ua en ru

Івана Купала: традиції, обряди і звичаї

Івана Купала: традиції, обряди і звичаї Фото: Івана Купала - свято сонця і літа (ves.lv)

Як правильно зазначити літнє свято Івана Купала за народними традиціями, які обряди принесуть щастя, удачу і любов

Слов'янські й українські народні традиції, звичаї та обряди на день Івана Купала пов'язані з поклонінням природі і сонцю.

В язичницькі часи наші предки відзначали це свято в день літнього сонцестояння (22 червня). З прийняттям християнства його було приурочено до Різдва Іоанна Предтечі (24 червня). Після переходу на григоріанський календар Купала в Україні, Білорусі, Росії святкують 7 липня,а деякі країни Європи продовжують відзначати його в період з 20 по 24 червня.

Українські традиції на Івана Купала поєднують уславлення сонця, води і плодів землі. Цього дня приписують особливу магічну силу, здатну дати людині щастя, успіх і здоров'я. Про символи, народних обрядах та яскравих традиціях, які популярні до цих пір, і про те як святкувати Івана Купала розповімо в нашому матеріалі.

Івана Купала: традиції біля святкового багаття

У зв'язку з тим, що стародавні слов'яни відзначали Івана Купала у день літнього сонцестояння, одним з основних символів свята було сонце. Згідно з повір'ям, у цей день вона мала найсильнішу в році енергію, яка сприяла виконанню бажань.

Івана Купала: традиції, обряди і звичаї

Фото: У Купальську ніч розводять високі багаття (zn.ua)

Після купальського свята воно згасало, поступово готуючи землю до зими. Цього особливо раділа нечиста сила, і щоб відігнати злих духів, на Івана Купала звичаї пов'язані з розведенням високих багать.

Ввечері молодь влаштовувала розваги навколо вогню. Хлопці стрибали через вогнище, змагаючись між собою. Той, хто стрибне вище всіх, буде найщасливішим.

Після того, як вогонь трохи згасав, і через нього, взявшись за руки, стрибали закохані пари. Якщо хлопець і дівчина в момент стрибка не разнимут рук, то їх союз буде довгим і міцним.

Наприкінці вечора до вогнищ приводили домашніх тварин, щоб захистити їх від хвороб. Матері спалювали одяг хворих дітей, в надії на швидке одужання. Також в багаття кидали старі речі і меблі, залучаючи в будинок достаток і успіх.

Івана Купала: традиції, обряди і звичаї

Фото: Традиції на Івана Купала з підпалюванням коліс (wikimedia.org)

До свята Купала і дня сонцестояння в стародавні часи була приурочена ще одна видовищна традиція. Чоловіки підпалювали порожні бочки або дерев'яні колеса і скачували їх з ярів в річку. Така палаюча бочка символізував сонцеворот.

Звичаї на Івана Купала, пов'язані з водою

Після прийняття християнства до святкових традицій додався обряд купання. На Івана Купала у церкви відзначають день народження Іоанна Предтечі, який хрестив Ісуса Христа в Йордані. Тому вважалося, що води річок і святих джерел в свято мають здатність не тільки очищати тіло, але і душу.

Івана Купала: традиції, обряди і звичаї

Фото: Головна традиція свята, що дійшла до наших днів - купання в водоемех (party-boom.ru)

Люди на Івана Купала з самого ранку вирушали до водойм або в баню, плескалися в річках в день перед святом, і в Купальську ніч. Також цілющими властивостями наділялася ранкова роса. Нею вмивалися, щоб зберегти красу і здоров'я.

Слов'янські традиції святкування Івана Купала у води пов'язані з пусканням вінків із запаленою свічкою, за яким дівчата ворожили на кохання.

За народним повір'ями, купатися у водоймах можна було тільки з 7 липня. В цей період з річок виходить вся нечисть, і Купала захищає воду до самого Ільїна дня (2 серпня).

Івана Купала: обряди з рослинами

Цілющими силами в свято Івана Купала наділялися польові трави і квіти. Після ранкового купання дівчата і жінки йшли збирати квіти для вінків, оберегів та ворожінь. Після свята їх сушили і використовували для лікування хвороб, захисту будинку від бід та невдач.

Івана Купала: традиції, обряди і звичаї

Фото: На Івана Купала робили вінки і обереги (radikal.ru)

Папороть – один з головних символів свята, з яким пов'язані містичні обряди на Івана Купала і безліч легенд. Згідно з розповідями народного фольклору, лише в Купальську ніч папороть може зацвісти на кілька секунд.

Той щасливець, який побачить це диво, повинен зірвати квітку і бігти з лісу не озираючись, т. к. нечиста сила буде всіляко намагатися забрати його. Власникові квітки папороті відкриваються здатності розуміти мову природи і тварин. З цією квіткою можна легко відшукати будь-які скарби. І в даний час ще є ті, хто вірить у цю легенду і опівночі відправляється в ліс, щоб побачити, як цвіте папороть.

Чудодійної Купальської травою називають і "розрив-траву". За повір'ями, це чаклунське рослина здатна відкривати будь-які двері і розривати метал на шматочки, але знайти його не просто.

У святкову ніч потрібно вийти на пустир і косити до тих пір, поки не зламається лезо у коси. У тому місці, куди він впаде, треба зірвати траву і кинути в річку. Ті травинки, які попливуть проти течії і будуть "розрив-травою"- мрією всіх шукачів скарбів.

Івана Купала: традиції, обряди і звичаї

Фото: За однією з версій "розрив-травою" є бальзамін (solnechniyhort.in.ua)

Злодії користувалися цією рослиною, закладаючи його в розріз на пальці і даючи рані зростися. Ті, що хотів відшукати скарб, клали розрив траву під язик і вирушали на пошуки.

Історія про квітку Іван-да-Мар'я також пов'язана з святом Івана Купала. Іван і Марія були братом і сестрою. Їх розлучили в ранньому дитинстві, в юності вони зустрілися і полюбили один одного, не підозрюючи про спорідненість.

Івана Купала: традиції, обряди і звичаї

Фото: Квітка Іван-да-Марья (mojaflora.ru)

Коли правда розкрилася, Іван кинувся у вогонь багаття, а Мар'я втопилася. В Купальську ніч вони відродилися у квітці жовто-бузкового кольору. На свято ця квітка використовують для плетіння вінків, також з нього готують настоянки для загоєння ран, поліпшення слуху і пам'яті.

Наші предки розкладали квіти Іван-да-Сестра по кутах кімнати. Даний ритуал захищав від проникнення злодіїв. Також на вікнах і дверях вішали вінки полину для того, щоб у будинок не проникли духи і нечиста сила.