ua en ru

Опера без звуку: Національна опера України приєдналася до проекту про втрату слуху

Опера без звуку: Національна опера України приєдналася до проекту про втрату слуху Опера "Набукко" (прес-служба)

На основі проекту "Тиха опера" організатори створять соціальний ролик, який презентують до кінця травня 2018 року

12 травня під час опери "Набукко" на сцені Національної опери України на дві хвилини зник звук. На очах у здивованої публіки артисти хору продовжували співати, оркестр грав, але без жодного звуку. У такий спосіб одна з найбільших культурних інституцій країни долучилася до проекту "Коли тиша заговорила", присвяченого людям, що втрачають слух. Експеримент став новаторським не тільки для України, але й для всієї Європи.

Опера "Набукко", одна з найвідоміших у творчій спадщині Джузеппе Верді, традиційно відкривається увертюрою, після якої на сцені з’являється хор. Але цього разу протягом двох хвилин хор і оркестр виконували свої партії без жодного звуку. Після такого незвичного виступу здивована публіка почула звернення організатора проекту, громадської організації "Відчуй".

"Пані та панове! Щойно ви чули тишу. Не хвилюйтесь, будь-ласка, менше ніж за хвилину світ музики повернеться, і ви побачите оперу "Набукко" у звичній для вас постановці. Ви чули тишу, бо кожен 10-й у цій залі, можливо, втрачає слух і не здогадується про це. Ви чули тишу, адже понад 3 мільйони українців мають проблеми зі слухом і не можуть знайти в собі сили про це говорити", - пролунало зі сцени. Закінчувалося звернення закликом перевірити свій слух та підтримати людей, світ яких поглинає тиша.

Опера без звуку: Національна опера України приєдналася до проекту про втрату слуху

"Багато людей, які мають проблеми зі слухом, не готові це визнати. Не готові викорисовувати слуховий аппарат, не готові повернути собі можливість чути. Я сподіваюсь, що після сьогоднішнього вечора, коли з глядачами говорила тиша, дехто все-таки зважиться на це, — зазначив засновник організації "Відчуй", Андрій Пишний. — Коли людина втрачає зір - це відгорожує її від предметів, коли людина втрачає слух - це відгороджує її від людей. Перформанс, який ми сьогодні влаштували, покликаний руйнувати ці бар’єри".

Опера без звуку: Національна опера України приєдналася до проекту про втрату слуху

В антракті глядачі взяли участь в опитуванні. Результати понад 300 заповнених анкет засвідчили, що тільки 26% перевіряли слух протягом року, після опери це планують зробити вже 48%.

Проект "Тиха опера" був реалізований організацією "Відчуй" спільно з Національною оперою України, яка вперше в своїй історії наважилася на такий експеримент.

"Сьогодні понад півтори тисячі гостей у залі стали не просто спостерігачами, вони були учасниками вистави, — розповідає генеральний директор-художній керівник Національної Опери Петро Чуприна. — Вперше в опері ми говоримо з глядачем мовою мистецтва про важливу соціальну проблему — втрату слуху. Розуміючи, наскільки значущим є це питання, сто акторів Національної опери долучилися до проекту без вагань".

Опера без звуку: Національна опера України приєдналася до проекту про втрату слуху

Втрата слуху — поширена проблема не лише в Україні. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, у світі налічується понад 466 мільйонів людей з інвалідністю по слуху і до 2050 року це число може зрости до 900 мільйонів. При цьому лікарі запевняють, що в 60% випадків втраті слуху можна запобігти, якщо вчасно поставити діагноз.

На основі проекту "Тиха опера" організатори створять соціальний ролик, який буде презентовано вже до кінця травня 2018 року.

"Відчуй" — громадська організація. З 2011 року системно займається допомогою та соціальною адаптацією людей з порушеннями слуху. За сім років діяльності організація реалізувала понад 15 всеукраїнських проектів, серед яких унікальний для України інклюзивний табір, спрямований на соціалізацію дітей із порушеннями слуху, створення креативного простору "ТАМ" та музичного класу "Біг Бах" для нечуючих, безкоштовний курс жестової мови та ін.

"Набукко" — опера у чотирьох діях, яка була написана Д. Верді в 1841 році на лібретто Т. Солера. Опера вважається однією з головних у творчості Д. Верді і принесла йому справжню славу.

Нагадаємо, Kyiv Beer Festival збере всіх пивоварів України і всі розваги Києва.