ua en ru

День хрещення Русі: історія свята в деталях

День хрещення Русі: історія свята в деталях Фото: День Хрещення Русі - України (brd24.com)

Як приймали християнство на українських землях і коли почали відзначати День хрещення Русі - України, факти про свято і головні традиції

Велике свято-День хрещення Київської Русі - України (28 липня 2016 року) на державному рівні відзначають лише 8 років, але його історія сягає корінням ще в 10-е століття. У 988 році великий князь Володимир прийняв християнство і звернув у православну віру землі Давньої Русі.

День хрещення Київської Русі – України: з чим пов'язана дата святкування

У 2008 році Указом № 668/2008 Президента Віктора Ющенка в Україні було засновано державне свято - День хрещення Русі. З тих пір він щорічно відзначається офіційно 28 липня. Дата святкування вибрана не випадково. За церковним календарем християни в цей день вшановують пам'ять рівноапостольного князя Володимира – правителя, який знищив язичництво на Русі і хрестив слов'янський народ.

Монумент в честь князя Владимира в Киеве

Фото: Монумент на честь князя Володимира в Києві (smartclever.com.ua)

День хрещення Русі: історія прийняття християнства Володимиром Великим.

Християнська віра з'явилася на Русі задовго до її хрещення. Ще в 867г. князем Аскольдом була зроблена спроба звернути киян у православну віру, багато бояри при правлінні Ігоря були християнами, княгиня Ольга прийняла хрещення в Констанстинополе.

Однак Русь залишалася язичницькою до приходу до влади Володимира. Але і він на початку свого правління був затятим язичником. В літописах його описували жорстоким, злопам'ятним, любителем гучних бенкетів і розваг. Князь почитав язичницького бога Перуна. У 10-му столітті навіть існували людські жертвопринесення до капищам.

У той же час, князь Володимир був мудрим правителем, він прагнув об'єднати слов'янські землі і зміцнити державу, а для цього треба було змінити ідеологію.

Владимир выбирает религию

Фото: Володимир обирає релігію (lampada.in.ua)

Тому він відправив своїх підданих в різні країни для вивчення місцевих релігій. Побувавши в мусульманській мечеті в Болгарії, католицької церкви у німців і в православному храмі у Візантії, найбільше підданих Володимира вразило красою і величчю служіння в Константинополі. Але князь все ще не поспішав з рішенням.

У 988 році київські війська розгромили Корсунь, після чого, погрожуючи походом на Візантію, князь зажадав видати за нього сестру візантійських імператорів Анну. Правителі погодилися з умовою, що перед весіллям Володимир прийме християнство.

Незабаром Ганна прибула в Корсунь разом з візантійськими священиками, які хрестили Володимира і повінчали його з візантійською царівною.

За переказами, в Корсуні сталася ще одна подія, яке зміцнило віру князя ще більше. Володимир захворів і раптово осліп, але після Таїнства Хрещення зір також раптово повернулася до нього. Князь вигукнув: "Тепер узнав я Бога істинного!".

Крещение Владимира Великого

Фото: Хрещення Володимира Великого (svtl-nikolay.church.ua)

Зцілившись Володимир говорив, що хоче щоб його народ, як і він сам побачив Христа, і отримав надію на порятунок. З цими думками він відправився з новою дружиною і священиками з Корсуня до Києва.

Хрещення сильно змінило правителя. З жорстокого і аморального він перетворився в щедрого і терпимого. При дворі влаштовувалися добродійні обіди для бідняків і свята для простого народу, значно зменшилася кількість страт.

День хрещення Київської Русі: як приймалася православна віра в Києві

Після повернення з Корсуня, першим ділом Володимир охрестив своїх синів і підданих, а також розпустив своїх язичницьких дружин. Князь віддав наказ знищити капище та ідолів богів Статую Перуна прив'язали до хвоста коня і протягли по землі до володінь печенігів, при цьому 12 воїнів били ідола палицями.

У День хрещення Київської Русі біля берегів Почайни (на притоках Дніпра) за наказом князя зібралися жителі Києва. Напередодні Володимир закликав киян хреститися зі словами: "Хто не прийде завтра на ріці — багатий, чи убогий, чи старець, чи раб, — буде мені ворог".

День крещения Руси в Киеве

Фото: День хрещення Русі в Києві (slavyanskaya-kultura.ru)

Натовпи людей прийшли в наступний ранок на Таїнство Хрещення. У літописах говориться, що люди стояли у воді по груди або по шию, багато хто були з немовлятами. Хрещення здійснювали корсунські і візантійські священики, які прибули на Русь разом з царівною Анною.

Після хрещення в Києві почалося будівництво християнських храмів. На місці капища побудували церкву святого Василя (це ім'я Володимир одержав при хрещенні), пізніше була побудована Десятинна церква.

Начало строительства Десятинной церкви в 989 году

Фото: Початок будівництва Десятинної церкви в 989 році (istpravda.com.ua)

Християнство поступово поширювалося і в інших містах Київської Русі. Православні єпархії були створені в Чернігові, Волинському, Полоцьку. До 12-го століття практично всі слов'янські землі прийняли християнство.

День хрещення Русі – свято, яке щороку збирає тисячі віруючих на урочисті богослужіння. Молебні проходять у всіх православних храмах України.

Традиция праздника - крестный ход

Фото: Традиція на День хрещення Київської Русі - хресний хід (zn.ua)

З нагоди свята також відбувається традиційний хресний хід віруючих і церковних служителів з різних міст України до Києво-Печерської Лаври та до пам'ятника князю Володимиру Великому.

Фоторепортаж зі святкування Дня хрещення Русі в Києві дивіться на Styler.