ЛСД і МДМА в Україні

Фото: Буденна свідомість, представлене офіційної психологією, може сприйняти лише обмежений спектр реальності

Розкажіть, чому люди, які нібито займаються духовним самовдосконаленням, часто скочуються або в агресію або депресію (що, як відомо, є тією ж агресією, тільки спрямованої всередину)?

Станіслав Гроф: Досліди інших вимірів реальності дають вам свідомість власної божественності. Фактично, це статус Ісуса Христа: він тому і називався Сином Божим, що збагнув природу себе, своєї душі. Але це тільки одна сторона піднесеного стану, вона не є цілком духовної і навіть небезпечна. Ви почнете відчувати себе вище оточуючих, якщо у вас залишилося помилкове его. Христос його поборов, тому у нього було розуміння, що не тільки він, але і всі навколо нього такі ж божественні.

Так, ти втілення Бога на землі - і точно так само йдеш мити тарілки або, усвідомлюючи це, виконувати будь-яку іншу свою соціальну роль. Тільки тепер не тому, що треба, а тому, що ти любиш всіх інших людей. Тоді це переживання тотожності з Богом дуже цілюща. Воно змінює зовсім не те, що ми робимо в цьому світі - а як ми це робимо і навіщо.

Піднесення ж для самозадоволення - це як видертися по сходах і тільки тоді помітити, що вона була приставлена не до тієї стіни.

Шкода, що часто нікому буває проконтролювати, до тієї чи стіни "приставлена драбина". Ну хто в Моз зможе гарантувати Ріку Доблину справжні мотиви вітчизняних ініціативних груп?

Станіслав Гроф: До якої б перспективі ми вдалися, повна її протилежність може виявитися однаково переконливою. Нещодавно я написав працю під назвою "Родюча порожнеча". Я прийшов до висновку, що порожнеча глубиннее світла, до якого звичайно прагнуть духовні шукачі. Я обожествляю порожнечу, це близько до буддистським світоглядом. У порожнечі нема чого-то певною, твердою формі, зате все міститься у своїй потенції. Згідно з деякими уявленнями, Творить принцип відчув свою самотність і створив Всесвіт, щоб давати і отримувати любов. Ми можемо створити з порожнечі все, що захочемо. Головне, підкреслюю, правильна мотивація.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся