ua en ru

Clouded Lands: у Києві проходить виставка, пропонує спробувати Чорнобиль на смак

Clouded Lands: у Києві проходить виставка, пропонує спробувати Чорнобиль на смак Фото: Ядерний гриб як солодка вата – незвичайна асоціація від бразильської художниці Сімоне Маттар (Styler.rbc.ua)

У день 30-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС Мистецький Арсенал спільно з арт-колективом Food of War представив проект Clouded Lands. Виставка триватиме до 9 травня

26 квітня на теренах Мистецького Арсеналу відкрилася виставка під назвою Clouded Lands ("Вкриті хмарами/заплямовані землі"). До створення незвичайного проекту приєднався міжнародний арт-колектив Food of War, який досліджує взаємозв'язок тим їжі і війни через мистецтво. Художники підкреслюють, що культура багатьох народів нерозривно пов'язана з їжею. Тема їжі простежується практично у всіх старовинних обрядах, народних казках і легендах. Взяти, приміром, святе таїнство причащання в християнстві.

Яблука з голками, чорна солодка вата і радіоактивні овочі на виставці Clouded Lands

"Зараженные" яблоки. Аппетитные, но опасные для здоровья

Фото: "Заражені" яблука. Апетитні, але небезпечні для здоров'я (Styler.rbc.ua)

Арт-колектив, серед учасників якого Омар Кастанеда, Квентіна Валеро, Ернан Баррос, Сімоне Маттар, вирішили звернутися до наших підсвідомим "інстинктів", використавши в своїх роботах різні продукти харчування. Наприклад, бразильська художниці Сімоне Маттар впевнена, що в повній мірі зрозуміти деякі акт-об'єкти можна винятково за допомогою смакових якостей. Чому б і ні? Презентації сучасних художників вже давно супроводжуються музичним і візуальним рядом, автори використовують різні аромати. Так чому б не розбавити свій арт-досвід смаковими добавками?!

Инсталляция "Черный дождь" Владислава Новаковского

Фото: Інсталяція "Чорний дощ" Владислава Новаківського (Styler.rbc.ua)

Инсталляция "Черный дождь" Владислава Новаковского

Фото: Напівпрозорі кульки, що символізують різні небезпечні частинки (Styler.rbc.ua)

Найбільш яскравий і незвичайний об'єкт виставки – інсталяція "Чорний дощ" українського художника Владислава Новаківського. Вкриті соковитою зеленою травою стільці і стіл, над якими звисають пластикові кульки, показують, як природа в зоні відчуження змогла відвоювати своє. Відсутність людини справляє величезний ефект для природи закритих територій, вони поглинаються рослинним життям і формується природний рослинний покрив. Однак необхідно пам'ятати, що невидима радіація ще досі вважається важливим противником життя. Тому зовнішня краса густої зелені оманлива і смертельно небезпечна. Утикані голками яблука на столі демонструють це.

Инсталляция "Черное облако" Симоне Маттар

Фото: Інсталяція "Чорна хмара" Сімоне Маттар (Styler.rbc.ua)

Після вибуху четвертого реактора Чорнобильської АЕС сформувалося велике радіоактивна хмара. Сильний вітер пригнав чорна хмара на територію Білорусі. Кліматичні діаграми показали, що вся країна була заражена і потребувала порятунку.

"Відчайдушні часи вимагають відчайдушних заходів. Саме тому білоруський уряд прийняв рішення розпорошити радіоактивні хімікати в хмари, щоб уникнути національної катастрофи. Чорний дощ, який випав на півдні країни, виглядав апокаліптично. Важко уявити, а тим більше відчути, болісні переживання очевидців цієї події", - з матеріалів виставки Clouded Lands.

Инсталляция "Черное облако" Симоне Маттар

Фото: "Грайливий" хмара пропонує спробувати себе на смак (Styler.rbc.ua)

Художниця Сімоне Маттар обігрує страшну тему чорних хмар, представляючи їх чим-то наївним і простим, як солодка вата. Інсталяція "Чорна хмара" – це спогади про похмурих днях. Маттар радить не сумувати і згадати дитинство, коли хмари здавалися чистими, повітряними і загадковими істотами з солодкої вати.

Земля Чернобыля

Фото: Навіть в зараженій землі рослини продовжують рости (Styler.rbc.ua)

Окремий куточок виставки показує тривале дослідження доктора Мартіна Хайдука та Інституту генетики рослин та біотехнологій Словацької академії наук.

Дослідження, розпочате командою Хайдука 2007 році, полягала в тому, щоб визначити - чому соєві боби і льон вижили в Чорнобилі і як змогли впоратися з радіонуклідами після радіоактивних опадів. Вчені досліджували і порівняли вісім поколінь (вісім років) насіння, зібраних з рослин, вирощених на радіоактивно забруднених і чистих експериментальних полях у Чорнобильській зоні.

