ua en ru

Яблучний Спас: чому не можна їсти яблука до цього дня

Яблучний Спас: чому не можна їсти яблука до цього дня Фото: Ласощі на Яблучний Спас (pixabay.com/cocoparisienne)

Традиції святкування та історія Яблучного Спаса. Чи можна їсти яблука до Спаса 2017, або це просто народне повір'я?

Яблучний Спас 2017 - другий з серпневих Спасів, який збігається з християнським святом Преображення та має безліч традицій. Чому не можна їсти яблука до Яблучного Спаса (Преображення Господнього), історія свята 19 серпня і головні прикмети цього дня - в матеріалі Styler.

Яблучний Спас 2017: коли відзначають смачне свято, історія Яблучного Спаса

Щорічно Яблучний Спас відзначається 19 серпня і в церковному календарі збігається з днем Преображення Господнього. Згідно з біблійними переказами, саме в цей день Ісус Христос зі своїми учнями піднявся на гору Фавор і преобразився. Одяг Христа став білосніжним, та з ніг до голови його огорнуло яскраве світло. Тому Яблучний Спас має ще одну назву - Спас на горі.

Яблучний Спас - число святкування 19 серпняФото: Яблучний Спас - число святкування 19 серпня (pixabay.com/sladkovskaivka)

У народному календарі Другий Спас знаменує проводи літа і початок осені. Якого числа Яблучний Спас знали всі садівники. За прикметою, тільки після 19 серпня можна було починати збір винограду і їсти яблука.

Яблучний Спас має багато традицій і звичаїв. До наших днів дійшло народне повір'я про те, що не можна їсти яблука до Яблучного Спаса. Наскільки ж воно правдиво і з чим може бути пов'язаний ця заборона?

Чому не можна їсти яблука до Яблучного Спаса

Наші пращури строго дотримувалися святкових традицій та їли плоди нового врожаю яблук на Другий Спас тільки після освячення в церкві. У сучасному світі яблука доступні споживачеві круглий рік, тому дотримуються давнього правила далеко не всі.

До того ж, ця заборона була спочатку вигадана для ченців і стосувалася не яблук, а винограду. Церковний устав забороняв їсти виноград до тих пір, поки селяни не освятять плоди свого нового врожаю у день Яблучного Спаса. У тих регіонах, де не ріс виноград, заборона накладалася на вживання яблук.

Ласощі на Яблучний Спас 2017Фото: Ласощі на Яблучний Спас 2017 (pixabay.com/Ajale)

Можна їсти яблука до Яблучного Спаса 2017 чи ні, вирішувати вам. Приміром, ті, хто дотримуються посту, відмовляються від цього фрукта з початком Успенського посту 14 серпня, а в Яблучний Спас починають їсти освячені фрукти.

Існує ще одна сумна народна легенда, чому Яблучний Спас вважають важливим днем для батьків, які втратили своїх дітей. Якщо до 19 серпня батько і мати, чия дитина померла, не будуть їсти яблука, то на небесах у свято Яблучного Спасу їх син або дочка отримають смачні ласощі.

На питання "Чи їдять яблука до Яблучного Спаса?", є й цілком раціональна відповідь. Насправді, багато сортів яблук дозрівають лише в серпні, а вживання незрілих фруктів може викликати проблеми з травленням.

Чи можна їсти яблука до Яблучного СпасаФото: Чи можна їсти яблука до Яблучного Спаса (pixabay.com/Couleur)

Народні прикмети та традиції на Яблучний Спас 2017

Свято, історія якого сягає корінням у давні часи, символізує проводи літа. Погода змінюється, ночі стають більш довгими і холодними.

До Другого Спасу селяни завершували збирання врожаю на полях, тому що наставав час дощів і "хлібогниття". Про Яблучний Спас кажуть:

  • Прийшов Другий Спас – готуй рукавички про запас.
  • Яка погода на Яблучний Спас, таким і Покрив буде.

За традицією, головним символом свята є яблуня. Яблучний Спас – саме час збирати смачні і стиглі плоди. У давнину з самого ранку 19 серпня вся родина збирала врожай яблук, потім їх святили в церкві, обов'язково пригощали жебраків, готували пироги, варення та інші страви з яблук.

Якщо хочете, щоб ваше бажання здійснилося, потрібно відкусити шматочок освяченого яблука і загадати свою заповітну мрію.

Навіть мух у цей день неможна проганяти. Якщо на вашу руку одночасно сядуть дві мухи, чекайте успіху.

Щоб бути здоровим весь рік, в Спас 2017 з'їжте яблуко нового врожаю з медом.

Для здоров'я в Яблучний Спас їдять мед і яблукаФото: Для здоров'я в Яблучний Спас їдять мед і яблука (pixabay.com/cstpdx)

Найсмачніший і родючий місяць літа – серпень. Яблучний Спас – день, коли можна освятити в церкві не тільки яблука, але також виноград, сливи, груші і потім пригостити ними оточуючих. Чим більше людей почастуєте, тим кращий урожай буде в наступному році – так говорить народна прикмета.

У вечірній час на свято наші предки проводили яскравий захід. Яблучний Спас – час прощання з літом, тому на полях водили хороводи, розпалювали високі багаття, проводжали захід сонця і просили у природи родючості на наступне літо.