ua en ru

Малевич і Дали в Києві: відкрита унікальна виставка "Арсенал SOS/Музейна колекція"

Малевич і Дали в Києві: відкрита унікальна виставка "Арсенал SOS/Музейна колекція" Фото: Виставка "Арсенал SOS/Музейна колекція" триватиме до 14 квітня. Інсталяція "Демонтаж" Данила Галкіна (Styler.rbc.ua)

Шедеври українського авангарду, роботи знакових представників сучасного мистецтва, старовинні книги, монети, археологічні артефакти XV-XVIII століть – оцінити значимість фонду "Мистецького Арсеналу" можна до 14 квітня

Національний культурно-мистецький та музейний комплекс "Мистецький Арсенал" запрошує на відкриту виставку "Арсенал SOS/Музейна колекція". В експозицію увійшли археологічні знахідки з території самого комплексу, предмети, вилучені Митною службою України, а також унікальна і воістину безцінна колекція живописних робіт легендарних авангардистів, яку у свій час зібрав відомий мистецтвознавець, колекціонер, художник і засновник Міжнародного благодійного фонду свого імені Ігор Дыченко (1946 – 2015).

Выставка Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Сальвадор Далі, з серії ілюстрацій до поеми Овідія "Мистецтво любові", 1978 (Styler.rbc.ua)

Виставка "Арсенал SOS/Музейна колекція" покликана в черговий раз звернути увагу громадськості на адміністративну проблему комплексу. Причиною занепокоєння долею "Мистецького Арсеналу" і майбутнього його унікальної колекції є затягування з боку Державного управління справами (ДУС) проведення конкурсу на посаду генерального директора комплексу, а також неодноразові спроби органу управління вилучити з статуту "Арсеналу" стратегічно важливе підрозділ "Музей".

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Генеральний директор "Мистецького Арсеналу" Наталія Заболотна (Styler.rbc.ua)

"Вже 10 років ми намагаємося побудувати музей, на території якого можна було б розмістити більшу частину нашого культурно-мистецького фонду – на зберіганні "Арсеналу" в даний момент знаходиться близько 3 тис. експонатів. Ми організували експозицію робіт "Арсенал SOS/Музейна колекція" як своєрідний антикризовий проект. В черговий раз ми прагнемо довести, що "Мистецький Арсенал" – це культурна інституція, і не можна просто так ліквідувати наше структурний підрозділ "Музей". Оскільки на зберіганні у нас знаходиться колекція, аналогів якої немає в Україні. Більше того, не кожен світової музей міг би похвалитися такою колекцією", - розповідає Генеральний директор комплексу Наталія Заболотна.

Адміністрація "Мистецького Арсеналу" пояснює: якщо комплекс позбудеться свого "музейного статусу", то, згідно з державними нормами, на його території не можна буде проводити виставки робіт, які входять до Музейного фонду України. Також "Арсенал" не зможе створювати спільні проекти з закордонними музейними майданчиками державного підпорядкування.

Виставка "Арсенал SOS/Музейна колекція" показує лише незначну частину багатого розмаїття унікальних культурних цінностей, які знаходяться в його розпорядженні. Немов "вершина айсбергу" цього фонду, виставка дозволяє насолодитися прекрасними зразками світового авангарду і сучасного мистецтва.

Малевич, Хвостенко-Хвостов, Єрмілов, Меллер - "скарби" українського авангарду

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Вадим Меллер, ескіз жіночого костюма до балету "Ассірійські танці", 1919 (Styler.rbc.ua)

Велика частина експозиції складається з безцінних робіт українських радянських авангардистів.

Практично все своє життя, по крупицях, цю колекцію збирав відомий український мистецтвознавець і колекціонер Ігор Дыченко. Багату колекцію – понад 500 живописних і графічних творів – успадкувала його дружина – народна артистка України Валерія Вирская (померла на 86 році свого життя 27 лютого 2016 року). В кінці минулого року Валерія Семенівна передала колекцію свого чоловіка в дар українському народові, а розпорядником та зберігачем визначила "Мистецький Арсенал".

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Віктор Зарецький, портрет Ігоря Дыченко, 1964 (Styler.rbc.ua)

"Передаючи цю колекцію Україні, я виконую бажання свого чоловіка Ігоря Дыченко. Він дуже любив "Мистецький Арсенал" і хотів, щоб роботи з його колекції зберігалися та експонувалися саме там, в "Арсеналі". Я рада, що змогла це зробити, і впевнена, що це правильне рішення. Присвятивши все своє життя українській культурі, я знаю, чого варті ці твори, і як вони можуть вплинути на розвиток молодих поколінь", - казала у свій час Валерія Вирская.

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Начальник відділу розвитку музейної справи Ольга Мельник (Styler.rbc.ua)

"Дыченко не любив розповідати, як зібрав свою колекцію. Завжди віджартовувався на цю тему. Багато авангардних робіт в його колекції з'явилося в 70-80-ті роки минулого століття, коли авангард не був у пошані. Багато картин він вимінював або купував за безцінь, хтось просто так віддавав, тому що цей напрямок мистецтва нікого толком не цікавило", - говорить Начальник відділу розвитку музейної справи Ольга Мельник.

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Василь Єрмилов, обкладинка журналу "Авангард", 1929 (Styler.rbc.ua)

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Олександр Богомазов, "В'язниця", 1914 (Styler.rbc.ua)

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Анатолій Петрицький, "Гавань", 1930-1931 (Styler.rbc.ua)

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Олександр Хвостенко-Хвостов, ескіз костюма Ненажери для опери "Любов до трьох апельсинів", 1926 (Styler.rbc.ua)

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Олександр Хвостенко-Хвостов, ескіз костюма Челія для опери "Любов до трьох апельсинів", 1926 (Styler.rbc.ua)

Підпільний Малевич

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Картина Казимира Малевича, немов портрет Мони Лізи в Луврі, соберает навколо себе найбільшу кількість відвідувачів виставки "Арсенал SOS/Музейна колекція" (Styler.rbc.ua)

"Супрематична композиція" Казимира Малевича 1916 року займає саме почесне місце на виставці "Арсенал SOS/Музейна колекція".

На даний момент це одна з двох найбільш відомих робіт легендарного художника-авангардиста українсько-польського походження, які знаходяться в Україні (принаймні, на державному обліку). Одне з творів Малевича зараз зберігається в Харківській області в Пархомівський історико-художній музей (село Пархомівка).

Кажуть, що "Супрематичну композицію" у 70-80-ті роки на територію України підпільно привезли колекціонери з Москви. Саме у них Дыченко і придбав такий цінний екземпляр своєї колекції.

Сальвадор Далі теж в Києві

Конкурувати за важливістю з картиною Малевича можуть хіба що унікальні ілюстрації одного з найвідоміших представників сюрреалізму Сальвадора Далі.

Більше 10 безцінних робіт іспанського художника в свій час також перебували у колекції Ігоря Дыченко.

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Сальвадор Дали, Площа Вогезів, 1958 (Styler.rbc.ua)

Організатори виставки акцентують увагу на чорно-білій роботі "Площа Вогезів", виконаної в техніці офорт. Історія чи легенда свідчить, що Дыченко привіз гравюру з Швеції. Ігор Сергійович розповідав, що купив її у звичайному магазині. Коли перевозив покупку в Україну, митники запитали у колекціонера, що за картину він везе. Дыченко чесно зізнався: "Везу Дали". Співробітники митної служби тільки посміялися і відмахнулися.

Також творчість Дали на виставці "Арсенал SOS/Музейна колекція" представлено ілюстраціями до поеми Овідія "Мистецтво любові".

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Ілюстрації Сальвадора Дали на виставці "Арсенал SOS/Музейна колекція" (Styler.rbc.ua)

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Иллюстрація Сальвадора Дали на виставці "Арсенал SOS/Музейна колекція" (Styler.rbc.ua)

Митний конфіскат

Близько 40 предметів на виставці – це конфісковані українськими митниками речі (монети, книги).

Особливу цінність виставки представляють римські монети, які поки що перебувають на тимчасовому зберіганні у "Мистецького Арсеналу". Знахідки ще треба добре почистити і відреставрувати.

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: На виставці "Арсенал SOS/Музейна колекція" можна зблизька розглянути справжні римські монети (Styler.rbc.ua)

Ці монети – більше 620 штук – українські митники вилучили у громадянина Литви, який намагався вивезти цінні знахідки в бензобаку свого мотоцикла. Монети, як можуть припустити експерти, були знайдені "чорними археологами" на півдні України, можливо, в Криму. Бути може, це навіть якийсь підводний скарб. На жаль, точної інформації експерти дати не можуть, так як "чорна археологія" – справа варварське і про історичної цінності особливо не переймається.

"Коли "чорний археолог" вилучає предмет із землі, знахідка одномоментно втрачає свою наукову цінність. Ніхто з таких розкрадачів не проводить необхідні дослідження, науково обґрунтовані розкопки, навіть не фіксують. На жаль, знайдений таким чином предмет – це просто гарна давня річ", - пояснює Ольга Мельник.

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Служебник, 1666 рік. Друкарня Львівського Ставропігійського Успенського братства. Вступив з Митної служби України (Styler.rbc.ua)

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Місяцеслов, 1794 рік. Друкарня Ясна Гура-Ченстохова. Вступив з Митної служби України (Styler.rbc.ua)

Предмети, знайдені на території "Мистецького Арсеналу"

Кераміка XV-XVIII ст. демонструє культурне багатство комплексу "Мистецький Арсенал".

Як розповідає Наталя Заболотна, дуже багато предметів знайшли в атріумі "Арсеналу" під час розкопок. У свій час було досліджено 8 тис. квадратних метрів території. При цьому ще залишається понад 9 гектарів, які адміністрація досліджувати не має право.

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Кераміка XVII-XVIII ст., знайдена на території "Мистецького Арсеналу" (Styler.rbc.ua)

"Я завжди кажу, що цінність "Мистецького Арсеналу" неймовірно багатовекторна. Навіть сама по собі будівля, якій вже 220 років, являє собою "подарунок історії". Наше завдання – усвідомити, наскільки важливий цей подарунок для наступних поколінь, зберегти його і возвеличити", - підкреслює Наталія Заболотна.

Арсенал SOS/Музейная коллекция

Фото: Кераміка XVII-XVIII ст., знайдена на території "Мистецького Арсеналу" (Styler.rbc.ua)

Дивовижне сучасне мистецтво

На виставці "Арсенал SOS/Музейна колекція" також представлені роботи "майбутніх Дали і Малевичів". Станіслав Силантьєв, Микола Маценко, Зоя Орлова, Леся Хоменко, Борис Михайлов та ряд інших сучасних художників з радістю взяли участь у виставці.


Фото: Виставка "Арсенал SOS/Музейна колекція" (Styler.rbc.ua)

Виставка "Арсенал SOS/Музейна колекція" триватиме до 14 квітня. Вхід вільний. Приходьте і підтримайте культурне майбутнє України!

"За п'ять років "Мистецький Арсенал" відвідали три мільйони киян і гостей столиці. Як на мене, з такими показниками відвідуваності і культурних подій нікого і поруч не стояв. Це аномально успішний проект, успіх якого забезпечила команда комплексу", - каже власник фамільної друкарні Huss і засновник фонду ArtHuss Костянтин Кожемяка.

"Мистецький Арсенал", на сьогодні, є невід'ємною частиною культурного процесу в Україні та головної державної платформою сучасного українського мистецтва - мистецтва, завдяки яким Україна може спілкуватися на одній мові з Європою", - з відкритого письмао художників в підтримку "Мистецького Арсеналу".