Медовий Спас: звичаї і прикмети на Маковія
Чим можна поласувати за святковим столом у Медовий Спас 2017 і на які прикмети варто звернути увагу
Медовий Спас (Маковія) щорічно святкується 14 серпня. Про те, як правильно відзначити цей день, а також звичаї, прикмети і народні забобони Першого Спаса 2017 - в матеріалі Styler.
Медовий Спас: дата та походження свята
Як і багато інших православних свят Спас, дата якого в церковному календарі є неперехідною, поєднує християнські і народні традиції. Медовий Спас і два наступних (яблучний і горіховий) святкуються на честь Великого Спасителя - Ісуса Христа.
Фото: Мед - один з продуктів, які святять 14 серпня (pixabay.com/StockSnap)
14 серпня, коли Медовий Спас в 2017 році, церквою відзначається свято Походження чесних древ Животворного хреста Господнього. За переказами, історія свята розпочалася в Костянтинополі, коли в місті бушувала сильна епідемія. Щоб зупинити хворобу, з храму Святої Софії винесли частину хреста, на якому був розіп'ятий Божий Син, і освятили їм всі водойми і колодязі. Сталося диво – епідемія пішла з міста.
Саме тому свято Медовий Спас ще називають Спасом на воді. В цей день проводиться освячення води в церквах, а також відбуваються хресні ходи до водойм.
Знати, якого числа Медовий Спас також потрібно тим, хто дотримується постів. 14 серпня починається двотижневий Успенський піст, тому в свято не готують м'ясні та рибні страви.
Народні звичаї Медового спаса
Чому ж Перший Спас називають медовим? Відповідь криється в багатовікових традиціях народу. Наші предки вважали, що цього дня соти у вулику бджіл повністю заповнені медом і потрібно починати збирати урожай.
Фото: Медовий спас 2017 - число святкування 14 серпня (pixabay.com/ru/users/eberhardgross)
На Медовий Спас 14 серпня солодкі ласощі освячували в церкві, а потім їли за святковим столом, дарували, пригощали жебраків. Традиційними стравами на Медовий Спас 2017 можуть бути млинці з медом, медові коржики, а пити в цей день за звичаєм потрібно медовуху.
Друга назва Спаса 14 серпня – Маковія. За народною прикметою, до цього дня дозріває мак, його також освячують у церкві, а потім використовують для приготування святкових страв. Щоб уберегти будинок від пристріту, існують такі звичаї на Маковія:
- Освячені макові зернятка розкладають по кутах кімнати і біля порога.
- Можна повісити в будинку букет-оберіг. Його називають маковійчиком і складається він з кількох видів трав і квітів: макові голівки, калина, соняшник, нагідки, материнка, м'ята, буркун, колоски вівса, ласковец і полин. Освячений у церкві букет на Маковія 2017 стане не тільки оберегом вашого будинку, але і оригінальною прикрасою.
Фото: Букет-маковійчик на свято (pixabay.com/szjeno09190)
Прикмети Медового Спаса (Маковія)
На свято існує кілька важливих прикмет і ритуалів. Щоб бути здоровим і щасливим цілий рік, згідно з прикметою, потрібно з'їсти ложку освяченого меду нового врожаю і запити трьома ковтками води з криниці, адже саме на Перший Спас мед і вода наділені особливою енергетикою.
З водою пов'язані такі прикмети на Маковія:
- Після 14 серпня вода стає холодною і починає цвісти, тому останній раз купаються у відкритих водоймах на Медовий Спас.
- На Маковія відцвітають троянди і падають холодні роси.
- Освяченою на Медовий спас водою на наступний день після свята роблять генеральне прибирання в будинку, щоб змити негативну енергію.
Вживаючи 14 серпня першу ложку освяченого меду треба загадати бажання, і воно обов'язково здійсниться найближчим часом.
Вважалося, що на Маковія жінці прощаються всі гріхи, якщо вона попросить про це свого ангела-охоронця.
Фото: Символ Першого Спасу- мак (pixabay.com/rocoparisienne)
На Медовий Спас потрібно починати сівбу озимих. Якщо виконати посівні роботи раніше, то врожай буде поганим.
По погоді на Маковія дізнавалися, чи тепло буде на Третій Спас (горіховий). Ось ще народні прикмети на Медовий спас, пов'язані з погодою:
- На Маковія літо кінчається, осінь починається.
- Дощ на Медовий Спас – буде мало пожеж.