ua en ru

Благовіщення Пресвятої Богородиці: прикмети, традиції святкування

Благовіщення Пресвятої Богородиці: прикмети, традиції святкування Фото: голуб - головний символ Благовіщення

Не можна працювати й веселитись - головні заборони на Благовіщення

7 квітня православні християни святкують Благовіщення Пресвятої Богородиці. Прикмети, традиції, що не можна робити в великий день – про все це в материалі Styler.

Світле Благовіщення: традиції та історія свята

Благовіщення Пресвятої Богородиці – найважливіша євангельська подія, коли архангел Гавриїл приніс Діві Марії звістку про те, що вона стане матір'ю сина Божого.

"Радуйся, Благодатна!" - ці слова стали першою благою звісткою для людства після того, як був здійснений первородний гріх.

ікона Фото: ікона "Благовіщення Пресвятої Богородиці"

Своїм підкоренням волі Божої, Марія частково спокутувала гріх Єви, що знехтувала забороною Господа і спокусила Адама.

Джерело в Назареті, у якого ангел зустрівся з Пречистою Дівою, досі є місцем паломництва вірян з усього світу. Над ним зведено величний храм Архангела Гавриїла і в Благовіщення Пресвятої Богородиці в ньому проходить урочиста служба. Собор прикрашається символами свята – білими лілеями, а священики вбираються в одяг небесно-блакитного кольору.

Запам'ятати, якого числа Благовіщення не складно: його дата є стабільною і відстоїть рівно на 9 місяців від Різдва Христового. Відзначається свято завжди 7 квітня (25 березня у римських католиків).

Якщо Благовісний день збігається з Великим постом, церква дозволяє деякі послаблення в пісному меню: можна з'їсти рибне блюдо і випити червоного вина.

На Благовіщення є одна дуже гарна традиція – випускати голубів. Її коріння сягає глибоко в давнину, ще в дохристиянські часи. Раніше ця дія була пов'язана з культом сонця і поверненням птахів. Пізніше звичай набув релігійний зміст: голуб, який символізує душу, вилітаючи з клітки, звільняється від усіх гріхів і летить назустріч божому світлу, сподіваючись на порятунок.

звичай випускати голубів на БлаговіщенняФото: звичай випускати голубів на Благовіщення

Благовіщення: що не можна робити в свято

День Благовіщення Пресвятої Богородиці є днем спокою, коли категорично забороняється будь-яка робота. У вільний час необхідно молитися і думати про вічне. Неможна розважатися, відвідувати розважальні заходи.

Народна приказка: "Птах гнізда не в'є, дівчина коси не плете", відноситься саме до цього великого дня. Церква дозволяла жінкам весь день ходити незачесаним в непрезентабельному одязі. Вважалося, що розчісуючи волосся на Благовіщення, дівчина позбавляється краси, здоров'я і подружнього щастя. Одягати нові речі також заборонено, за прикметою вони зіпсуються або порвуться.

З роботи по дому дозволено тільки випікати просфори і пісні булочки у вигляді пташок. Такими булочками-жайворонками здавна закликали весну зі словами: "Жаворонушки, летіть! Нам зима набридла, багато хліба поїла! Ви летіть і несіть весну красну, літо спекотне!".

булочки Фото: булочки "жайворонки" - традиційне блюдо на свято

"Крота Бог покарав - засліпив за те, що він копав землю на Благовіщення" - вагомий аргумент, щоб не працювати в цей день. Існує стародавня легенда про зозулю, яку Бог покарав за те, що вона в день світлого свята стала будувати своє гніздо, коли "навіть дурна курка в таку роботу не пускається". З тих пір пташка підкладає яйця тільки в чужі або вже готові гнізда. Так що 7 квітня для забобонних - офіційний привід трохи полінуватися.

Благовіщення: прикмети і народні звичаї

Згідно з повір'ями сіль, заготовлена особливим способом в Благовіщення, може вилікувати від будь-яких хвороб. Кожен член сім'ї брав по дрібці солі і клав її в мішечок, потім господиня висипала вміст мішечка на сковороду, перемышувала і добре прогрівала. Після цих дій сіль повинна була придбати цілющу силу.

погода в Благовіщення розповість про майбутнє літо і врожайФото: погода в Благовіщення розповість про майбутнє літо і врожай

Дуже багато прикмет на Благовіщення пов'язані з погодою і прогнозами на майбутній урожай. Все це тому, що свято припадає на весняне рівнодення, коли у селян, починалися роботи в полі.

Ось лише деякі з них:

  • Благовіщення без ластівок - холодна весна.
  • Мокре Благовіщення - грибне літо.
  • Якщо Благовіщення вітер, іній і туман - до урожайного року.
  • На Благовіщення гроза - до теплого літа, врожаю горіхів.
  • Якщо на Благовіщення сніг та мороз, то весна буде пізньою і недружню, а холоди можуть протриматися до травня.
  • Якщо у переддень Благовіщення ніч тепла, то весна буде рання і дружна.
  • Яке Благовіщення, така і Свята Пасха.

А поки йде Благовіщення, можна почати готувати вироби до Великодня, щоб здивувати і порадувати своїх близьких на свято.