ru ua

Єврейський Новий рік: найяскравіші традиції

Єврейський Новий рік: найяскравіші традиції Фото: Традиція сурмити в шофар на Рош Ха-Шана (obozrevatel.com)

В Рош Ха-Шана просять про прощення гріхів, сурмлять в шофар, і здійснюють тишлих, а щоб Новий рік був щасливим, їдять солодощі

Увечері 2-го жовтня настав 5777-й Єврейський новий рік - Рош Ха-Шана. Традиції святкування і найцікавіші обряди одного з головних урочистостей в іудейській вірі в матеріалі Styler.

Значення Рош Ха-Шана, традиції святкової молитви

Свято Рош Ха-Шана – не тільки початок нового календарного року за єврейським календарем, це символ сотворіння світу Всевишнім. Жиди вважають, що саме в Рош Ха-Шана Бог створив першу людину, і від цієї події ведуть своє літочислення.

Єврейський новий рік відзначається в первове молодика місяця тишрей протягом двох днів. За загальноприйнятим календарем свято потрапляє на період з середини вересня до початку жовтня.

На Єврейський новий рік традиції святкування - сурмити в шофар і веселитисяФото: На Єврейський новий рік традиції святкування - сурмити в шофар і веселитися (actualnews.org)

Прийнято вірити, що в Рош Ха-Шана Господь вносить запис в Книгу доль людей вирішуючи, чи буде весь наступний рік благополучним для людини, або ж готує випробування. За переказами, святкова молитва в Новий рік здатна значно вплинути на вердикт Бога. Тому в Рош Ха-Шана традиції святкування пов'язані відвідуванням синагоги і особливими молитвами про прощення гріхів "сліхот". З нового року починаються 10 днів покаяння до свята Йом Кіпур (Судний день).

Заклик до молитви – звуки шофара, який сурмлять на Рош Ха-Шана кілька разів. Шофар – скручений баранячий ріг, нагадування про тварину, принесений у жертву Господу Авраамом, замість власного сина.

два дні свята юдеї відвідують школу, слухають уривки з Тори, Книги пророків, моляться про прощення гріхів і переосмислюють свої вчинки за минулий рік.

Кулінарні традиції єврейського нового року: святкові частування

Незадовго до заходу сонця в переддень свята господиня запалює в будинку свічки і накриває святковий стіл. На початку їдять халу з медом, щоб весь рік був "солодким" і щасливим. Здобну халу в Рош Ха-Шана за традицією печуть круглою, в знак циклічності року. Також в мед занурюють яблука.

За традицією в Рош Ха-Шана на столі стоять солодощіФото: За традицією в Рош Ха-Шана на столі стоять солодощі (flickr.com)

На столі обов'язково має бути присутня голова риби або барана. Це символізує бажання "бути в наступному році в голові, а не в хвості". Морква, нарізана кружечками, нагадує золоті монетки і подається для залучення багатства.

Ще один фрукт святкового столу за традицією на Рош Ха-Шана – гранат. Іудеї вірять, що в гранаті 613 зерняток. Саме стільки заповідей повинен дотримуватися віруючий єврей.

Фініки – один з фруктів, які згадуються у Торі. Звучить його назву як "тамар", що перекладається як "Закінчилася гіркота". Вважається, що разом зі з'їденим фініком, все погане залишається в старому році.

Єврейський Новий рік: традиції "змивання гріхів"

У перший день святкування після полудня віруючі вирушають до водойми, щоб здійснити обряд "тишлих". Стоячи у воді, з кишень витрушують весь вміст, таким чином "позбавляючись" від гріхів. Деякі ортодоксальні євреї при здійсненні обряду занурюються у воду з головою.

Тишлих по традиції Єврейського нового рокуФото: Тишлих по традиції Єврейського нового року (pgtours.ru)

Обов'язкова умова "тишлиха" - водойма повинен бути наповнений рибою. По іудейській вірі риба є символом родючості. Також це одне з небагатьох живих істот, яке вижило під час Великого потопу, і воно захищене від лихого ока товщею води. Завжди відкриті очі риб порівнюють з Божим оком, яке постійно стежить за усіма людьми на Землі.