Аналоговая рентгенография "Иконография радиоактивности"

Фото: Аналогова рентгенографія "Іконографія радіоактивності", арт-дует Krolikowski art (Styler.rbc.ua)

Krolikowski art представили ще одну роботу, яка досліджує тему впливу радіації на продукти харчування. Творчий дует показав рентгенографічні зображення продуктів, які були вирощені недалеко від Зони. Радіоактивне випромінювання проникає всередину матерії, що зберігається в ній і змінює її природу. Люди, які проживають біля заражених місць, не завжди знають, чи безпечна така їжа чи ні. Радіацію складно відчути, але сховатися від неї неможливо.

Виставка Clouded Lands: і знову яблука

Инсталляция из черных пластиковых яблок "Советская рулетка"

Фото: Інсталяція з чорних пластикових яблук "Радянська рулетка" (Styler.rbc.ua)

Фото Омар Кастанеда "Водка ценнее золота" (Styler.rbc.ua)

Фото Омар Кастанеда "Горілка цінніше золота" (Styler.rbc.ua)

Яблука можна зустріти в багатьох роботах, представлених на виставці Clouded Lands в Мистецькому Арсеналі. Яблуко фігурує ще в Біблії. Ньютона цей фрукт надихнув на важливе відкриття. Отруєне яблуко згубило Білосніжку. А заражені яблука з Чорнобиля продавали на несанкціонованих ринках. Яблуко – це чи не головний райський фрукт, який подарувала нам природа. І він завжди залишатиметься на нашому столі.

До речі, іноземні митці звертають увагу на проблему алкоголізму в Чорнобильській зоні. Людей, які живуть поруч із забрудненою територією, охоплює відчай. Вони часто хворіють, не мають роботи і від безвыходи "заглядають в стакан".

Clouded Lands – втрачене Полісся

Clouded Lands – утраченное Полесье

Фото: Стіна фотографій "Рятувальники української Атлантиди" (Styler.rbc.ua)

Виставка в Мистецькому Арсеналі звертає увагу на ще одну дуже важливу проблему чорнобильської катастрофи. Радіація забрала не тільки життя багатьох ліквідаторів, вона відібрала у нас величезний культурний пласт – українське Полісся. Унікальна архітектура, предмети побуту, одяг і обряди цього регіону назавжди поховані під радіоактивним шаром. З року в рік природа руйнує всі ці цінності. Можна тільки уявити собі відчуття відчаю і безпорадності дослідників українського Полісся, які крім фотографій більше нічого не можуть вивезти з північного регіону України. "Мала батьківщина" відомої української художниці Марії Приймаченко (Іванківський район Київської області) гине за колючим дротом.

Инсталляция "Счастливые" с фотографиями жителей украинского Полесья

Фото: Інсталяція "Щасливі" з фотографіями жителів українського Полісся (Styler.rbc.ua)

Уникальные дома в Чернобыле

Фото: Унікальні будинки на півночі України руйнуються. Неможливо навіть створити музей архітектури українського Полісся (Styler.rbc.ua)

Виставка Clouded Lands: інші учасники

Маршрут проекту Clouded Lands пройде через Білорусь, Німеччину, Італію, Іспанію, Норвегію і завершиться заключній виставкою в Лондоні в квітні 2017 року. Крім робіт колективу Food of War, в кожній країні виставкового туру візьмуть участь місцеві художники, відібрані колективом із цих країн.

Инсталляция "(NO) LIFE!" Зинаиды Лихачевой

Фото: Інсталяція "(NO) LIFE!" Зінаїди Лихачової (Styler.rbc.ua)

Куратор проекту Зінаїда Ліхачова також представила кілька своїх робіт. Наймасштабніша – інсталяція з дитячих ліжечок у великому залі Мистецького Арсеналу.

"Художниця звертається до найбільш принизливого стороні жахливої трагедії - примусові аборти, замовчування кількості дитячих жертв, нелюдська і злочинна тоталітарна система, яка увірвалася в жіночі долі, буквально змушуючи обривати ще не зародилися невинні життя", - з матеріалів виставки Clouded Lands.

Художник Сергей Погребинский на фоне своих работ

Фото: Художник Сергій Погребинський на тлі серії своїх робіт під назвою "Планета" (Styler.rbc.ua)

Серія робіт Сергія Погребинського дозволяє глядачам поміркувати на тему багатогранності змін, які несе з собою "мирний атом". Він вривається в клітини нашого життя, видозмінюючи їх на свій розсуд. Варіацій – десятки, тисячі і мільйони.

Також художник звертає увагу, що Чорнобильська катастрофа стосується кожного. Все, що відбувається на нашій планеті, взаємодіє між собою.


Фото: Виставка Clouded Lands в Мистецькому Арсеналі Styler.rbc.ua)

Виставка Clouded Lands проходить на території Мистецького Арсеналу з 26 квітня по 9 травня. Режим роботи: 11:00 – 20:00. Вихідні дні: 1 і 2 травня.

До речі, на виставці в окремому залі проходить показ документального фільму "Чорнобиль. Зона майбутнього". Не пропустіть!